BlogWindows

Klavyede Derece İşareti ° Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda yazı yazarken bazı zamanlarda kullanılması gereken fakat nasıl yapılacağı bilinmeyen simgeler vardır. Bu simgelerden biri olan ° işareti, özellikle Word gibi araçlarda yazı yazarken kullanılabilir. Peki derece işareti nasıl yapılır? İşte detaylar:

Ayrıca bakınız: dolar işareti

Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda yazı yazarken bazı zamanlarda kullanılması gereken simgeler vardır. Bu simgeler arasında bir yazıya tag eklemek, etiketleme yapmak, Euro simgesi eklemek ve derece simgesi eklemek gibi örnekler bulunmaktadır. Özellikle Word üzerinden bilimsel ya da coğrafi yazılarda kullanılan ° işareti kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Derece simgesi çeşitli aşamalarla ekrana yazılabileceği gibi pratik yollar kullanılarak da ekrana yazılabilir. Tipografik bir sembol olan bu işaret birçok alanda kullanılabilir. Özellikle matematik kavramı olan açılarda ve hava sıcaklıklarında kullanılan ° işareti, bu anlamda önemli bir yere sahip olmaktadır. Çeşitli iş alanlarında sıklıkla kullanılan derece işaretinin nasıl yapılacağını bilmek ise önem taşımaktadır.

Derece İşaretini Eklemek

Bilgisayarda yazı yazarken ° işaretini eklemek için iki farklı yol bulunuyor. Bu yollardan ilki şerit kullanarak derece simgesi eklemek, ikinci yol ise klavye üzerinden kısa yol kullanarak ° işareti eklemek. Bu yollardan her ikisi de derece işareti eklemek için tercih edilen yollar arasında yer alıyor.

Sıcaklık ve ölçüm ile ilgili yazıları yazarken derece simgesini eklemek için şerit kullanmayı tercih edenlerin öncelikle metin içerisinde derece nereye gelecekse orayı işaretlemeleri gerekiyor. Daha sonrasında şeritte bulunan ekle kısmına girilmesi gerekiyor. Ekle kısmından sonra ise simgeler kısmından denklem ve simge bölümünden simge kısmı seçilerek derece yazan yerin işaretlenmesi gerekiyor.

Klavye kullanarak bilgisayara derece simgesini eklemek isteyenlerin 2 aşamada bu işlemi tamamlaması gerekiyor. Öncelikle metinde derece simgesi eklenecek olan kısma tıklanması ve sonrasında klavyeden alt+0176= ° veya alt+248= ° tuşlarına basılması gerekiyor

Hem alt simgesine hem de 0176 tuşlarına basıldığında derece simgesi metine eklenmiş oluyor. Bu pratik yöntemde rakamlar girilirken alt tuşuna basılı tutmak gerektiği unutulmamalıdır. Her iki yöntem kullanılarak derece simgesi istenilen metine kolay bir şekilde eklenebiliyor.

Derece İşareti
Derece İşareti

Kopyala °

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu