BlogWindows

Gizli Dosyalara Windows 7, 8 ve 10’da Ulaşma Yolu

Gizli Dosyalara Windows 7, 8 ve 10’da Ulaşma Yolu

20 Kasım 1985 tarihi ilk Windows’un satışa sunulduğu tarihtir. Ancak Microsoft’un ilk işletim sistemi Windows değil MS-DOS idi. Windows’un farkı ise birden fazla uygulama ile çalışma imkanı. Zaman içerisinde pek çok sürümü çıkan Windows’un bu günlerde en fazla kullanılan versiyonları Windows 7, 8 ve Windows 10’dur. Gizli dosyalara ulaşmak bu işletim sistemleri için zaman zaman problem oldu. Bu bakımdan gizli dosyalara Windows 7, 8 ve 10’da ulaşma yolu aranmaya başlandı. Bunun için bu dosyalara erişme izninin alınması gerekiyor. Silindiği takdirde önü alınamayacak sorunlara sebep olabilen gizli dosyalar bir nevi koruma altına alınmıştır. Göz atma şansı bulunsa da silme şansı verilmemektedir.

Nasıl Ulaşırsınız

Microsoft bu dosyalara ulaşmanın yolunu bazı işlemlerle açabiliyor. Windows bu konuda yeteneğe sahip. Bunun için önce dosya gezgini veya herhangi bir klasör açılır. Araç çubuğu (üstte) kullanılarak görünüm sekmesine tıklanır. Ekranın sağ kısmında göster – gizle bölümü vardır. Bu bölümün altında “gizli ögeler” kutusu işaretlenir. Bu kutu aktif edildiği takdirde daha önce sistemde görülemeyen klasörler “şeffaf ikonlar” olarak görüntülenecek. Bu ayar Windows 8.1 ile değişti.

Bir önceki sürüm olan Windows 7’de bu daha da karmaşıktı. Windows 7 kullananlar başlat menüsüne tıklar. Arama kutucuğuna klasör seçenekleri yazarak tıklar. Görünüm sekmesine tıkladıktan sonra gelişmiş ayarlar kutusunda gizli klasör, gizli dosyalar ve sürücüleri göster seçeneği tıklanır. Bu şekilde normalde sistemin izin vermediği klasörlerin görüntülenmesi sağlanır. Bilgisayarın nasıl çalıştığı böylece anlaşılabilir..


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı