BlogSosyal MedyaWindows

Geri Dönüşüm İşareti Nasıl Yapılır?

Geri Dönüşüm İşareti möbius döngüsü olarak bilinir. Gary Anderson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 1960’lı yıllarda geri dönüşüm farkındalığı ile ilgili bir yarışma için tasarlanmıştır. Bu yarışmayı kazanarak bütün dünyanın ilgisini çekmiştir. Ayrıca bütün dünyada kullanılan standart geri dönüşüm sembolü halini almıştır. Möbius, iki Alman matematik profesörü olan Ferdinand Möbius ve Johann Benedict Listing’in keşfettiği şerit şeklidir.

Geri dönüşüm sembolündeki üç ok geri dönüşümün üç aşamasını göstermektedir. Sırasıyla toplama, işleme ve satın alma aşamalarıdır. Eğer oklar yuvarlak içinde ise o nesne geri dönüştürülmüş nesnelerden üretilmiştir. Siyah zeminde beyaz ok var ise o madde tamamen geri dönüşümden üretilmiştir. Beyaz zeminde siyah oklar ise o maddenin hem eski hem de yeni geri dönüşüme uğramış maddelerin birleşiminden üretildiğini belirtmektedir. Bazılarında ise geri dönüştürülmüş materyal miktarı % olarak belirtilmektedir.

World Programı Kullanarak Geri Dönüşüm İşareti Yapmak

World programını açıp “ekle” sekmesine tıklanır. Sonra “simge” seçeneği seçilerek “tüm simgeler” sekmesi seçilir. Yeni Açılacak olan sayfadan geri dönüşüm işareti bulunarak seçilir. Yazmak istediğiniz kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Ayrıca ekle sekmesinde şekiller sekmesinden de kendiniz oluşturabilirsiniz. Bu kısımdan geri dönüşüm işaretinde kullanmak istediğiniz okları seçip, kullanmak istediğiniz biçimde yön vererek kullanabilirsiniz. Okların yönünü, büyüklüğünü, rengini istediğiniz her biçimde ayarlayarak kendinize ait bir geri dönüşüm sembolü elde edebilirsiniz.

Windows Karakter Eşlem Haritasını Kullanarak Geri Dönüşüm İşareti Yapmak

Windows tuşuna basılır. “charpmap” veya “karakter eşlem” yazılır. Ardından karşınıza karakter eşlem seçeneği çıkacaktır. Buradan karşınıza sembollerin listesi gelecektir. Karşınızdaki listeden geri dönüşüm sembolünü bularak kopyala seçeneğini seçtiğinizde sembolü kopyalamış olursunuz.

İnternet Kullanarak Geri Dönüşüm İşareti Yapmak

Bütün bunlarla uğraşmadan Google ya da hangi arama motorunu kullanıyorsanız oraya geri dönüşüm işareti bilgisayarda nasıl yapılır yazdığınızda karşınıza birçok alternatif çıkacaktır. Bunlardan beğendiğinizi kopyalayıp alabilirsiniz.

En basit olarak bu yolu kullanmayı tercih edebilirsiniz. World programı kullanarak ya da charmap kullanılarak geri dönüşüm işareti yapmak biraz zaman harcamanıza neden olabilmektedir.

Pi işareti nasıl yapılır konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu