BlogWindows

Farklı Bilgisayarlara Bağlanma Nasıl Yapılır?

Farklı bilgisayara bağlanma işlemi uzak masaüstü erişimi olarak isimlendirilen bir işlemdir. Aynı ağ içerisinde bulunan bilgisayarlar arasında ya da internet erişimi bulunan iki bilgisayar arasında uzak masaüstü bağlantısı kurmak mümkündür.

Hangi Yöntemlerle Gerçekleştirilir?

Farklı bilgisayara bağlanma işleminin birkaç farklı yöntemle yapılması mümkündür. Bunlar;

  • Windows işletim sistemi üzerinden uzak masaüstü bağlantı özelliği kullanılarak
  • Teamviewer, Alpemix gibi bu amaçla geliştirilen uygulamalar kullanılarak
  • Google Chrome tarayıcısında uzak masaüstü eklentisi kurularak
  • Modem üzerinden port yönlendirmesi yapılarak

bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Birden fazla bilgisayara sahip olan kişilerin aynı iş üzerinde farklı yerlerde çalışmasına imkân tanıyan bir uygulama olduğu gibi, müşteri desteği amacıyla da kullanılmaktadır.

Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı

Ancak bunun için bağlantının her iki tarafında bulunan bilgisayarlar için yapılacak ayrı işlemler bulunmaktadır. Öncelikle bağlanılacak bilgisayarın açık olması

Farklı Bilgisayarlara Bağlanma

Bağlantı Kurulacak Bilgisayar Ayarları:

Bağlantı izni verme: Farklı bilgisayara bağlanma için bağlantı izninizin olması gerekmektedir. Bunu için aşağıdaki yönergeyi takip ederek bu izni verebiliriz.

Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak açacağımız özelikler penceresinde “uzak bağlantı ayarları” özellikleri açılır. Karşımıza uzak masaüstü bağlantısı için 3 farklı izin seçeneği çıkacaktır. Kendinize uygun seçeneği işaretleyiniz.

Kullanıcı ekleme: Yönetici hesabı uzak masaüstü bağlantı yapabilecek kişiler listesine otomatik olarak eklenir. Yönetici değilseniz veya başka kişilerin bağlanması söz konusu işe kullanıcıları seç denildikten sonra uzak masaüstü kullanıcıları / ekle sekmeleri tıklanarak açılacak pencerede eklenecek kişilerin kullanıcı adını girmeniz gerekmektedir.

Kullanıcı parolası: Kullanıcı hesabınız parola gerektirmiyor olsa bile uzak masaüstü bağlantısı için bir parola belirlemeniz gerekmektedir.

Denetim Masasında kullanıcı hesapları / Windows parolanızı değiştirin öğesi seçilerek ekran talimatları takip edilerek bu işlem tamamlanır.

Windows Güvenlik Duvarı Ayarları: Denetim Masasında Sistem ve Güvenlik seçeneği altında yer alan Windows Güvenlik Duvarı / Bir programa Windows güvenlik duvarı üzerinden izin ver seçeneği tıklayın. Açılan pencerede ayarları değiştir öğesine tıklanınca aktif hale gelen izin verilen programlar listesinden uzak masaüstü seçeneğini işaretleyin ve tamam diyerek pencereyi kapatın.

Bağlanacak Olan Bilgisayarda Yapılacak İşlemler

Başlat düğmesine ya da klavye üzerinde yer alan logolu Windows tuşuna basarak açılan başlat menüsünün en altında yer alan arama bölmesine “uzak masaüstü” yazılır ve gelen listeden seçim yaparak uzak masaüstü bağlantısı penceresini açılır. Pencerede yer alan kutucuklara gerekli bilgileri yazarak farklı bilgisayara bağlanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar adı yerine IP adresi de yazılabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu