Blog

Disleksi Nedir

Teknozum ailesi olarak Disleksi Nedir , belirtileri nelerdir, disleksisi olan çocuklara nasıl davranılmalıdır sorularını sizler için araştırdık. Disleksi: Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur.Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir. mentalup.net/blog/disleksi-okuma-ve-ogrenme-bozuklugu Disleksi Nedir sorusunu bu şekilde cevaplamaktadır.

Disleksinin Nedenleri Nelerdir?

  • Disleksi Nedir kısaca tanım yaptıktan sonra disleksinin nedenlerini Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık’ın direk kendi kaleminden öğrenelim. Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık; “Genetik sebepleri araştıran birçok çalışma yapılmıştır ve birçok gen ile ilişkili bulunmuştur. Yapılan ikiz ve aile çalışmaları da genetik kökenli bir hastalık olduğunu destekler. Disleksisi olan bireylerin ailesinde Özgül Öğrenme Bozukluğu görülme sıklığı normal popülasyona göre 5-12 kat artmıştır. Beyin görüntüleme çalışmaları neticesinde beyinde normalden farklı yapısal özellikler bulunmuştur. Çevresel faktörlerden önemlileri erken doğum, düşük doğum ağırlığı, anne karnında nikotin maruziyeti, beslenme sorunları ve eğitim yetersizliği olarak tanımlanmıştır” Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık

Disleksi Belirtileri Nelerdir

Disleksi Nedir

 

Okuma Bozukluğu: Bir başka deyişle okumu güçlüğüdür. Disleksi kişiler kelimeler tersten okurlar. Örnek vermek gerekirse kitap yerine patik olarak kelimeyi algılayıp o şekilde okurlar. Okuma bozuklukların da görülen diğer belirtiler şu şekildedir; kelimeleri atlama, heceleri atlama, heceleri karıştırma, harfleri karıştırma, duraksayarak okuma gibi.

Yazma bozukluğu: Disgrafi olarak da bilinen bu bozukluk bazı harfleri ve rakamları birbiriyle karıştırma yada bazı harfleri ve rakamlar ters yönde yazma şeklinde görülebilir.

Öğrenme bozukluğu (Öğrenme güçlüğü): Basit komutları takip etmede güçlük çekebilirler. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar sağını ve solunu karıştırabilirler, örnek vermek gerekirse ayakkabılarını ters giyebilirler.

Çelişki: Disleksili çocuklar özel yetenekli çocuklardır.  Resim, müzik, matematik gibi alanlarda sizi şaşırtabilecek performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler. Bu durum sizi yanılgıya düşürebilir. İsterse yapabiliyor düşüncesi disleksiyi görmenize engel olabilir.

Disleksi Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır

1. Sabırlı olun: Disleksisi olan çocuğunuza ya da öğrencinize karşı sabırlı olun. Okuma çalışması yaparken metinleri sesli olarak okumasını isteyin. Bu şekilde nerelerde hata yaptığını bulabilirsiniz. Ayrıca sesli okuma disleksi için iyi bir egzersizdir. 

2. Motive edin: Disleksi çeken çocuğu sürekli olarak motive edin. Her başarının ardından onları sürekli olarak tebrik etmek, gurur duyduğunuzu söylemek, başarma arzusunu kamçılayacaktır.

3. Oyunlarla destekleyin: İlgisini çeken oyunları bulun ve oyun oynamasını destekleyin. Doğru seçilmiş oyunlar disleksi egzersizleri niteliğindedir. Örneğin, Ruh Sağlığı Derneği tarafından pedagojik ürün olarak sertifikalandırılmış MentalUP Zeka Oyunları’nı kullanabilirsiniz.

4. Başkalarıyla kıyaslamayın: Bu şekilde bir davranış sadece disleksi çocuklar için değil tüm çocuklar için geçerlidir. Disleksi çocukların bu konuda daha hassas olduklarını unutmayın.

5. Okul idaresi ve öğretmeni ile işbirliği yapın: Sahip olduğunuz bilgileri okul idaresi ve çocuğunuzun öğretmeni ile paylaşın. Gerekirse okul idaresinden de bu konuda destek isteyin.

6. Özel Yeteneklerine Yönelin: Disleksili çocuklar özel yeteneklere sahiptir. Özel yeteneklerini keşfedip, çocukları bu alana yönlendirin. Özel yetenekleri doğrultusunda yaşadıkları başarı onları daha da motive edecektir.

7. Dikkat dağıtıcı eşyaları kaldırın: Disleksi  çocukların dikkat süreleri de oldukça kısa olabilmektedir. Çocuğun ders masasında dikkati dağıtıcı eşyaları olmamasına özen gösterin. Odasını da dağınık değil; her zaman düzenli tutun.

8. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin: Okul ödevi, ders, kitap okuma gibi işleri de mümkün olduğunca oyunlaştırmaya çalışın.

kaynak: sabah.com.tr/saglik/2018/03/22/disleksi-nedir-ogrenme-guclugu-nedir-disleksi-belirtileri-nelerdir, mentalup.net/blog/disleksi-okuma-ve-ogrenme-bozuklugu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu