Blog

En İyi Video Oynatıcı (Media Player) Programlar 2021

En iyi video oynatıcı (Media Player) programlar, özellikle cihazlarında video ve film izleyen kişiler tarafından çokça araştırılmaktadır. Piyasada onlarca video oynatıcı program bulunmaktadır ve hepsinin kendisine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bazı oynatıcılar bazı uzantıları açabilirken, bazıları tasarımları sayesinde tercih ediliyorlar. Sizin de mevcutta kullandığınız bir video oynatıcı yazılım bulunmuyorsa doğru içerikte bulunuyorsunuz! İçeriğimizde en iyi video oynatıcı programları inceleyeceğiz.

En İyi Video Oynatıcı (Media Player) Programlar

Bugün piyasada birden fazla video oynatıcı (Media player) program bulunmaktadır. Her biri farklı özelliklere sahip olmakla birlikte, video oynatmanın yanında çok daha fazla özellikler sunulmaktadır. Kimi programlar kullanıcı tarafından değiştirilebilirken, kimi programlar kesinlikle değiştirilemez. Ayrıca kullanılan işletim sistemine göre de farklı yazılımlar kullanılmalıdır. Bizler de bu içeriğimizde en çok tercih edilen 6 video oynatıcıyı sizlerle paylaşacağız.

En İyi Video Oynatıcı (Media Player) Programlar
En İyi Video Oynatıcı (Media Player) Programlar

1) Windows Media Player

Uzun yıllardır milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan ve her yeni Windows sürümü ile kendisini geliştirmekte olan Windows Media Player, klasik ve sade video izleme yazılımı arayanlar için birebir gözüküyor. Direkt olarak işletim sistemi ile birlikte sunulan ve varsayılan video açma programı olarak tanımlanan Windows Media Player üzerinde çok fazla değişiklik ve etkinlik yapmanıza izin verilmiyor. Bunun yanında bazı video formatlarını desteklemediği için birçok kişi yeni video oynatıcı arayışına girebiliyor.

Eğer yalnızca film ve video gibi çok detay gerektirmeyen şeyleri izlemeyi düşünüyorsanız Windows Media Player yeterli olacaktır. Fakat daha farklı formatlarda videolar izliyorsanız başka bir player arayışına yönelmeniz gerekebilir. Ayrıca Windows Media Player programının yalnızca Windows işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Windows Media Player
Windows Media Player

2) VLC Media Player

Belki de en geniş kapsamlı video oynatma yazılımı olan VLC Player, 2000’li yıllardan beri en çok tercih edilen yazılımların başında gelmektedir. Tamamen açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan VLC Player, her türlü formatı desteklemekte ve kullanıcısına birçok avantajlar sunmaktadır. Bunun yanında direkt olarak televizyon kanallarını izleyebilir, ip üzerinden yayınlara katılabilir ve ses ile görüntüyle alakalı tüm ayarları yapabilirsiniz. Ancak bu programı kullanmak için bazı detayları öğrenmeniz gerekebilir.

VLC Media Player
VLC Media Player

3) Media Player Classic

Windows Media Player programının eski versiyonu olan Media Player Classic, çok basit bir yapıya sahip gibi gözükse de Windows Media Player’a göre çok daha fazla tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebinin tüm video formatlarını desteklemesi olduğu düşünülüyor. Genellikle Blu-Ray filmleri tam kalitede izlemek için tercih edilen Media Player Classic kullanmış olduğunuz cihazı da yormuyor. Ayrıca televizyon izleme özelliği de bulunuyor.

Media Player Classic
Media Player Classic

4) Apple QuickTime

Apple tarafından Windows Media Player alternatifi olarak geliştirilen ve Mac işletim sistemine sahip cihazlarda varsayılan olarak gelen Apple QuickTime, Windows cihazlara da rahatlıkla yüklenebiliyor. Farklı tasarımı yüzünden biraz daha yavaş gözüken ve klasikleşmiş yapısı çoğu kişi tarafından tercih edilmeyen QuickTime, özellikle video editörleri için olmazsa olmaz yazılımlardan biridir. Çünkü genellikle hazırlanmış olan filmler ve videolar bu yazılımın kodlamaları sayesinde görüntülenebilir. Bu yüzden eğer içerik geliştiricisiyseniz mutlaka Apple Quicktime yazılımını edinmelisiniz.

Apple QuickTime
Apple QuickTime

5) KMPlayer

KMPlayer bağımsız bir ekip tarafından geliştirilen ve Windows işletim sistemine sahip cihazlarda çalışabilen, tamamen özelleştirilebilir ve değiştirilebilir bir video oynatma yazılımıdır. Kendi içerisinde altyazıları entegre etme ve diğer video oynatıcıların da desteğini bulundurmaktadır. Bu yüzden birçok bireysel izleyici tarafından tercih edilmektedir. Türkçe dil desteği de mevcut olan yazılımımızın video oynatma ekranını Youtube video oynatma ekranına benzetebilirsiniz. Çünkü tüm özellikleri neredeyse aynıdır.

KMPlayer
KMPlayer

Tüm bunların yanında kolayca indirebileceğiniz ve hızlıca kullanabileceğiniz onlarca video oynatıcı yazılım bulunmaktadır. Aralarından istediğini seçerek, zevkinize ve isteklerinize uygun olarak kullanıma başlayabilirsiniz. Umarız seçtiğiniz video player sayesinde deneyiminiz en üst seviyeye çıkar. İçeriğimizde en iyi video oynatıcı (Media Player) programları inceledik. Ayrıca En İyi Ücretsiz Driver Güncelleme Programları başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu