Windows

Disk Birleştirme Nedir, Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Bilgisayarlarda disk birleştirme yapılmasının nedeni bilgisayarınız kullanıldıkça sabit diskinizde sürekli yeni işlemler yapılır. Bilgisayarınıza yeni dosya indirmeniz, dosya eklemeniz, program yüklemeniz, bilgisayarınızdaki programları kaldırmanız ve dosyaları silmeniz sabit disklerinizdeki sektörlerin dolmasına boşalmasına sebep olmaktadır. Bu durum bir süre sonra sabit diskinize yeni dosyaların sektörlerin boş yerlerine yerleşmesini ve aynı dosyanın farklı bölümlerinin farklı sektörlerde olmasına sebep olmaktadır. Farklı sektörlerde parçası olan dosyalar normal dosyalara göre daha yavaş çalışmaktadır. Bu sorunu düzeltmek için disk birleştirme işlemini yapmanız gerekmektedir.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Disk birleştirme yapmak için

Başlat Menüsü > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem araçları > Disk birleştiricisi

yolunu izlemeniz gerekmektedir. Disk birleştiricisini çalıştırdığınızda aşağıdaki ekran karşınıza gelir.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Bu alandan disk birleştiricisi aracının zamanlamasını yapabilir, istediğiniz gün ve saatlerde otomatik olarak yapılmasını ayarlayabilirsiniz.  Bu ekranda karşımıza gelen disk çözümleme düğmesi ne bastığınızda windows sizin için disk çözümlemesi yapacak ve disk birleştirme yapmanıza gerek olup olmadığını size söyleyecektir. Disk birleştirmesine ihtiyaç duyulan veya disk birleştirme yapmak istediğiniz diskin üstüne fare ile bir kere tıkladıktan sonra altta bulunan diski birleştir düğmesine basarak disk birleştirme işlemini başlatabilirsiniz.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Sonrasında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi windows disk birleştirme işlemini yapacaktır.

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Düzenli olarak birleştirme yaparsanız bilgisayarınız daha hızlı çalışacak ve sabit diskinizden gelen ses azalacaktır. Ayrıca bu işlemi düzenli olarak yapmak sabit diskinizin çalışmasını azaltacağı için sabit diskinizin ömrünü uzatacaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı