Kapat
Reklam Alanı
Gençler 203 views 0

Dünyanın İlk Canlı Dövmesi

Dünyanın İlk Canlı Dövmesi

Merhaba TeknoZum ailesinin değerli üyeleri. Bu yazımızda, sizler için teknolojinin ve sanatın geldiği noktaya dair, çeşitli örnekler vermek istiyoruz. Biliyorsunuz biz inovasyon konusunda oldukça önemli çalışmalar yapmak ve sizlere yansıtmak istiyoruz sürekli olarak. Bu yazımız da biraz da bununla ilgili olacağı için, Dünyanın İlk Canlı Dövmesi ni karşınıza çıkarmak istiyoruz. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ üzerinde çalışma yapan bir gurup bilimcinin, bakteri hücrelerinde değişiklik yapması ve bu sayede yeni durumlara tepki verebilen bir dövme oluşturmaları gündemdeydi en son.

Yaşayan Dövme

Çeşitli uyarıcılara tepki verebilen, yaşayan bir dövme üretildi. Elektronik dövmelerden tutun, yaşayabilen akıllı ve giyebileceğimiz teknolojiler artık hayatımıza yön verme konusunda ciddi artılar sunuyor diyebiliriz. Bu artıları da bu denge üzerinden takip etmek ve hepsini ön plana çıkarmak için kolaylıkla diğer farklılıkları ve fırsatları incelemek bize büyük kolaylık sağlayacaktır bir yandan. MTE ekibi, bu durumu kullanmak istemiş ve canlı bakteriler ile ilgili olarak bir çalışma başlatmış. Buradaki amaç, bakteri hücrelerinin faydalı bir amaç olarak kullanılıp kullanılamayacağı yönünde olduğu için, yapılan testler de tamamen bu durum ön plana çıkarılmaya çalışılmış diyebiliriz.

Aşama aşama ilerlerken, ilk aşamada öncelikle bu tarz bir çalışmaya hangi hücrelerin cevap verebileceği ve uyum sağlayabileceği tartışılıyor. Sonrasında ise anlaşılıyor ki, bakteriler bu duruma en hızlı ve en uygun çalışmayı sergileyen özel bir grubu temsil ediyor. Ayrıca bakteriler, yapılan testlerden sonra hidrojel dediğimiz özel maddeler ile gayet uyumlu bir şekilde hareket ediyor diyebiliyoruz.

 

Tekniğin nasıl çalıştığını test etmek ve bu çalışmaları denemek adına, elastomer olarak hazırlanan bir katman üzerinde test dövmesi yapılmış ve gayet başarılı olunmuş. 3 boyutlu yazıcılarda üretilen bir bakteri grubundan oluşan ve bitkiye benzeyen bir katman üretildi ve bu test edildi. Her ince kol, farklı kimyasal durumlara tepki veriyor ve bu sayede durum biraz daha farklılaşıyor. Üretilen testlerden alınan sonuçlara göre, bakteriler kendi bölgelerinde ön plana çıkarak bir aydınlatma durumu yarattı ve kendilerini el ile uyumlu hissettiler. Bu teknolojinin, ileride yaşayan bilgisayar konusunda bir öncü olacağının altını çizen ekip, gerçekten önemli bir ilerleme kaydetmiş. Siz değerli genç akadaşlarımızın da hoşuna gideceğini düşünüyoruz ayrıca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.