Bilgi

2022 En İyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

Bilgisayarınızın donanımlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi ve sağlıklarının korunabilmesi için uygun driver yazılımlarının (sürücü) yüklenmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. Fakat bu işlemler genellikle manuel olarak yapılmaktadır. Bu süreç de oldukça uzun olmakla birlikte bilgisiz olan kişiler için zorlayıcı olabilmektedir. Fakat ücretsiz driver güncelleme programları ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilir ve bedavaya mevcut donanımlarınızın sürücülerini güncelleyebilirsiniz.

İçeriğimizi incelemeye devam ederek bu yazılımlar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir ve kendinize en uygun sürücü güncelleme programını bulabilirsiniz.

En İyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

Bilgisayar sürücülerini, donanım üreticileri tarafından düzenli aralıklarla paylaşılmaktadır. Bu sürücüler mevcut donanımınızdan maksimum performansı almanızı sağlamasının yanında donanımın sağlığını da korumayı amaç edinirler. Dolayısıyla driver yazılımları yüklenmemiş bir bilgisayar her zaman kötü performans sergiler ve bozulmaya daha elverişli olurlar.

Windows işletim sistemlerinde bulunan Update özelliği ile sürücüler otomatik olarak güncelleniyor olsa da ekran kartı sürücüleri gibi daha komplike donanımların driverleri manuel yüklemeye ihtiyaç duymaktadır.

Eğer manuel driver yükleme ve güncelleme gibi konularda bir bilginiz bulunmuyorsa ve bilgisayarınıza zarar vermekten korkuyorsanız, otomatik olarak sürücü güncelleme işlemini gerçekleştiren yazılımları kullanabilirsiniz. Bu tür yazılımlar temel donanım ögelerini ücretsiz bir şekilde güncellerken, detaylar için ücret talep edebilirler. Dolayısıyla eninde sonunda manuel olarak yükleme yapmanız gerekebilir.

En İyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programları
En İyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

IObit Driver Booster

Ücretsiz driver güncelleme programları dendiği zaman akla ilk gelen yazılım Driver Booster olmaktadır. Yıllardır piyasada bulunan ve neredeyse tüm donanımları algılayarak sorunsuz bir şekilde yükleme gerçekleştiren bu yazılımı kullanmak ücretsizdir. Fakat oyunlar için DirectX veya Visual Studio yazılımlarını yüklemeniz gerekiyorsa ücret ödemeniz beklenebilir.

 • İçerisinde milyonlarca donanım sürücüsü barındırmakta ve otomatik algılama hizmeti sunmaktadır.
 • Hızlı indirme, kurma ve yedekleme hizmetleri sayesinde bilgisayarınızda herhangi bir olumsuz durum oluşması neredeyse imkansızdır.
 • PRO sürüm ile birlikte ek performans arttırıcı yazılımlar ve gerekli dosyalar indirilebilir.
 • Otomatik olarak güncellemeleri kontrol etme modülü içerisinde yer almaktadır.

Driver Booster yazılımını kendi web sitesi üzerinden veya diğer yazılım indirme sitelerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında PRO sürümünü satın alarak sürekli güncellemelerin yapılmasını sağlayabilir ve bilgisayarınızı hep en yüksek performansta kullanabilirsiniz.

IObit Driver Booster - Ücretsiz Driver Güncelleme Programları
IObit Driver Booster – Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

DriverEasy

Kolay bir arayüz ile sorunsuz bir driver güncelleme yazılımı arayışındaysanız DriverEasy programına bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Oldukça basit bir görünümün yanında tüm donanımlarınızı size gösteren ve güncellemenizi sağlayan DriverEasy tamamen ücretsizdir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak içerisinde otomatik güncelleme gibi özellikler bulunmadığı için eski sürüm driver yükleme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu yüzden yine belirli kontrolleri yapmanız gerekebilir.

DriverEasy - Ücretsiz Driver Güncelleme Programları
DriverEasy – Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

DriverEasy yazılımını ister indirme sitelerinden isterseniz de orijinal sitesinden direkt ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Daha sonrasında programı açarak tarama işleminin yapılmasını bekleyebilir ve istediğiniz sürücüleri seçerek direkt olarak güncellemenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada internet bağlantınızın bulunması ve donanımlarınızı zorlayacak bir işlem yapmamanız gerektiğini unutmayın.

DriverPack Solution

İçerisinde Türkçe dil desteğini barındıran sayılı driver güncelleme programlarından biri olan DriverPack Solution, mevcut donanımlarınızın yazılımlarını güncellemesinin yanında bilgisayarınızda bulunan yazılımların da güncellenmesini sağlamaktadır. Böylece tüm güncelleme işlemlerini tek bir ekran üzerinden yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

DriverPack Solution - Ücretsiz Driver Güncelleme Programları
DriverPack Solution – Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

İçerisinde barındırdığı milyonlarca sürücüye sahip kütüphanesi ve otomatik algılama hizmetleri ile birlikte kolayca tüm donanımlarınızı ve yazılımlarınızı güncelleyebilirsiniz. Ancak tam erişime sahip bir kullanım için aynı Driver Booster yazılımı gibi PRO versiyona geçmeniz gerekebilir. Programımızı kendi web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

AVG Driver Updater

Dünyaca bilinen bir antivirüs yazılımı olan AVG yazılımının driver güncelleme modülü olarak sunduğu AVG Driver Updater, piyasada en çok bilinen ve kullanılan sürücü güncelleme yazılımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu yazılım yalnızca deneme sürümü olarak kullanılabiliyor. Düzenli olarak driver güncelleme işlemi yapmayı düşünüyorsanız AVG antivirüs yazılımına sahip olmanız veya direkt olarak Driver Updater yazılımını satın almanız gerekiyor.

AVG Driver Updater - Ücretsiz Driver Güncelleme Programları
AVG Driver Updater – Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

Bir antivirüs sistemine sahip olduğu için sürücülerin de sorunsuz ve virüssüz bir şekilde yüklenmesini sağlayan programımız, bilgisayarından maksimum performansı almak isteyen kullanıcılar tarafından mutlaka incelenmelidir. En azından deneme sürümünü kullanarak driver yükleme işlemlerini ücretsiz bir şekilde yapabilir ve bilgisayarınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Driver Genius Professional

Driver güncellemenin yanında bilgisayarınızı hızlandırabileceğiniz seçenekler sunan bir yazılım arayışındaysanız Driver Genius Professional tam size göre. İçerisinde SSD hızlandırıcı, sistem güçlendirici ve sistem temizleme gibi özellikleri de barındıran Driver Genius yazılımı ile birlikte bilgisayarınızdaki donanımları öğrenebilir ve yazılımlarının güncel bir şekilde yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Driver Genius PRO - Ücretsiz Driver Güncelleme Programları
Driver Genius PRO – Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

Aynı Driver Booster yazılımı gibi yedekleme, hızlı ve arka planda indirme, düzenli güncelleme takibi gibi özellikleri de içerisinde barındıran Driver Genius, detaylı kullanım için ücretli üyelik sunmaktadır. Ancak yalnızca sürücü güncelleme için herhangi bir ücret ödemenize gerek duyulmamaktadır. Sizler de bu programı hemen Driver Genius resmî web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

İçeriğimizde belirtmiş olduğumuz ücretsiz driver güncelleme programlarının dışında da kullanabileceğiniz onlarca ücretsiz yazılım bulunuyor. Fakat bu yazılımların bazıları ücretli olabilmekle birlikte yanlış veya eksik güncelleme yapma gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Bu yüzden kullandığınız yazılımın detaylarını öğrenmeniz gerekiyor.

 • Wise Driver Care
 • SlimDrivers
 • Device Doctor
 • Free Driver Scout
 • Snappy Driver Installer
 • Driver Reviver
 • Advanced Driver Updater
 • DriverTalent
 • DriversCloud

Görüldüğü üzere kullanabileceğiniz onlarca driver yükleme yazılımı bulunuyor. Ayrıca içeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi tüm bu yazılımları bir kenara bırakarak manuel olarak yükleme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle manuel olarak yükleme yapmak, otomatik yazılımları kullanmaya göre daha sağlıklı ve performanslı sonuçlar vermektedir.

İçeriğimizde detaylı bir şekilde driver ile donanım kavramını inceledik ve kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz driver güncelleme programlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Kendinize en uygun gördüğünüz yazılımı hemen ücretsiz bir şekilde indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilgisayar Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır? başlıklı sayfamızı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu