Reklam Alanı
İnternet 115 views 0

Ferrari, FXX-K Evo’yu Tanıttı

Belirli bir sayı adedinde piyasaya sürülecek olan olan Ferrari FXX-K Evo, İtalya’nın Mugello pistinde düzenlenen Dünya Finali etkinliğinde tanıtıldı. FXX ve 599 XX Evo’da da olduğu gibi özel yarış kapsamında kullanılacak olan FXX-K Evo, Ferrari’nin mücadele ettiği F1, GTE, GT3, Challenge gibi yarış kategorilerinden elde edilen birikimlerle donatılıyor.

Yarış odaklı ve piste özel bir teknik yapıya sahip olan araç, önceki modeller gibi yolda kullanıma uygun değilken özel yarış programı kapsamında kullanılacak. Sınırlı sayıda üretilecek modelle, küçük bir Ferrari tutkunu kitle hedefleniyor. Bahsettiğimiz gibi yarış odaklı olması sebebiyle pistlere özel F1 tipi çift kavramalı 7 ileri vitese sahip.

Özel Tasarım

Ferrari Style Center tasarımcılarıyla yapılan işbirliğinde aracın ağırlığının azaltması için büyük çaba harcandı. Formula 1 deneyimlerinden yararlanan tasarımcılar, özel karbon fiber bileşenler geliştirerek sabit arka kanat benzeri çözümlerle buna ulaşmış görünüyor. Araç, öncül modellerin yüksek performanslarını daha ileri taşımak için geliştirilen son seviye bir aerodinamik pakete sahip.

FXX-K Evo’nun yere basma kuvveti önceki modele göre %23 geliştirilirken, yol sürüş versiyonu ile karşılaştırıldığında %75 bir artış görülüyor. 200km/s hızıyla gidilirken 640 kg’lık yere basma kuvvetine sahip olurken, hız maximum olduğunda bu kuvvet 830 kg’ı geçebiliyor bile. Aracı bu kuvveti ise arka kısımdaki bahsettiğimiz çift profilli ve arka spoyler ile uyumlu çalışan kanat tarafından destekleniyor. Basınç alanları birbirini destekleyip güçlendiren iki kuvvet sistem tarafından meydana getiriliyor. Aktif spoylerin kontrolü ve hareket aralığı, yüksek kuvvet ve düşük rüzgar direnci elde etmek için düzenlendi ve yeniden programlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.