OyunBilgiBlog

GameBarFT.exe Bozuk Görüntü Hatası Nasıl Çözülür?

GameBarFT.exe bozuk görüntü hatası, yüksek grafiklere sahip oyunlara giriş yapmaya çalışırken çoğu kullanıcının başına gelen hatalardan biri olarak bilinmektedir. Visual C++ dosyalarının kurulumu ile ilgili problemlerden ötürü karşımıza çıkan bu hata sebebiyle oyuna girebilmek ve oynayabilmek mümkün olmamaktadır. Ancak birkaç dakikalık işlem içerisinde sorunu çözmek ve bir daha bu hata ile karşılaşmayı önlemek mümkündür. İçeriğimizde GameBarFT.exe bozuk görüntü hatası nedir ve nasıl çözülür gibi sıkça sorulan soruları yanıtlandıracağız.

GameBarFT.exe Bozuk Görüntü Hatası Nedir?

GameBarFT.exe bozuk görüntü hatası, yeni nesil birçok bilgisayar oyununda meydana gelebilen ve oyuncuların oyuna girmesini engelleyen ciddi hatalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle ilk kurulum süreçlerinde meydana gelse de oyunu oynarken bir anda karşılaşmanız da mümkündür. Ve bu hata alındıktan sonra oyuna bir daha girebilmeniz mümkün olmayacaktır.

GameBarFT.exe hatası genellikle bilgisayar içerisinde bulunan hatalı dosyalardan dolayı kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Sorunumuz, görüntü işleme birimi (GPU) ile yazılım dosyalarının kararlı ve entegre bir şekilde çalışamadığı anlamına gelmektedir. Fakat birkaç çözüm yöntemi ile birlikte sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür.

GameBarFT.exe Bozuk Görüntü Hatası Nedir?
GameBarFT.exe Bozuk Görüntü Hatası Nedir?

GameBarFT.exe Bozuk Görüntü Hatası Nasıl Çözülür?

GameBarFT.exe bozuk görüntü hatası için birden fazla çözüm yöntemi bulunmaktadır ve net sonuca ulaşabilmek adına tüm yöntemleri uygulamanız tavsiye edilmektedir. Eğer sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını biliyorsanız yalnızca buna uygun çözüm yöntemini de uygulamanız yeterli olacaktır.

Ekran Kartı Yazılımını Güncelleme

Bazı durumlarda ekran kartınızın yazılımı eski bir sürümde kalmış veya hiç yüklenmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda ekran kartınız istediği performansta çalışamayacak ve bilgisayarınız ekran kartınızı yok sayacaktır. Sonuç olarak yüksek güce ihtiyaç duyan oyunların açılmaması ve GameBarFT.exe gibi problemlerle karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Bunu çözmek için ise NVIDIA, AMD veya INTEL Driver sayfaları üzerinden ekran kartınızın son yazılımını yükleyerek kurabilirsiniz.

Ekran Kartı Yazılımını Güncelleme
Ekran Kartı Yazılımını Güncelleme

CMD Üzerinden Bozuk Dosyaları Onarma

GameBarFT.exe hatası yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi genellikle Visual C++ dosyalarının hasarlı veya hatalı olmasından dolayı karşımıza çıkmaktadır. CMD üzerinden bu bozuklukları düzeltmek ve dosyaların yenilerini indirebilmek mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • “Windows + R” tuşlarına aynı anda basın.
 • Gelen ekrana “cmd” yazarak yönetici olarak çalıştırın.
 • CMD ekranı açıldıktan sonra sırasıyla aşağıdaki kodları yazıp işlemlerin tamamlanmasını bekleyin.
 • DISM.exe /Online /Cleanup-Image /Scanhealth
 • DISM.exe /Online /Cleanup-Image /Restorehealth
 • SFC /SCANNOW
 • Tüm bu tarama ve yazma işlemleri tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yüksek ihtimalle bu adımları uygulamanız ve kodları çalıştırmanız halinde hasarlı Visual C++ dosyaları düzeltilecektir. Dosyaların düzelmesi halinde ise oyuna sorunsuz bir şekilde girebilir ve tekrar aynı hatayla karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz.

Allupdate.bat Dosyasını Yükleme

Windows işletim sistemi içerisindeki güncellemeler bazı durumlarda hata verebilir ve yanlış yüklemeler yapabilir. Bu gibi durumlarda bilgisayar içerisindeki sistem dosyaları bozulacağından GameBarFT.exe hatası gibi hatalar ile karşılaşmanız oldukça doğal olacaktır. Bunun çözümü için ise Windows tarafından paylaşılan “Allupdate.bat” dosyasını indirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında indirdiğiniz bu dosyayı açarak ve kayıt defterine eklenmesini onaylayarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Adımlardan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın. “Allupdate.bat” dosyasını internette ve Windows resmî sitesinde arayarak bulabilir ve indirebilirsiniz.

Allupdate.bat Dosyasını Yükleme
Allupdate.bat Dosyasını Yükleme

Visual C++ Bileşenlerini Tekrar Yükleme

Visual C++ Bileşenleri de hasar almaya müsait dosyalar olarak bilinmektedirler. Bu dosyaların düzgün çalışmaması halinde oyunlara girebilmeniz ve oynayabilmeniz mümkün olmayacaktır. Eğer GameBarFT.exe hatası ile karşılaşıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak Visual Studio C++ dosyalarını silebilir ve tekrar kurulum sağlayabilirsiniz.

 • Windows işletim sisteminin yüklü olduğu diske girerek “Windows” klasörüne tıklayın.
 • Buradaki klasörler içerisinden “SYSWOW64” klasörünü bularak tıklayın.
 • Dosya içerisinde “MSVCP140.dll” dosyasını bulun ve kalıcı olarak silin.
 • “Windows” klasörüne geri dönün.
 • Bu sefer “System32” ismine sahip klasörü bulun ve tıklayın.
 • Bu dosya içerisinde de “MSVCP140.dll” dosyasını bularak kalıcı olarak silin.
 • Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013 dosyasını Windows web sitesi üzerinden indirin.
 • Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015 kurulum dosyasını da Windows web sitesi üzerinden indirin.
 • Daha sonrasında indirmiş olduğunuz bu iki yazılımın kurulumlarını gerçekleştirin.

Bu işlemlerden sonra tüm Visual C++ dosyalarınız yeniden yüklenmiş olacaktır ve yazılımla alakalı herhangi bir hata almanız ihtimali tamamen ortadan kalkacaktır. Fakat zor bir yöntem olduğu için yaparken dikkatli olmayı ve dosyaları sakince elemeyi unutmayın.

Yeni Kullanıcı Hesabı Açmak

Yukarıda bahsedilmiş olan tüm adımları uygulamanız halinde halen aynı hatayı almaya devam ediyorsanız, kullanıcı hesabınız kalıcı olarak hasar görmüş olabilir. Bunun çözümü için ise Windows içerisinde yeni bir kullanıcı hesabı açmanız tavsiye edilir. Yeni açmış olduğunuz kullanıcı hesabı içerisinde oyuna sorunsuz bir şekilde giriş yapabiliyorsanız, önceki hesabınızı yeni hesabınıza taşımanızı tavsiye ederiz.

Yeni Kullanıcı Hesabı Açmak
Yeni Kullanıcı Hesabı Açmak

İçeriğimizde bahsetmiş olduğumuz tüm çözüm yöntemlerini uygulamanız halinde sorunlarınız kalıcı olarak çözülecek ve bir daha GameBarFT.exe bozuk görüntü hatasını almayacaksınız. Eğer başka cihazlarda ve oyunlarda benzer hata ile karşı karşıya kalırsanız, yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemleri tekrar uygulayabilirsiniz. Ayrıca DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür? Başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu