BilgiBlogWindows

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası, internette gezinirken karşılaşabileceğiniz ve web sitelerine erişiminizi engelleyen bir hata olarak bilinmektedir. Ortada herhangi bir durum yokken karşınıza gelebilecek olan bu hata yüzünden istediğiniz web sitelerine erişiminiz engellenebilir. Genellikle kolay bir şekilde çözülebilen bu problem hakkında kimsenin bilgisi bulunmadığı için mantıksız yöntemlere başvurulur. Bizler ise bu içeriğimizde DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nedir ve nasıl çözülür sorularını yanıtlandırarak, sizin de bu hatanın üstesinden gelmesini sağlayacağız.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nedir?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN problemi, genellikle web adresleri yanlış girildiğinde veya bilgisayar ayarlarında herhangi bir engel mevcut olduğunda karşımıza çıkmaktadır. Google Chrome veya Opera gibi tarayıcılarda karşımıza çıkan bu hata, çoğunlukla bilgisayar platformlarında görülmektedir. Çoğunlukla birçok kullanıcı bir dönem bu hatayla karşılaşır ve nasıl çözebileceği hakkında net bir bilgiye ulaşamaz.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nedir?
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nedir?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN bir veya birden fazla problemden ötürü meydana geliyor olabilir. Ancak isminden de anlaşılacağı üzere sorunun DNS üzerinde olduğunu anlayabilirsiniz. DNS kavramı, internete bağlanma noktasında IP numaralarının transferi amacıyla kullanılmaktadır. Ve bu süreçte bir problem oluşması halinde belirtilen hata ile karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

Web Adresini Kontrol Edin

Eğer bu hata ile karşılaşmaya yeni başladıysanız, ilk olarak web adresini kontrol etmeniz gerekiyor. Web adresinde herhangi bir hata olması halinde DNS hatası direkt olarak size gösterilecektir. Ayrıca diğer sitelere bağlanabiliyorsanız kesinlikle web adresinde hata olduğunu anlayabilirsiniz. Böylece kolay bir şekilde DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının üstünden gelmiş olursunuz. Sorun daha farklıysa diğer çözüm yöntemlerini incelemeniz gerekmektedir.

Web Adresini Kontrol Edin
Web Adresini Kontrol Edin

Tarayıcı Değiştirin

Belirtilen hata tarayıcı kaynaklı da meydana geliyor olabilir. Genellikle Google Chrome tarayıcısında meydana gelen bu hatayı, başka bir tarayıcı yardımıyla çözebilirsiniz. Bilgisayarınıza Mozilla Firefox, Opera gibi tarayıcıları indirerek tekrar sitelere erişmeyi deneyebilirsiniz. Veya Google Chrome uygulamasını silerek tekrar yüklemeyi düşünebilirsiniz. Bunun yanında çerezleri temizleme sonucunda da sorunun üstesinden gelebilen kişiler bulunmaktadır.

IP Ayarlarınızı Sıfırlayın ve Yeniden Yükleyin

IP ayarları üzerinden adresinizi ve ayarlarınızı sıfırlayarak, mevcut problemin üstesinden gelebilirsiniz. Çoğunlukla bu çözüm yöntemi ile birlikte DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının üstesinden gelinebilir. Bunun için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

 • Bilgisayarınızı açın ve “Windows + R” tuşlarına aynı anda basın.
 • Gelen ekrana “cmd” yazın ve enter tuşuna basın.
 • Açılan ekrana “ipconfig /flushdns” yazın ve enter tuşuna tıklayın.
 • İşlem tamamlandıktan sonra “ipconfig /renew” yazın ve enter tuşuna tıklayın.
 • Son işlem de tamamlandıktan sonra “ipconfig /release” yazın ve enter tuşuna tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra tüm IP ayarlarınız sıfırlanacak ve bağlantınız temiz hale gelecektir. Yazdığınız kodlarda IP adresinizi sıfırlayarak, yeni IP adresi almanızı ve DNS önbelleğini temizlemenizi sağlayacaktır. İşlemlerden sonra tarayıcınızı yeniden başlatabilir ve sitelere bağlanmayı deneyebilirsiniz.

IP Ayarlarınızı Sıfırlayın ve Yeniden Yükleyin
IP Ayarlarınızı Sıfırlayın ve Yeniden Yükleyin

DNS Servisini Yeniden Başlatın

DNS servisleri Windows altyapısında aktif olarak çalışan bir hizmettir. Ve bazen beklenmedik problemler sonucunda düzgün bir yapıda çalışamaz. Bu gibi durumlarda DNS servisini en baştan başlatmak sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • “Windows + R” tuşlarına aynı anda basın.
 • Açılan ekrana “services.msc” yazın ve enter tuşuna tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “DNS İstemcisi” uygulamasını bulun.
 • Üstüne sağ tıklayarak “Tüm Görevler” yazısının üstüne gelin.
 • “Yeniden Başlat” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra internetiniz birkaç saniyeliğine kesilecek ve DNS hizmetleriniz yeniden başlatılacaktır. Yeniden Başlat tuşunun aktif olmaması halinde CMD ekranına girerek “netstop dnscache” ile “net start dnscache” kodlarını yazabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Ayarlarını İnceleyin

Bazı durumlarda hatanın nedeni DNS kaynaklı olmak yerine direkt olarak bilgisayarınızdaki koruma yazılımlardan kaynaklanabilmektedir. Eğer DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ile karşılaşıyorsanız ve bilgisayarınızda antivirüs yazılımları bulunuyorsa, ilk olarak bunları devre dışı bırakarak sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeniz gerekir. Bunun yanında Windows güvenlik duvarını da devre dışı bırakarak deneme yapabilirsiniz. Sorunun çözülmesi halinde yazılımların web sitesini olumsuz olarak algıladığı sonucuna ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Ayarlarını İnceleyin
Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Ayarlarını İnceleyin

DNS Sunucularını Kontrol Edin

Sorununuz hiçbir şekilde çözülmüyorsa, son olarak DNS sunucularını kontrol etme yöntemini kontrol edebilirsiniz. Eğer bu çözüm de sonuç vermezse internetinizi değiştirebilir ve başka cihazlarda web sitelerine erişmeyi deneyebilirsiniz. DNS ayarlarınızı ve sunucularınızı değiştirmek için aşağıdaki yolu izlemeniz yeterlidir.

 • Windows arama çubuğunu açarak “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
 • Açılacak sayfada “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçeneğine dokunun.
 • Sol menüde yer alan “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” yazısına tıklayın.
 • Burada kullandığınız ağ bağlantısının üzerine çift tıklayın.
 • Küçük ekranda altta bulunan “Özellikler” yazısına dokunun.
 • Buradaki menüyü aşağıya kaydırarak İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazısının üzerine çift tıklayın.
 • Önceden tanımlamış olduğunuz bir DNS adresi bulunuyorsa “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneğine tıklayın.
 • Eğer DNS ataması yapmadıysanız “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” butonuna tıklayarak güvenilir bir DNS adresi girin.

Burada kullanılan DNS adresleri genellikle Google DNS adresidir ve bu “8.8.8.8” ile “8.8.4.4” adresleridir. Bunun yanında En Hızlı DNS Adresleri Güncel başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz. Burada deneme yanılma yöntemi ile sorunun giderilip giderilmediğini deneyebilirsiniz. Belirtilen çözümün de işe yaramaması halinde internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilir ve sorunun çözümü hakkında destek talep edebilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde sizler de DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nedir ve nasıl çözülür sorularına yanıt bulmayı başarabilmişsinizdir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemleri eksiksiz bir şekilde uygulamanız halinde kısa süre içerisinde çözüm bulabilirsiniz. Bir daha bu problem ile karşılaşmamak için DNS ayarlarınızı güncel ve temiz tutmanızı tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu