BlogWindows

Flashta Dosya Görünmüyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Eğer içerisinde dosyalarınızın olduğu flash belleğiniz içi boş görünüyorsa flashta dosya görünmüyor hatası almanızın nedeni son zamanlarda çok sık karşılaşılan ve flash bellekte yer alan dosyalı silinmiş gibi gösteren bir virüstür. Musallat, avmo virüsü, dosyalarım virüsü bu konuda en çok karşılaşılan virüslerdendir. Eğer dosyalarınız bir başka nedenle gerçekten silinmemişse endişe etmenize gerek yok.

Flash belleğinize bulaşan avmo, almana gibi isimleri olan bu virüs çeşidi flash bellek içeriğini sistem dosyası haline getirir, normal dosyalarınız sistem dosyası gibi algılanır. Bilindiği üzere sistem dosyaları işletim sistemi tarafından default olarak gizlenmiştir. Dosyalarınızın görünmemesinin nedeni temel olarak budur.

USB hata ayıklama modu konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

Gizlenen Dosyaları Görünür Yapma

Flash bellek bilgisayara takıldıktan sonra menüden düzenle/klasör ve arama seçenekleri sekmeleri açılır. İkinci olarak açılan pencerede görünüm başlığı altında yer alan gelişmiş ayarlar listesinden gizli dosyaları göster seçeneği işaretlenir ve korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneği üzerindeki tik kaldırılır.

Bu şekilde dosyalarınız görünür hale gelmiş olacaktır.

Flashta dosya görünmüyor hatası giderilmiş oldu ancak sonraki aşamada sistem dosyası halinde gelmiş olan dosyalarınızın dönüştürülmesi gerekecektir.

Dosyaların Öz Niteliklerini Değiştirme

Flashta dosya görünmüyor hatası attrib komutu ile çözülebilir.

Başlat butonu altında yer alan çalıştır ya da programları ara bölümüne “cmd” yazarak enter tuşuna basılır. Windows+R tuş kombinasyonu çalıştır penceresini açacaktır.

Açılacak olan siyah renkli cmd.exe penceresinde imlecin yanıp söndüğü yere flash bellek için hangi harf atanmışsa onu kullanarak f: yazılarak enter tuşuna basılır.

Sonrasında yine imleç yerine attrib /s /d -r -a -s -h  komutu yazılarak enter’a basılır.

İmleç bir alt satıra indiği zaman işleminiz tamamlanmış demektir.

Virüsleri Temizleme

Flashta dosyalar görünmüyor sorunundan komple kurtulmak için en iyi yöntemi flash diskinize bulaşan virüsleri temizlemektir. Bu işlemi yapmak için öncelikle başta belirttiğimiz dosyaları bilgisayarımıza kopyalayıp virüs taramasından geçirmemiz ya da dosyalarımızın içerisinde bize ait olmayan dosyaları silmeliyiz. Sonrasında bilgisayarım klasörüne girerek flash diske sağ tıklamanız ardından biçimlendir seçeneğini seçerek karşımıza gelen ekrandan başlat seçeneğini seçmemiz gerekmektedir.

Ardından bilgisayarımıza kopyaladığımız dosyaları tekrardan flash diskimize kopyalayarak tekrardan flash diskinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu