BlogFacebook

Facebook Videoları Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Facebook, oldukça ilgi çekici ve kullanışlı olan video tabanlı içeriğe sahiptir. Video oynatamıyorsanız, tarama deneyiminiz uygulamada eksik görünebilir.

Facebook videolarının cihazınızda oynatılmamasının çeşitli nedenleri vardır. Ancak, bunda hayal kırıklığına uğrayacak bir şey yok. İşte oynatamadığınız Facebook videolarını düzeltmenin yollarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Öğeler Facebook Videolarını Etkileyebilir?

Bir çözüm bulmadan önce, Facebook videolarının cihazınızda neden oynatılmadığını bilmek önemlidir.

 • Zayıf internet : Facebook videolarını oynatırken sorun yaşamanızın nedeni zayıf veya dengesiz bir internet bağlantısı olabilir. Geçici bir aksaklık veya internet sağlayıcınızla ilgili bir sorun olabilir.
 • Facebook önbelleği : Aşırı yüklenmiş bir Facebook önbelleği, Facebook videolarını oynatmak için bir engel olabilir. Önbellek, bir süre sonra işe yaramaz hale gelebilecek içeriği depolar.
 • Başarısız uygulama başlatma : Facebook, cihazınızda başarıyla başlatılamıyor olabilir.
 • Yetersiz cihaz depolama alanı : Cihazınızda depolama alanının olmaması, Facebook videolarının oynatılmasını engelleyebilir. Cihaz, uygulamayı ve içeriğini yalnızca kısmen yükleyebilir.
 • Facebook’tan kaldırılan video : Birisi bir videoyu sildiğinde, ancak uygulamayı yenilemediyseniz, videoyu gösterebilir ancak siz videoyu oynatamazsınız. Videonun hala orada olup olmadığını görmek için uygulamayı yenileyin.

Facebook Videolarının Oynatılmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

Facebook’ta video oynatamıyorsanız aşağıdaki düzeltmeler yardımcı olacaktır.

1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Zayıf veya dengesiz bir Wi-Fi bağlantısı, Facebook videolarının oynatılmamasının en yaygın nedenidir. Facebook videolarının ortalama kalitesi yaklaşık 720 pikseldir, bu da kesintisiz oynatma için yüksek hızlı internete sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Wi-Fi bağlantınızı düzeltmek için bir çözüm arayın . İnternet cihazınızı yeniden başlatın ve tekrar bağlamadan önce birkaç dakika bekleyin. Cihazınızı yeniden bağladıktan sonra internet hızınızı test edin .

İnternet cihazının yeniden başlatılması işe yaramazsa, arka uçta bir sorun olabilir. Bu durumda, çözümler için servis sağlayıcınızla iletişime geçin.

Hücresel veri planınız varsa, kararsız Wi-Fi’den hücresel veriye geçin:

 1. Ayarlar’a gidin .
 2. Wi-Fi’yi seçin ve kapatın.
 3. Geri dönün ve Hücresel’i açın .
 4. Açmak için Hücresel Veri sekmesini değiştirin.

2. Facebook’ta Veri Tasarrufu Modunu Kapatın

Sınırlı bir veri planındaki kullanıcılar internet verilerini kaydetmeyi tercih eder. Veri tasarrufu, en uygun Facebook özelliklerinden biri olarak kabul edilir . Ancak daha az internet tükettiği için çoğu yüksek çözünürlüklü video yüklenemiyor.

Facebook uygulamasında veri tasarrufunu kapatmak için:

 1. Facebook’u açın ve ekranınızın sağ alt köşesindeki üç çizgiyle temsil edilen Menü simgesine dokunun.
 2. Aşağı kaydırın ve Ayarlar ve Gizlilik’e dokunun . Ardından, Hücresel Veri Kullanımı’nı seçin .
 3. Video Kalitesi altında, video ayarlarının Veri koruyucu olarak değiştirildiğini görebilirsiniz .
 4. Veri koruyucuyu kapatmak için Optimize edilmiş’e dokunun .

3. Cep Telefonunuzda Düşük Veri Modunu Kapatın

Birçok mobil veri kullanıcısı, internet planlarının daha uzun süre dayanması için telefonlarında düşük veri modunu etkinleştirmeyi tercih ediyor. Bu mod, Facebook’un özellikle daha yüksek çözünürlüklü videoları oynatmasını engelliyor olabilir.

Cep telefonunuzdaki düşük veri modunu kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz:

 1. Ayarlar’a gidin ve Hücresel Veri’yi seçin .
 2. Hücresel Veri Seçeneklerini açın .
 3. Kapatmak için Düşük Veri Modu sekmesini değiştirin.

Videoların şimdi oynatılıp oynatılmadığını kontrol etmek için Facebook’u yeniden başlatın. Cihazınız daha fazla internet tüketecek, ancak videolar gayet iyi çalışacaktır.

4. Video Kalitesini Değiştirin

HD videoları Facebook’a yükleyebileceğiniz için, oynatma kalitesi ve hızı kullandığınız ağ türüne bağlıdır. İnternetiniz arabelleğe almada zorluk çektiği için Facebook videoları oynatılmıyor olabilir veya aynı internet bağlantısını kullanan çok fazla kişi olabilir.

Facebook video kalitesini değiştirmek için:

 1. Oynatmak istediğiniz videoyu açın.
 2. Bir dişliye benzeyen Ayarlar simgesine dokunun ve Kalite’yi seçin .
 3. Daha düşük bir kalite seçin (540p veya 360p).
 4. Videoyu tekrar oynatın. Şimdi daha hızlı yüklenmesi gerekiyor.

5. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Belki de altta yatan sorunları ortadan kaldırmak için telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor. Telefonunuzun sistemindeki bozuk bir dosya, Facebook videolarını çalıştırmanızı engelliyor olabilir. Cihazınızı yeniden başlatarak, altta yatan sorunu ortadan kaldırabileceksiniz.

Telefonunuzu yeniden başlatmak, bazen videoları oynatmak için bir engel görevi gören geçici bellek birikimini de temizler. Tüm arka plan uygulamalarını kapatıp telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra, uygulamaların düzgün bir şekilde yeniden yüklenebilmesi için birkaç dakika bekletin.

6. Facebook Uygulamasını Yeniden Yükleyin veya Güncelleyin

Facebook’un daha yeni bir sürümü kullanıma sunulduğunda, kullanıcıların uygulamayı güncellemesi önerilir. Daha yeni uygulama sürümleri, şu anda karşılaştığınız olası aksaklıklara yönelik hata düzeltmeleri ve çözümler içerir.

Bunun dışında Facebook, kullanıcı deneyimini geliştirmek için sürekli çalışıyor. Facebook’u güncellemek için Play Store veya App Store’a gidin. Bir güncellemenin zamanı geldiyse, Facebook’un yanında Güncelle düğmesini bulacaksınız .

7. Tekrar Giriş Yapmayı Deneyin

Mevcut Facebook oturumunuzda desteklenmeyen dosyalar ve hatalar olabilir, bu da videoları oynatırken sorunlara yol açabilir. Sorunun devam edip etmediğini görmek için Facebook hesabınıza tekrar giriş yapmayı deneyin.

 1. Ekranınızın sağ alt köşesindeki üç çizgiyle temsil edilen Menü’yü açın .
 2. Aşağı kaydırın ve Oturumu Kapat’a dokunun .
 3. E-postanız ve şifrenizle tekrar giriş yapın.

8. Uygulamayı Boşaltın

Bir uygulamayı düzenli olarak kullandığınızda, telefonunuzda fazladan yer kaplar. Aşırı yüklenmiş bir bellek, videoları oynatmanızı engelleyebilir. Facebook’un yükünü boşaltmak, verilerinizi kaybetmeden fazladan yer açmanıza yardımcı olabilir.

Facebook’u boşaltmak için:

 1. Ayarlar’ı açın .
 2. Aşağı kaydırın ve Genel’e dokunun .
 3. iPhone Depolama’yı açın .
 4. Facebook’u bulun ve açın.
 5. Uygulamayı Boşalt’a dokunun .

9. VPN kullanın

Hiçbir şey işe yaramıyorsa, geçerli konumunuzu gizlemek için bir VPN (Sanal Özel Ağ olarak da bilinir) kullanmayı deneyin ve Facebook’u başka bir çevrimiçi sunucudan çalıştırın. IP adresinizi ve konumunuzu gizler, böylece tarayıcı veya uygulama Facebook kullandığınız yere erişemez.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birkaç üst düzey VPN vardır . Facebook videoları konumunuz nedeniyle oynatılmıyorsa, bir VPN sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Konumu, Facebook’un videoları oynatamayacağı bir yerden oynatabileceği bir yere değiştirin.

10. Facebook Sunucularının Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Hala Facebook’ta video izleyemiyorsanız, Facebook sunucularının kapalı olma ihtimali yüksektir. Facebook tarafında bir sorun varsa, şirket sorunu en kısa sürede çözmeye çalışacaktır.

Facebook sunucularının kapalı olup olmadığını onaylamak için:

 1. Downdetector.com’a gidin .
 2. Arama çubuğuna Facebook yazın.
 3. Durumu kontrol etmek için Facebook sekmesini seçin .

Facebook Videolarını Kesintisiz İzleyin

Facebook videoları eğlencelidir, ancak bazen onları oynatamazsınız. Dolu önbellek, internet sorunları, depolama alanı yetersizliği veya sunucu arızası nedeniyle kullanıcılar Facebook videolarını izlerken sorunlar yaşarlar.

İnternet bağlantınızı kontrol ederek ve veri tasarrufu ve düşük veri modunu devre dışı bırakarak başlayın. Bu işe yaramazsa, telefonunuzu yeniden başlatmanız veya uygulamayı güncellemeniz gerekebilir.

Facebook tarafında bir sorun olmadığı sürece videoların oynatılmaması sorununu kendiniz çözebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu