Bilgi

En iyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

Bilgisayarlarımızın her zaman en iyi performansta çalışması ve sağlıklı bir yapıya sahip olması için uğraşırız. Bunu sağlamanın en önemli yöntemlerinden biri de donanımlarımızın driver yazılımlarını sürekli güncel tutmaktadır. Tek tek bu driver yazılımlarını bulmak yerine de driver güncelleme programlarını kullanabiliriz. Böylece tüm driver yazılımları otomatik olarak güncellenir. Bu yazımızda da en iyi ücretsiz driver güncelleme programlarını inceleyeceğiz.

Ücretsiz Driver Güncelleme Programları

Donanım driver yazılımlarınızı güncelleyeceğiniz zaman kaliteli ve güvenli programlara başvurmanız gerekiyor. Yanlış bir yükleme donanım parçalarınızın sağlıklı çalışmasını engelleyebilir ve bilgisayarınıza zarar verebilir. Bu tür programlar genellikle ücretliyken, aralarında bazıları tamamen veya kısmen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Biz de listemizde bu programlara yer vereceğiz. İşte karşınızda en iyi ücretsiz driver güncelleme programları.

5) AVG Driver Updater

Antivirüs yazılımı geliştiren AVG tarafından ek bir özellik olarak geliştirilen ve sunulan Driver Updater, en güvenli ve en hızlı şekilde driver sürücülerinizi güncellemenizi sağlıyor. Ücretli olan ve başta ücretsiz olarak sunulan, ayrıca antivirüs uygulamasını satın alırsanız ücretsiz bir şekilde sunulan AVG Driver Updater, oldukça stabil ve geniş kütüphaneye sahip bir şekilde çalışıyor. En iyi driver güncelleme programları arasında tercih edilebilir programlardan biri.

AVG Driver Updater
AVG Driver Updater

4) Snappy Driver Installer

Snappy Driver Installer programı diğer driver güncelleme programlarına göre daha farklı bir mantıkla çalışmaktadır. İstediğiniz driver sürücülerini bilgisayarınıza indirir ve talep etmeniz halinde kurulumunu gerçekleştirir. Böylece indirdiğiniz sürücüleri başka cihazlara aktarabilir veya daha sonra tekrar kullanmak için saklayabilirsiniz. Ayrıca dosyalar arasında aramalar yapabilir ve istediğiniz sürümleri indirebilirsiniz. Fakat biraz daha kafa karıştırıcı olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Snappy Driver Installer
Snappy Driver Installer

3) Driver Genius Professional

Arka planda sürekli olarak çalışan bir program olmasıyla bilinen ve internet kaynaklarını tarayarak güncelleme yapmanızı sağlayan Driver Genius Professional programı ile tüm donanımlarınızın driver sürücülerini güncelleyebilirsiniz. Bunun yanında SSD hızlandırıcı, sistem güçlendirici ve sistem temizleyici uygulamalarını da içerisinde barındırmaktadır. Herhangi bir problem yaşamanızda ise yedekleme sistemi ile driverlarınızı geri yüklemenize olanak sağlamaktadır.

Driver Genius Professional
Driver Genius Professional

2) DriverPack Solution

Oldukça basit bir kullanıma ve toplu güncelleme seçeneklerine sahip olan DriverPack Solution, birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılan bir driver güncelleme programıdır. Sadece sürücülerinizin değil, yazılımlarınızın da güncelliğini kontrol eden ve güncellemenize izin veren bu programımız tamamen ücretsizdir.

DriverPack Solution
DriverPack Solution

1) IObit Driver Booster

Ücretsiz driver güncelleme programları arasında en güvenilir ve en iyi program olarak görülen Driver Booster, içerisinde büyük bir driver kütüphanesi barındırıyor. Ayrıca sahip olduğunuz bilgisayarın donanım ögelerini tespitinde de neredeyse hiç hata yapmıyor. Fakat bazı donanım ögelerinde eskiye yönelik güncellemeler yapmasıyla da biliniyor. Bunları tespit etmeniz ve devre dışı bırakmanız halinde oldukça kullanışlı olan Driver Booster programına bir miktar ödeme yaparak PRO sürümünü kullanabilir ve oyun için gerekli olan sürücüleri de hızlıca yükleyebilirsiniz.

IObit Driver Booster
IObit Driver Booster

Windows Driver Güncellemeleri

Eğer Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa driver güncelleme programlarını kullanmanıza çok gerek yoktur. Çünkü Windows Update özelliği sayesine donanımlarınız otomatik olarak algılanmakta ve resmi siteleri üzerinden driver güncellemeleriniz yapılmaktadır. Windows güncelleştirme hizmetiniz açıksa ve güncellemeleri düzenli olarak yüklüyorsanız ek bir driver yazılımı indirmeyin ve bilgisayarınızı olduğu gibi kullanmaya devam edin.

Elle Driver Güncelleme

Birçok kişi tarafından driver güncelleme programlarının zaman zaman hatalı yüklemeler yaptıkları dile getirilmiştir. Bu yüzden en sağlıklı ve en performanslı driver güncelleme yöntemi el ile yapılan güncellemedir. Bunun için ise donanım parçalarınızı iyi bilmeli ve her donanım parçanızın driverını resmî web siteleri üzerinden indirip kurmalısınız. Öncelikli bakmanız gereken driver sürücüleri şunlardır:

  • İşlemciniz (Intel veya AMD)
  • Anakartınız (Motherboard model ve marka bazında sorgulama)
  • Ekran kartınız (Intel, AMD ve NVIDIA)
  • Wireless Sürücünüz (Wi-Fi bağlantısı için)
  • Çevresel birimlerinizin driver sürücüleri (Monitör, Mouse, klavye, kulaklık)

Bunların dışındakileri otomatik olarak veya Windows Update hizmetleri ile atmanızın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Umarız siz de kendinize en uygun yöntemi bulmuş ve en iyi ücretsiz driver güncelleme programlarını belirlemişsinizdir.

Ayrıca Bilgisayar Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu