BilgiBilim

Dolby Atmos Nedir?

Dolby Atmos Nedir? sorusuna cevap bulmak için ilk olarak tarihçesine ve geliştirilme sürecine bakmak gerekir. İlk Dolby Atmos sistemi 2012 yılında düzenlenen Dolby Tiyatrosu adi verilen Los Angeles galasında kullanıldı ve test edildi.

Dolby Atmos yapılan testlerin ve alınan başarılı sonuçların ardından birçok firma ile anlaşma imzaladı. Bu firmalar ile anlaşma imzalarken bir yandan da ev sinemasında kullanılması için çalışmaları sürdürüldü ve başarılı oldu. 2016 yılı itibari ile birçok laptop, bilgisayar, telefon ve tablette kullanılmaya başlandı ve milyonların sevgisini kazanmayı başardı.

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: GPS nedir?

Dolby Atmos Nedir Ve Çalışma Prensibi Nedir ?

Dolby Laboratories tarafından geliştirilen bir müzik stüdyosu ve destekleyicisidir. Tam anlamıyla açıklayacak olursak dolby atmos bir surround ses teknolojisidir. Çalışma prensibi çok basittir.

Mevcut ses sistemlerinde yükseklik kanalları ekler. Ardından eklenilen seslerin genişlemesini ve seslerin üç boyutlu şekilde nesneler olarak yorumlanmasını ve seslendirilmesini sağlar. Bu da müziğin daha güzel ahenk ile dinlenmesini sağlamaktadır. Dolby Atmos kullanılan hoparlörlerin özelliklerine göre 128 adede kadar ses parçasının dinleyicilere aynı anda dağıtılması imkânını vermektedir.

dolby atmos nedir

Dolby Atmos Ne İşe Yarar?

Dolby Atmos; film, müzik, video ve oyunlardaki ses kalitesini artırarak sizlerin alacağı performansı artırmayı amaçlamaktadır. Bunun için mühendisler hoparlörde 7.1 Surround ses sistemlerinde Dolby Atmos sistemini kullanmayı tercih etti.

Bunun içinde mühendisler müzik, oyun ve filmlerde bulunan seslerin 3 boyutlu ve daha güzel şekilde izleyiciye ve dinleyiciye ulaşmasını amaçladı. Bunun için çok uzun süre çalışan mühendislerin başarılı olduğu çok açık şekilde belli. Milyonların sevdiği Dolby Atmos her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaştı ve ulaşmaya devam ediyor.

Dolby Atmos Kullanan Firmalar

Dolby Atmos başarılı performansı ile birçok kişinin ilgisini çekmişti. Bundan dolayı da dünya da adından sıkça söz ettiren telefon firmaları da bu program ile anlaşma imzaladı. Bu firmaların başında; Apple, Samsung, Razer, Lenovo, Nokia ve Huawei gelmekte.

Apple yeni geliştirdiği İphone XS ve XR modellerinde Dolby Atmos’ a yer verdi. Samsung ise son teknolojilerini kullandığı Galaxy modellerini birçoğunda Dolby Atmos uygulamasını kullandı. Huawei ise yeni amiral gemisi Mate 20 Pro’ da Dolby Atmos’u kullandı ve yeni telefonlarında da kullanacağını açıkladı.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu