Reklam Alanı
facebook
Sosyal Medya 120 views 0

Facebook’un Pek Bilinmeyen Özelliği

Facebook’da Gizli Kod

Facebook Zuckerberg’in ilk ortaya sürdüğü gibi değil artık. Geliştiricilerden bazıları ünlü sosyal medya paylaşım platformunun kodlarında gizli yeni bir özelliğe erişti. Yorumlar, mesajlar ve gönderiler artık “arkadaş etiketlenir” hale geliyor. Bunun için bir buton var. Gönderilere yorum yazılırken arkadaş etiketlenmek istendiğinde @ işareti yazılması zorunluluktu. Bu işaretten sonra arkadaşın adı yazılarak arkadaşın seçilmesi gerekmekte idi. Facebook tarafından test edilen bu özellik, yorumlardaki metin kutucuklarının yanında bir butonla geliyor. Bu buton arkadaşını etiketle butonudur.

Butona tıklandığında küçük bir pencere açılmakta, penceredeki arkadaşlar seçilebilmekte ve arama kutucuğu ile arama yapılabilmektedir. Teknik açıdan yeni özelliğe bakılacak olursa arkadaş etiketleme işlemi uzuyor. Ancak bu süre uzasa da en çok etkileşimde bulunulan arkadaşlar en üstte belirerek hız kazandırma söz konusu olur.

Arkadaş Etiketleme Düğmesi

Arkadaş etiketleme düğmesi yorumlar eşliğinde mesaj ve gönderilere de gelmektedir. Bu şekilde metin yazılabilecek her yerde sadece bir butona tıklanması söz konusu. Bu şekilde arkadaşlara ulaşmak mümkün. Alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalabildiğimiz bu günlerde eli klavyeye yatkın/aşina olan pek çok kişi @ simgesini kullanacaktır. “Arkadaşlarını etiketle” butonu daha önce pek duyulmamıştı. Zira bu özellik Facebook kodlarının derinlerinde. Facebook’un bu kodun bulunması, böyle bir adım attırmış olabilir. Facebook ya özelliği yakın bir tarihte yayınlayacaktı, veya önceki testlerde denenen özellik Facebook tarafından kodların içerisinden temizlen(e)medi. Facebook görüldüğü gibi gündelik hayata dair önemli hizmetleri olan bir platform olma özelliğini katlayarak artırmaktadır. Bu pek bilinmeyen özelliği de oldukça ilgi çekici.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.