BlogBilgi

Evdeki Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Evdeki Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir sorusu, internetinin yavaşladığını hisseden ve başkalarının bağlandığını düşünen birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bugün neredeyse hepimizin evinde kablolu bir internet bağlantısı bulunmaktadır ve bu internete bağlanabilmek için bir şifre girmemiz gerekir. Fakat bazen şifreleri aklımızda tutamayabiliriz, çok fazla kişi bağlandığı için değiştirmek isteyebiliriz. Eğer siz de benzer fikirlere sahipseniz ve Wi-Fi şifresini değiştirmek istiyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz. İçeriğimizde evdeki Wi-Fi Şifresi nasıl değiştirilir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Wi-Fi Bağlantısı Nedir?

Evinizde bulunan modem ve internetinize yalnızca kablolu olarak değil, kablosuz olarak da erişim sağlamanız mümkündür. Çeşitli cihazlardan şifresini girerek internet erişimi sağlayabildiğiniz Wi-Fi ağları, değiştirilebilir şifrelere sahiptirler. Fakat bir cihaz, bir Wi-Fi ağına bağlanırsa zorla çıkartılmadıkça veya şifre değiştirilmedikçe interneti özgürce kullanabilir. Çok fazla kullanım ağları yavaşlatmaktadır.

Bunun yanında kurulum yapan ekip size rastgele oluşturulmuş bir şifre verecektir. Eğer şifrenizi değiştirmek ve kendiniz yeni bir şifre belirlemek isterseniz de evdeki Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir sorusunu sormanız çok doğal olacaktır.

Wi-Fi Bağlantısı Nedir?
Wi-Fi Bağlantısı Nedir?

Evdeki Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wi-Fi ağınızın şifresini değiştirebilmek için öncelikle birkaç bilgiye ulaşmanız gerekiyor. Anlaşmalı olduğunuz telekomünikasyon firması, modeminizin markası ve birkaç tane daha değişkene bağlı olarak Wi-Fi şifrenizi değiştirmeniz farklılıklar gösterebilir. Ancak özünde hepsi aynı mantıkla gerçekleştirilmektedir. Ve bahsettiğimiz bu değişkenler ışığında verilerinizi öğrenmeniz gerekiyor.

Modem Arayüzüne Erişim

Wi-Fi şifrenizi değiştirebilmek için öncelikle modem arayüzüne erişmeniz gerekiyor. Bu da modeminize göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genel olarak modem ip adresleri şöyledir:

 • 192.168.0.1
 • 192.168.1.1
 • 192.168.2.1
 • 192.168.0.0

Bu adreslerden herhangi birini tarayıcınıza, şifresini değiştirmek istediğiniz internete bağlıyken yazın ve bağlanmaya çalışın. Eğer hiçbiri çalışmıyorsa modem kutunuzun arkasını kontrol edin. Burada da adres bilgisine ulaşamazsanız CMD ekranı üzerinden “ipconfig” komutu ile sorgulama yapabilirsiniz.

Modem Arayüzüne Erişim
Modem Arayüzüne Erişim

Modem arayüz giriş ekranına ulaşmayı başardıysanız, şimdi buraya nasıl giriş yapacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Genellikle modemin arka yüzünde veya kâğıtlarda yazan kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Genellikle default ayarlarla gelen giriş bilgileri şu şekilde olabilir:

 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: admin
 • Kullanıcı Adı: ttnet – Şifre: admin
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: root – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: ttnet

Daha öncesinde herhangi bir değişiklik yapmadıysanız yukarıda verdiğimiz giriş bilgileriyle yüksek ihtimalle arayüze erişim sağlarsınız. Eğer Turkcell altyapılı bir internete sahipseniz Superonline Wi-Fi Şifre Değiştirme başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Wi-Fi Ayarları

Arayüze başarıyla girmeyi başardıysanız artık Wi-Fi şifrenizi değiştirme zamanı gelmiştir. Her arayüzün iç tasarımı ve menüsü küçük farklılıklar göstermektedir ancak hepsi aynı noktaya çıkmaktadır. Bu yüzden talimatlarda verilen başlıkları veya açıklamaları görüntüleyemiyorsanız benzerlerini arayabilirsiniz.

 • Modem arayüzü menüsünden “Kablosuz Ağ Ayarları” veya “Wi-Fi Ayarları” sekmesini bulun ve tıklayın.
 • Sayfa içerisinde bulunan “Wi-Fi Şifresi” veya “Ağ Şifresi” kısmının yanındaki kutucuğa yeni şifrenizi girin.
 • Alt tarafta yer alan “Kaydet” butonuna tıklayın.

Bu işlemlerden sonra Wi-Fi şifreniz değişecek ve bağlı olan cihazlardan otomatik olarak çıkış yapılacaktır. Siz de şifreniz değiştiği için yeni şifre ile ağa bağlanmak durumunda kalacaksınız. Ayrıca aynı sayfa içerisinden Wi-Fi adınızı değiştirebilir, ağ ayarlarınızı yönetebilirsiniz. Detaylı ayarları değiştirmek için bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

İçeriğimizde evdeki Wi-Fi Şifresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Umarız siz de kolay bir şekilde Wi-Fi şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmiş ve uygulayabilmişsinizdir. Eğer işlemleri anlayamadıysanız ve bir hata yapmaktan korkuyorsanız, internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu