BlogYaşam

eSIM Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlerle eSIM nedir ve ne işe yarar konusuna değineceğiz. Dijital sim kart olarak bilinir. Kimlik bilgileri tutan basit bir bellektir. Akıllı telefonlar için üretilmiştir. Normal simlere göre metal ve daha küçüklerdir. Kullanımı kolay ve güvenlidir. Fiziksel bir sim karta benzemez ve çıkarılması zordur. Değiştirilemez ve telefona gömülüdür. Normal sime göre farklıdır. Farklı operatörler kolayca geçişi sağlayan bir kod bulunur.

eSIM teknolojisinin ilk kullanıldığı telefonlar iPhone’dur. eSIM’i desteklemeyen telefon modelleri vardır. Bu yüzden diğer telefonlar da kullanılma açılmamıştır. Android telefonlar da kullanılması için halen devam eden çalışmalar vardır. iPhone telefonunda eSIM’İ kullanan kişiler iPhone harici bir telefon kullanırlarsa uyumlu olmaz.

Farklı operatörler arasında çeşidi kolaylaştıran bir sistemi vardır. eSIM kart kişisel bilgilerinizi, numaranızı ve güvenliğinizi saklar ve korur. eSIM de kullanıcının bütün sistemleri kayıtlı olur. Operatörün desteklemesi gerekir. Operatör desteklemeyen telefon modellerinin hiç birinde kullanılamaz. Çift kart özelliği mevcuttur. Bu yüzden hem iş hem de kişisel hattınızı aynı telefon da kullanabilirsiniz. Güvenlik için iki ayrı koda sahiptir. Bunlar pin kodlarıdır. İki ayrı pin yanlış girilirse normal simlere benzeyen puk kodu devreye girer ve sistem açılır. Puk kişisel kilit açma kodudur. Cihazın kullanılması için farklı ayarlar gerekir. iPhone serisi için farklı bir yazılım gerekir.

eSIM Avantajları

eSIM Nedir
eSIM Nedir

Kullanım açısından birçok avantajı vardır. Birçok farklı şekilde kullanılır. Normal sim kartlara benzer yanları bulunur fakat eSIM daha güvenli ve bozulma olasılığı çok azdır. Bozulma olasılığı düşük olduğu için kişisel bilgiler ve sistemler kaybolmaz. Takıldığı zaman çıkarılması zor ve imkansızdır. Normal sime göre boyutu çok küçüktür. Cihazı telefona yerleştirilince yazılımı kurulduktan sonra kullanılmaya başlanır. Operatörü değiştirmek gerekirse cihazın ayarlarından kolayca yapılır.

eSIM Dezavantajları

Yeni telefon tutkunları için kullanımı zordur çünkü telefondan çıkartılması zordur. Sürekli değiş tokuş yapacaksanız eSIM kullanmanız önerilmez. Yeni telefona geçtiğiniz de sim kartı aktif etmeniz gerekir bu yüzden zordur. Eğer aktif edilmezse yazılım gerçekleşmez ve numaralar, bilgiler, kullanıcının ulaşabileceği sistemler, kullanılamaz. Yazılım aktif etmekle uğraşmak istemeyenler normal sim kart kullanabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu