BlogWindows

“@” Et İşareti Nasıl Yapılır? Et İşareti Kopyala

Et İşareti “@” F Klavye de ve Q Klavye de klavye üzerinde farklı tuşlara basılarak yapılmaktadır. Et (@) işareti günümüzde mail adreslerinde kullanılmaktadır. Mail adreslerinde kullanımı ortalama 50 yılı bulsa da bu işaretin geçmişi çok daha eskiye dayanmaktadır.

Et işareti nedir, et işareti F ve Q klavyede nasıl yapılır, @ işareti klavyede neden çıkmaz ve tabiki de @ işaretinin tarihi hakkında bilgi vereceğiz. (Ayrıca bakınız: kalp işareti)

@ İşaretinin Anlamı Nedir

@ işareti Türkçe de “kuyruklu a” olarak isimlendirilmiştir. E-posta hizmetinin Türkiye de kullanıma başlanmasıyla birlikte bu işaret kullanılmaya başlanmıştır. Et işaretine ilk olarak Francesco Lapi adlı Floransalı bir şarap tüccarın 1536 yılında ticari amaçlı yazdığı mektuplarda rastlanmaktadır. Şarap tüccarı ticari ilişkileri için yazdığı mektuplarda İspanyada ki fiyatlardan bahsederken @ işaretini kullanmıştır.

Bu işaretin yaygın kullanımıyla beraber zamanla daktilolarda da yer almıştır. Ayrıca @ işareti Fransızcada ki “à” harfinin yerine de kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde e-postalarda kullanımı ise 1971 yılında Ray Tomlinson e-postalarda kullanmaya başlaması sayesinde olmuştur.

Türkçe Q Klavyede @ Et İşareti Nasıl Yapılır

Türkçe Q klavyelerde @ (Et) işareti yapmak için aşağıdaki kombinasyonlardan istediğiniz bir tanesini deneyebilirsiniz.

  1. Ctrl + Alt + Q
  2. Alt + Gr + Q
  3. Alt + 64

Yukarıda bahsedilen kombinasyonlardan herhangi birini parmaklarınızı kaldırmadan sırası ile yukarıda bahsedilen tuşlara basarak @ işaretini yapabilirsiniz. “+” işaretine basmayınız.

Türkçe F Klavyede @ İşareti Nasıl Yapılır

Türkçe F klavyede @ (Et) işareti yapmak için aşağıdaki kombinasyonlardan istediğniz bir tanesini deneyebilirsiniz.

  1. Ctrl + Alt + F
  2. Alt Gr + F
  3. Alt + 64

Yukarıda bahsedilen kombinasyonlardan herhangi birini parmaklarınızı kaldırmadan sırası ile yukarıda bahsedilen tuşlara basarak @ işaretini yapabilirsiniz. “+” işaretine basmayınız.

@ İşareti Klavyede Neden Çıkmaz

Yukarıda bahsettiğimiz kombinasyonları kullanmanıza rağmen @ işareti çıkmıyor ise bunun bir kaç nedeni olabilir;

  1. Klavyenizdeki tuşlar çalışmıyor olabilir.
  2. Bilgisayarınızın dili değişmiş olabilir. Bilgisayar dilini düzeltmek için Windows arama sekmesine “klavyeler ve diller” yazınız. Çıkan sonuca gidip “Klavye Değiştir” seçeneğini seçin. Çıkan sonuçta Türkçe seçeneğini seçin. Klavyenizin dilini değiştirmiş olacaksınız.

@ işareti sorununu çözmüş olmalısınız. Eğer Klavyede @ işareti yaparken hala sorun yaşıyorsanız yoruma yazarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ctrl ve alt tuşları ile Q tuşuna basıyorum ancak @ (kopyala yapıştır yapıyorum) işareti çıkmıyor, bunun yerine arama sitesi çıkıyor ne yapmam gerektiğini söyleyin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu