Blog

Flash Disk – SD Kart “Disk yazmaya karşı korumalı” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu makalemizde, USB flash sürücü ve SD karttaDisk yazmaya karşı korumalıhatası hakkında bilgi vereceğiz. USB sürücüsü için yazma korumasını kaldırmak ve bu hata oluştuğunda verileri almak için olası nedenleri ve çözümleri açıklayacağız. Şu an için bu sorundan rahatsızsanız, diskten vazgeçmeden önce bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Salt okunur durumunu kaldırmak, bozuk sektörleri kontrol etmek ve onarmak, okunamayan sürücülerden kaybolan dosyaları kurtarmak ve bölümü NTFS/FAT32/EXT4 olarak biçimlendirmek için en iyi seçeneğiniz.

USB disklerde “yazma koruması” nedir?

USB flash sürücülere veya SD kartlara yazma koruması, yanlışlıkla dosya silinmesini önlemeyi ve virüs ve yetkisiz kaynaklar gibi şüpheli dosyaları engellemeyi amaçlayan kullanışlı bir işlevdir. Harici veri depolama cihazları çok yaygın cihazlardır ve taşınabilir olmaları ve kullanıcıların istedikleri yere götürebilmeleri nedeniyle günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir USB disk yazmaya karşı korumalı olduğunda, salt okunur hale gelir. Bu durumda, o diske veri eklemek veya düzenlemek için herhangi bir işlem reddedilecektir. Yeni dosya ekleme veya oluşturma, mevcut verileri düzenleme, mevcut dosyaları silme, mevcut USB diski biçimlendirme vb. gibi yazma eylemiyle ilgili tüm girişimler engellenecektir. İnsanların depolama cihazlarına yalnızca okunabilir erişim vermelerinin bir başka nedeni de diğerlerini engellemektir.

Böyle bir diske veri yazmaya çalıştığınızda “Disk yazmaya karşı korumalı. Yazma korumasını kaldırın veya başka bir disk kullanın” hata mesajını alırsınız.

Ancak bu özellik düzgün kullanılmadığında veya USB sürücüsü bozulduğunda baş ağrısına neden olabilir. Bu durumda, “Disk yazmaya karşı korumalı” hatası, o USB sürücüsündeki verilere erişemeyeceğiniz için sizi çıldırtacak ve bunu düzeltmenin tek seçeneği, yazmaya karşı korumalı USB tamamlama biçimi olabilir. kolay bir iş. Daha da kötüsü, o sürücüdeki dosyalar sizin için önemliyse, silme verilerini biçimlendirmek için biçimlendirme akıllıca bir seçim olmayacaktır. Bu nedenle, önce USB diskten yazma korumasını devre dışı bırakmanız veya kaldırmanız gerekir.

3

USB yazmaya karşı korumalı hatanın nedenleri

Bu hata birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Salt okunur anahtarı

Birçok hafıza kartı ve USB flash sürücü, yan kenarda küçük bir fiziksel anahtara sahiptir. Anahtar, yazma korumasını ayarlamak için kullanılır ve sürücüyü salt okunur yapar.

Flash sürücü dolu

Flash sürücü dosyalarla doluysa ve boş alanı yoksa ve büyük olasılıkla yazmaya karşı korumalıysa. Sürücüde ne kadar boş alan olduğunu kontrol etmek için diske sağ tıklayıp Özellikler’i seçebilirsiniz.

Güvenlik ayarları

Bazı bilgisayarlar, eylemlerin bir USB diske veri yazmasını önlemek için bilgisayardaki güvenlik ayarını veya makinenin yöneticisi kullanır . Kayıt defterindeki ayarları değiştirerek bu tür ayarları kaldırmanız gerekir.

Salt okunur özellik

Sürücüde bulunan dosya veya klasörleri “Salt Okunur” olarak ayarlarsanız, dosyaları kopyalarken, düzenlerken veya değiştirirken bu hata mesajını alırsınız. Bu durumda, “Salt okunur” seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol etmek için Dosya Özellikleri’ne gitmeniz gerekir.

Virüs Saldırısı

Virüs, verilerin bulunduğu her yere bulaşabilir ve veri hasarı, dosya kaybı, sistem çökmesi, depolama aygıtı arızası vb. gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Sürücü bozuk veya bozuk sektörler var

Yukarıda belirtilen nedenler durumunuzu açıklayamıyorsa, çıkarılabilir diskiniz bozulmuş olabilir. Disk eski olabilir ve birçok diskin veri okuma ve yazma miktarında sınırlamaları olduğundan, doğal ömrüne yeni ulaşmış olabilir. Ayrıca, bozuk sektörlere normal okuma veya yazma işlemleri yapılamaz, bu nedenle disk doğrulama araçlarından yardım almanız gerekebilir.

Bir flash sürücüye yazma koruması nasıl eklenir?

Flash sürücünüzde bazı önemli veriler depoladıysanız, virüs yazılımları tarafından iyi korunmayan bilgisayarlara yerleştirmeden önce yazma korumasını etkinleştirmek iyi bir seçimdir. Herkese açık bilgisayarlara bağlanırken flash sürücüye virüs bulaşma olasılığı vardır. USB sürücüsüne yazma koruması, bu özelliğin nasıl devre dışı bırakılacağını bilen kişilerin verilerinizi düzenlemesini veya silmesini önlemek için kusursuz bir eylem olmasa da, flash sürücüyü açık modda tutmaktan daha iyidir.

Yöntem 1:

Flash sürücüyü veya hafıza kartını inceleyin ve anahtarı bulun. Aygıt için yazma korumasını etkinleştirmek için anahtarı kilit konumuna taşıyabilirsiniz.

Yöntem 2:

Sürücü güvenlik izinlerini ayarlayın

Adım 1  Windows Gezgini’nde flash sürücüyle ilişkili sürücü harfine sağ tıklayın ve içerik menüsünden “Özellikler”i seçin.

Adım 2  Özellikler Penceresinde Güvenlik sekmesine tıklayın, Grup veya kullanıcı adları altında “Herkes” seçeneğini seçin ve “Düzenle” düğmesine tıklayın.

Adım 3  “Çıkarılabilir Disk İzinleri” Penceresinde “Herkes için İzinler” adlı bir bölüm ve iki sütun onay kutusu görebilirsiniz. Tam Denetim, Değiştirme ve Yazma gibi öğeler için “Reddet” altındakileri kontrol edin.

Adım 4  Uygula’yı ve ardından Tamam düğmesini tıklayın.

Salt okunur USB sürücüsünden yazma koruması nasıl kaldırılır?

Çözüm 1: Sürücüde fiziksel kilit olup olmadığını kontrol edin

Birçok USB sürücü ve SD kartta, yazma korumasını açıp kapatabilen fiziksel bir kilit anahtarı bulunur. Bu nedenle flash sürücünün bu kilidi etkinleştirip etkinleştirmediğini incelemeniz gerekir. Anahtarı bulmak için sol veya sağ kenarı kontrol edin. Anahtar Kilit tarafındaysa, kilidi açık konuma getirmeniz yeterlidir. Bu yöntem yazma koruması hatasını çözemezse, lütfen aşağıdaki çözümleri deneyin.

Çözüm 2: Kayıt Defterinde yazma korumasını devre dışı bırakın

Kayıt defterini düzenlemek, “Disk yazmaya karşı korumalı” hatasını düzeltmenin başka bir yoludur. Yazma koruması Windows kayıt defterinde etkinleştirilebilir ve USB cihazlarına yazmak kolay değildir. Bu özelliği kayıt defteri düzenleyicisi aracılığıyla devre dışı bırakırsanız, çıkarılabilir sürücülerde okuma ve yazma ayrıcalıklarını yeniden kazanabilirsiniz. İşte izleyebileceğiniz adımlar.

Adım 1  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. Başlat düğmesine tıklayın ve arama kutusuna “Regedit” yazın ve enter tuşuna basın. Kullanıcı hesabı denetimi tarafından verilen istemi görürseniz, Evet’i tıklayın. Alternatif olarak Windows ve R tuşlarına basılarak açılabilen Çalıştır komutuna Regedit.exe yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne ulaşabilirsiniz.

Adım 2  Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol kısmında şuraya gidin:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Kontrol

StorageDevicePolicies’i bulun ve açın. Eğer mevcut değilse, bir tane oluşturabilirsiniz. Kontrol’e sağ tıklayın ve “Yeni” ve “Anahtar”ı seçin ve StorageDevicePolicies olarak adlandırın.

Adım 3  Soldaki StorageDevicePolicies tuşuna tıklayın ve sağ taraftaki boş alana sağ tıklayın. Yeni ve DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Ardından adını WriteProtect olarak değiştirin.

Adım 4  WriteProtect anahtarına çift tıklayın ve Değer verisi kutusuna 0 girin ve Tamam’a tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın ve USB sürücünüzü yeniden takın.

3. Çözüm: Yazma korumasını kaldırmak için Komut İstemi’ni kullanın

UBS diskinin okuma ve yazma özellikleri, basit bir komut satırı yardımıyla Windows Komut İsteminden değiştirilebilir. Flash sürücü veya SD kart için yazma özelliğini temizlemek için buradaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1  Komut İstemi’ni açın.

Başlat düğmesine tıklayın ve arama kutusuna cmd girin. Ardından arama listesinden “cmd.exe”ye sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin. UAC istemi alırsanız Evet’i tıklayın.

Adım 2 Diskpart  yazın ve Enter’a basın.

Diskpart komutu, disk bölümleme için Windows’ta yerleşik bir araçtır ve USB sürücülerle ilgili değerleri değiştirebilir. “Bir G/Ç aygıtı hatası nedeniyle istek gerçekleştirilemedi. Daha fazla bilgi için Sistem Olay günlüğüne bakın” hatasını aldıysanız, depolama aygıtı fiziksel olarak hasar görmüş olabilir.

Adım 3  Aşağıdaki komutları tek tek yazın ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın.

disk # seçin (#, “Disk yazmaya karşı korumalı” hatası bildiren USB sürücünüzün disk numarasıdır.

Adım 4  “Disk öznitelikleri başarıyla temizlendi” ifadesini gördüğünüzde, Komut İstemi’ni kapatabilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için USB sürücüsünü yeniden takabilirsiniz.

4. Çözüm: Hesap iznini kontrol edin

Yazma koruması hatası almanızın nedeni sürücü izni sorunu olabilir. Belirli bir depolama aygıtına erişim izni vermemiş olabilirsiniz, bu nedenle kullanıcı hesabı için yazma ayrıcalıklarını doğru şekilde ayarladığınızdan emin olmanız gerekir.

Adım 1  Komut İstemi’ni açın.

Sağ tıklayıp Özellikler’i seçerek USB flash sürücünün Özelliklerini açın.

Adım 2  Çıkarılabilir Disk Özellikleri adlı bir pencere belirir ve “Güvenlik” sekmesine tıklamanız gerekir. Herkes için İzin bölümünde, “Yaz” özelliğinin bir onay işaretiyle işaretlenip işaretlenmediğini kontrol edin.

Adım 3   Yaz özelliğinin yanında bir onay işareti yoksa, hesabı kullan’ı seçin ve Düzenle düğmesini tıklayın. Ekle’ye tıklayın ve ardından nesnenin adını girin ve Tamam’a tıklayın.

Çözüm 5: USB sürücüsünün dolu olmadığından emin olun

USB sürücünüzde yer kalmadıysa, bu aygıta dosya kopyalarken de yazma koruması hata mesajı alabilirsiniz. Bilgisayarda Özellikler’i kontrol ederek diskteki boş alanı görebilirsiniz.

Adım 1  Windows Gezgini’ni açmak için masaüstünden Bilgisayar / Bu PC’ye çift tıklayın.

Adım 2  USB sürücünüzü bulun ve Özellikler’i seçmek için sağ tıklayın. Ardından, Kullanılan alanı ve Boş alanı gösteren bir pasta grafiği görebilirsiniz.

Çözüm 6: USB sürücünüzün virüs içermediğinden emin olun

Belirli bir virüs bulaşmışsa, flash sürücü okunabilir veya yazılabilir olmayabilir. Bir USB sürücüsünü bilgisayarınıza her taktığınızda, özellikle ortak bilgisayarlarda kullanıldıktan sonra, onu virüs veya kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanız gerekir. Virüs dosyaları silebilir veya karıştırabilir, USB sürücüsünü anlamsız verilerle doldurabilir veya sürücüyü okunamaz hale getirebilir. Böylece flash sürücüyü antivirüs yazılımı ile manuel olarak tarayabilir ve olası tüm kötü amaçlı yazılımları ve virüsleri ortadan kaldırabilirsiniz.

7. Çözüm: Disk yazmaya karşı korumalı diski biçimlendirin

Çoğu durumda, biçimlendirme işlemi yeni dosya sistemini yazdığı için yazmaya karşı korumalı diskleri biçimlendiremezsiniz. Sürücüyü biçimlendirmeye çalıştığınızda, “Disk yazmaya karşı korumalı” veya “Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı” gibi hatalar alırsınız. Biçimlendirmek için buradaki yöntemi deneyebilirsiniz.

Uyarı: Sürücünün biçimlendirilmesi, üzerindeki tüm verileri siler. Sürücüdeki dosyalar sizin için önemliyse, biçimlendirme yapmadan önce verileri kurtarmanız gerekir.

Adım 1  Bilgisayarı yeniden başlatın ve bilgisayar sisteme önyükleme yapmadan önce F8 tuşuna basın. Güvenli Modda Önyükleme seçeneğini seçin ve enter tuşuna basın.

Adım 2  Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win tuşu + R’ye basın. Çalıştır penceresine cmd yazın ve siyah bir pencere elde etmek için Enter’a basın.

Adım 3 format f: (F, biçimlendirmek istediğiniz çıkarılabilir depolama biriminizin sürücü harfidir) yazın ve enter tuşuna basın. Yanlış bir sürücü harfi girerseniz, o sürücüdeki tüm verilerin silineceğini unutmayın.

Çözüm 8: Bozuk sektörleri doğrulayın

Disk plakaları, flash bellek veya transistörlerdeki fiziksel veya mantıksal hasar nedeniyle sabit sürücü veya flash bellekteki bozuk sektörlere ne erişilebilir ne de yazılabilir. Bir disk bozuk sektörler içeriyorsa yavaşlar veya normal şekilde çalışmayı durdurur. Depolama aygıtınız için bozuk sektörleri doğrulamak için bu kılavuzu takip edebilirsiniz.

Adım 1  DiskGenius’u kurun ve çalıştırın ve söz konusu USB sürücüsünü yazılımda bulun. Sürücüyü seçin ve “Kötü Sektörleri Doğrula veya Onar”ı seçmek için “Disk” menüsüne tıklayın.

Adım 2  “Doğrulamayı Başlat” ı tıklayın ve yazılım bozuk sektörleri taramaya başlar. Bozuk sektörleri doğrulamayı bitirin, DiskGenius bozuk sektörlerin sayısını bildirecektir.

Adım 3  USB sürücüsünde bozuk sektörler varsa, bunları bu ücretsiz bölüm yöneticisiyle onarmayı deneyebilirsiniz. Lütfen kötü sektör onarımının bozuk sektörlerde veya yakınında depolanan verilere zarar verdiğini unutmayın, bu nedenle onarımdan önce verileri yedeklemeniz gerekir.

Yazmaya karşı korumalı flash sürücüdeki veriler nasıl kurtarılır?

Dosyaları ve klasörleri yazmaya karşı korumalı çıkarılabilir bir aygıttan geri almak için tam özellikli bir flash sürücü kurtarma yazılımı arıyorsanız, doğru araç için doğru yerdesiniz: DiskGenius . Bu etkili veri kurtarma yazılımı, verileri salt okunur bir şekilde kurtarır ve kaybolan verileri rahatsız etmez, bu nedenle kurtarma işlemi güvenli ve güvenilirdir. Bu kullanıcı dostu ve ücretsiz flash sürücü kurtarma yazılımı, flash bellekten, Secure Digital karttan, Compact Flash karttan, bellek çubuğundan, sabit sürücüden, harici sabit sürücüden, RAID’den, dinamik diskten vb. verileri kurtarabilir.

  • Tüm kullanıcıların satın almadan önce işlevlerini doğrulamaları için ücretsiz deneme sürümü sağlanır.
  • Kullanımı kolaydır. Ne kurulum ne de veri kurtarma işlemi karmaşık işlemler gerektirmez. Deneyimsiz kullanıcılar kaybolan verileri geri almakta zorluk çekmezler.
  • Kullanıcıların neredeyse tüm veri kaybı sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için hem dosya kurtarma hem de bölüm kurtarma sağlanır.
  • Tüm Windows sistemlerinde mükemmel çalışır ve çeşitli depolama aygıtlarından veri alabilir.
  • Kullanıcının, dosyaların gerçek kurtarma işleminden önce hasar görüp görmediğini kontrol etmesine yardımcı olan dosya önizleme özelliği sağlar.
  • DiskGenius’un uzman bir teknik destek ekibi vardır ve yardıma ihtiyacınız olduğunda onlara e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yazmaya karşı korumalı flash sürücüdeki verileri kurtarma adımları

Verileri kurtarmaya başlamadan önce, USB sürücünüzü bilgisayara bağlamanız ve Windows Gezgini’nde tanınabilmesini sağlamanız gerekir. DiskGenius’u bilgisayarın sabit sürücüsüne indirin ve yükleyin.

Adım 1  Verileri kurtarmak istediğiniz flash sürücüyü seçin, “Dosya Kurtarma” düğmesine tıklayın ve “Başlat”a tıklayın.

Adım 2  Taramanın tamamlanmasını bekleyin. DiskGenius, dosyaları kolayca önizleyebilmeniz için seçilen sürücüyü tararken kurtarılabilir dosyaları listeler. Gerekli tüm dosyalar bulunduysa, konserve işlemini duraklatabilir ve verileri kurtarabilirsiniz.

Adım 3  Dosyaları önizleyin ve kurtarın.

Bir dosyaya çift tıklayın ve dosyanın önceden bozuk olup olmadığını kontrol etmek için dosya içeriğini görüntüleyebilirsiniz. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları seçin ve başka bir diske kopyalayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu