Kapat
Sponsor Reklamlar
e-Devlet Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır
ÇözümNet 232 views 1

e-Devlet Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır? E-Devlet soyağacı, soyağacı sorgula, e-Devlet soyağacı sorgulaması nasıl yapılır.

SOYAĞACI SORGULAMA

Vatandaş için büyük kolaylık sağlayan e-devlet, bizlerin işlemlerini çok kolay ve hızlı şekilde yapmamıza imkan sağlıyor. Kamu hizmetlerinden hızlıca faydalanabildiğimiz site, şimdide soyağacı sorgulama hizmeti ile bizlere yepyeni bir hizmet sunuyor. e-devletten soy ağacı uygulaması ile alt-üst soyağacı bilgisini merak eden vatandaşlar, 1800’lü yıllara kadar soyağacı bilgilerine ulaşabilecek. Vatandaşlar tarafından büyük bir merakla beklenen bu yeni uygulamanın başlamasıyla beraber siteye yoğun bir talep oluştu. Sosyal medyada uygulama haberinin hızla yayılması neticesinde, bilgilerini görmek isteyen vatandaşlar, yoğun talep nedeniyle, siteye giriş yapamadılar.

Nedir Bu Soyağacı Uygulaması

e-Devlet Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır

e-devlet üzerinden, iki kuşağa kadar geçmişimizi görmemizi sağlayan uygulama; kökenimizin nerden geldiğini, akrabalarımızı kısaca geçmişimizin tüm detaylarını bizlere sunuyor. Atalarını tanımak, akrabalarını keşfetmek ve anıları sürdürmek isteyen kişilerin ilgisini çeken bu yeni uygulama, beklenmedik bir ilgiyle karşılandı. Öyle ki, e-devlette yoğunluktan ötürü rutin hizmetlerin bile kullanılamaz hale gelmesiyle, e-devletten soyağacı uygulaması bir süreliğine askıya alındı.  Yalnızca e-devlette değil, sosyal medyada da büyük bir hareketlilik yaratan uygulama, sosyal medyanın en fazla konuşulan ve yorumlanan konusu olmayı başardı.  Uygulama her ne kadar başarılı olsa da, bu konuda eleştirilerde gelmeye başladı. Özellikle uygulamanın, uzun yıllardır Türkiye’de tartışılan etnik köken tartışmasını alevlendirebileceği ve tehlikeli olacağını söyleyen bir kısım da mevcut. İnsanların kendi geçmişlerini öğrenmek istemesinden daha güzel ve normal bir şey elbette olamaz, ancak sosyal medyada bu bilgilerin paylaşılması ve yorumlanması sakıncalı olabilir.

Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır

e-Devlet Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır

e-devletten soyağacı uygulaması kullanımı için öncelikle e-devlet şifrenizin hali hazırda olması gerekir. Henüz şifrenizi almadıysanız, PTT Şubelerinden şifrenizi almanız gerekmektedir. Şifre alındıktan sonra, https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapabilirsiniz. Sayfada bulunan sisteme giriş ekranından TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapınız. Açılan sayfada Hizmetler kısmına tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan kategoriler arasında Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama seçeneğini seçerek, soyağacı bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Şu an için kapalı olan sorgulama ekranının, kısa bir süre sonra tekrar faaliyete geçmesi bekleniyor.

 

“e-Devlet Soyağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır” üzerine 1 yorum

  1. Ismail dedi ki:

    Çok guzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.