Bilgi

Fotosentez Nedir? Fotosentez Denklemi Nedir?

Ekolojik olarak dengenin var olması için gereken en önemli etmenlerden bir tanesi fotosentez olduğundan dolayı fotosentez nedir? fotosentez denklemi nedir? şeklindeki detayların bilinmesi oldukça önemlidir. Dünyada var olan oksijen ve karbondioksit dengesinin oluşması adına gerekli olan temel yapının fotosentez olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bundan dolayı ekolojinin devamlılığı için gereklidir. Bu sayede karbondioksitin doğadan alınması ve bunun yerine de oksijen verilmesi sağlanmış olur. Fotosentez yapmayan canlılar için ise solunum sayesinde ortaya çıkan karbondoksit oksijene dönüşüm işlemine tabii tutulur. Bu sayede yaşam devam eder.

Fotosentez Nasıl Olur?

Fotosentez bitkilerde daha ağırlıklı olarak gerçekleşir. Bundan dolayı da yeşil kısımların bu olaydan sorumlu olduğunu bilmek gerekir. Bunun için:

  • Yapraklarda bulunan alt ve üst epidermis hücreleri görevde olmaz.
  • Mezofil adı verilen tabalar bu işlemi yapar.
  • Kloroplast taşıyarak hücrelerin fotosentez yapmasına yardım eder.

Bu şekilde tekrarlanan döngü sonucunda doğadaki oksijen ve karbondioksit dengesi sağlanır. Aksi durumda yeşillerin azalması bu dengenin bozulmasına neden olan en büyük etmenlerden bir tanesi olacaktır.

Denklemi Nedir?

Yeşil yapraklar sayesinde yaşanan bu durum için inorganik maddelerin olması gerekir. Bundan dolayı gerekenler ışık enerjisi ve sentezdir. Formül olarak da bu şekilde ışık enerjisinden elde edilen karbondioksit sentezlenir. Glikoz oluşması da aynı şekilde meydana gelir.

Neden Önemlidir?

Fotosentez işlemi ile birlikte dünyaya yayılan karbondioksit hayatın devamlılığı adına oldukça gereklidir. Bunun anlamı oksijene ihtiyaç duyan canlıların dönüşüm sağlamasıdır. Yeşil bitkilerin azalmasının sonucu olarak böyle bir sıkıntı meydana gelebilir. Dönüşüm için gereken karbondoksitin de var olması şarttır. Denklem gereği geceleri gereken ışığın alınması engellendiğinden dolayı tıpkı insanlar gibi oksijen alınıp karbondioksit verilmek zorunda kalınır. Bundan dolayı yatılan yerlerde yeşil bitki bulundurulmaması önerilir.

Olmazsa Ne Olur?

Son derece basit gibi görünen bu işlem sonucunda canlıların tamamı büyür ve var olmaya devam eder. Bunun için mutlaka gerçekleşmesi gerekir. Sağlanması adında sürekli yeşilin çoğaltılması ve korunması adına kampanyaların yapılması sağlanır. Bundan dolayı mutlaka önem verilmelidir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı