Sosyal MedyaFacebookinstagram

Facebook’un Instagram ile Bağlantısını Kesme

Facebook’un Instagram ile bağlantısını kesme işlemi, hesabını değiştirmek isteyen veya artık iki platformdan birini kullanmak istemeyen kişilerin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Aynı firmaya ait iki adet birbirinden popüler sosyal medya platformları oldukları için birçok kişinin iki farklı platformda da hesabı bulunmaktadır. Ancak artık insanlar Facebook kullanımdan çok Instagram kullanımına yöneliyorlar. Bunun yanında Facebook üzerindeki özelliklerin kullanımı için Instagram ile bağlantı kurmak gerekebiliyor. Yine de bağlantıyı koparmak istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç dakikalık işlem bulunuyor. Bizler de bu içeriğimizde Facebook’un Instagram ile bağlantısını kesme nasıl yapılır sorusunu cevaplandıracağız.

Facebook’un Instagram ile Bağlantısını Kesme

Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaların tamamı Meta (Eski adıyla Facebook) isimli firmaya ait olduğu için bu platformlar arasında bağlantılar kurabilmek ve işlemler yapabilmek mümkün olmaktadır. Hatta genellikle yeni bir Instagram hesabı açan kişiler direkt olarak Facebook ile bağlantı kurmaktadır. İşletmelerin birden fazla platformda aktif olarak hizmet verebilmesi ve reklamcılık işlemlerini gerçekleştirebilmesi için de platformlar arası bağlantı olması gerekmektedir.

Ancak bazı kişiler belli sebeplerden ötürü Instagram ile Facebook bağlantısını kesmek isteyebilmektedir. Sistem karmaşık bir izlenim verdiğinden ötürü birçok kişi bu işlemi nasıl yapabileceğini bilememekte ve araştırmaya başlamaktadır. Facebook’un Instagram ile bağlantısını kesme işlemi iki farklı platform üzerinden yapılabilmekte ve yalnızca birkaç dakikalık uğraş gerektirmektedir.

Facebook’un Instagram ile Bağlantısını Kesme
Facebook’un Instagram ile Bağlantısını Kesme

Instagram üzerinden Facebook Bağlantısını Kaldırma

Instagram üzerinden Facebook hesabınızın bağlantısını kesmek istiyorsanız, bu işlemi Instagram uygulaması üzerinden yapmanız gerekmektedir. Böylece Instagram hesabınıza bağlı olan tüm hesapları kaldırabilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika içerisinde hem iOS hem Android hem de PC üzerinden belirtilen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Instagram uygulamasına girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ alt köşede yer alan profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinize ilerleyin.
 • Sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine tıklayarak menüyü açın ve “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Burada en başta yer alan “Hesap” seçeneğine dokun.
 • Sayfayı kaydırarak “Bağlı Hesaplar” sekmesine tıklayın.
 • Bağlı olan hesapları burada görüntüleyebilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz hesabın üstüne tıklayın.
 • “Hesaptan Kaldır” veya “Bağlantıyı Kaldır” butonuna tıklayın.
 • Son uyarıyı da onaylayarak “Evet, Bağlantıyı Kaldır” seçeneğini seçin.

Bu adımları eksiksiz bir şekilde uygulamanız halinde Instagram hesabınızın Facebook hesabınız ile olan bağlantısı tamamen kaldırılacaktır. Bu noktada Facebook ve Instagram sayfalarını ve işletme hesaplarını da kaldırabilirsiniz. Kaldırmış olduğunuz hesabı daha sonra tekrar ekleyebilir ve aynı yerden tekrar kaldırabilirsiniz. Bir hesabı birden fazla hesaba da tanımlayabilme şansınız olduğunu unutmayın.

Facebook üzerinden Instagram Bağlantısını Kaldırma

Eğer, Instagram hesabınızı kullanma gibi bir niyetiniz yoksa veya Facebook hesabınız dururken Instagram bağlantısını tamamen kaldırmak istiyorsanız, yukarıdaki yönteme benzer bir işlemi Facebook üzerinden yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlem için bilgisayarı ve tarayıcıyı kullanmak işleminizi daha da kolaylaştıracaktır. Facebook üzerinden Instagram bağlantısını kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Tarayıcı üzerinden Facebook adresine girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede en sağda yer alan açılır menüye tıklayın.
 • Açılacak olan ekranda “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 • Sayfa açıldıktan sonra sol menüyü en aşağıya kaydırarak mavi renkli “Hesaplar Merkezi” yazısını bulun.
 • Karşınıza bağlı hesaplar çıkacaktır. Kaldırmak istediğiniz hesabın üstüne tıklayın.
 • Açılacak olan ekranda “Hesaplar Merkezi’nden Kaldır” butonuna tıklayın.

Bu adımları uygulamanız halinde Facebook hesabınıza bağlı olan Instagram hesabınızın bağlantısı kesilmiş olacaktır. Aynı ekran üzerinden diğer sosyal medya hesaplarınızın da bağlantısını kaldırabilir veya yenisini ekleyebilirsiniz.

Facebook üzerinden Instagram Bağlantısını Kaldırma
Facebook üzerinden Instagram Bağlantısını Kaldırma

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Facebook’un Instagram ile bağlantısını kesme işleminin nasıl yapılacağını her iki açıdan incelemeye ve göstermeye çalıştık. Umarız sizler de istediğiniz hesapların bağlantısını kesmeyi başarabilmişsinizdir. Bağlantısını kesmiş olduğunuz hesapları daha sonra tekrar birbirlerine bağlayabilirsiniz. Instagram’da Fotoğraf veya Videonun Bağlantısını Kopyalama başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu