Blog

Dünyanın Yeni 7 Harikası Nedir ve Nerededir?

İnsanoğlu tarafından inşa edilmiş olağanüstü nitelikteki antik yapılar antik dönemin 7 harikası veya Dünyanın Yedi Harikası olarak isimlendirilmiştir. Ancak günümüze kadar ayakta kalabilen yalnızca Keops Piramididir. Günümüzde geçerli sayılan yedi harika listesi ise milattan önce 2. yüzyılda son halini almıştır.

Dünyanın yedi harikasına alternatif olarak seçilmiş olan Yeni liste İsviçre’de New 7 Wonders vakfı aracılığıyla cep telefonu ve internet sayesinde yapılan bir oylama ile belirlenmiştir. Dünyanın Yeni 7 Harikası listesi 07.07.2007 tarihinde açıklanmıştır. Bu listede seçili olarak gösterilmiş olağanüstü yapıların hepsi günümüzde varlığını sürdürmektedir. Yıl boyunca birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

İçindekiler

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Machu Picchu

Antik bir İnka şehri olan Machu Picchu, Peru’da bulunmaktadır. Alp Dağları’nda bulunan bir dağın zirvesinde ve 2360 metre yükseklikte olan bu yapım 200’den fazla merdivenden oluşmaktadır. Bu antik İnka şehrinin 300 basamağı ise hala iyi durumdadır.

Çin Seddi

Yıkılmış kısımlarının da dahil edilmesi ile birlikte uzunluğu 6000 kilometre olan Çin Seddi, Po Hay perdecinin kıyısında başlamaktadır. Bu savunma duvarı devasa bir boyuta sahiptir. Yapılma amacı ise hala tarihçiler tarafından tartışılmaktadır.

Christo Redentor

Türkçe olarak kurtarıcı İsa ismi ile bilinen bu heykel Brezilya’nın sembolü halindedir. Rio de Janeiro şehrinin corcovado dağında bulunmaktadır. Zirvesinde bulunan devasa büyüklükteki İsa heykeli ise Muhteşem bir şehir manzarasına sahiptir.

Chichen Itza

Meksika’nın Yucatan yarımadasında bulunan bu antik kent, Kristof Kolomb öncesinde kurulmuştur.

Tac Mahal

Hindistan’ın Agra kentinde bulunan Taç Mahal Babür imparatoru Şah Cihan tarafından Jumna Nehri’nin kıyısına yaptırılmıştır. Bu görkemli yapı, aynı zamanda Türk İslam mimarisi için oldukça önem arz etmektedir.

Kolezyum

Arena olarak bilinen Kolezyum İtalya’nın başkenti Roma’da bulunmaktadır. Milattan sonra 72 yılında yapımına başlanan Kolezyum, milattan sonra 80 yılında Titus döneminde tamamlanmıştır. Komutan Vespasianus tarafından yapımı başlanmıştır.

Petra

Petra antik kenti Ürdün de bulunan Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında 100 kilometrelik bir alana sahiptir. Kumtaşı ile oluşmuş Kaya bloklarına oyumlu tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlar gibi oluşumlara sahiptir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu