Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır
ÇözümNet 96 views 0

Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır

Çok eski tarihe sahip olan Göktürkçe Göktürkler ve Uygurlar tarafından çok eski dönemde kullanılmış ve çeşitli şekiller ile anlatılmıştır. Orhun eserleri Göktürk alfabesiyle bugüne kadar yazılmış ve günümüz çağına kadar gelmiştir. Türklere esas olan bu Göktürk alfabesi, son zamanlar da özellikle sanatsal dövme yaptırmak isteyen bireyler ve kişiler sorusunu sormaktadırlar. Bu yüzden Göktürkçe Türk nasıl yazılır konusu araştırılmaktadır ve bu yazı tarzı ile vücuda dövme yaptırmaktadır. Göktürkçe çok eski tarihlere dayanan bir tarih yazısıdır.

Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır

Göktürk alfabesinde Türk yazımının iki şekilde uygulandığı uzmanlar tarafından detaylandırılmaktadır. Orhun yazıları Göktürk alfabesi ile Yulig Tigin ile yazılmıştır. Fakat Yulıg Tigin Göktürk alfabesi bilimi için çok başarılı olmamıştır. Ayrıca Göktürk alfabesi yazılışı ile değil ayrıca okunuşu ile kelimeyi çağrıştırıcı ana özellikleri taşımaktadır. Bu sebeple bir kelimeyi iki defa ifade ettiği düşünülmektedir. Göktürk alfabesi ile yazılar arasındaki ana farkın olması ana sebepler olarak açıklanmaktadır.

Göktürk alfabesinde Türk yazımının yani kelimesinin ortaya çıkması çok eskilere dayanır. Göktürkler, o zamanlarda Türk kelimesi yerine “Türük” yazımı kullanırlardı. Türe anlamını taşıyan türemek ve Törü manasına gelen “töre” kelime kökleri birleşmesiyle Türük kelimesini iyi bir şekilde oluşturmuşlardır. Günümüz zamanına gelene kadar her zaman kısaltılarak Türk kelimesi haline gelmesine Göktürklerden sonraki medeniyet ve uygarlıklar neden olmuştur.

Göktürkçe “Türk” Yazısı Kopyala: [ϜϓſϞ]

İlk Alfabe Göktürk

İlk Türk ana alfabesi olan Göktürkçe, Göktürklerden daha sonra bir süre zarfı içinde Uygurlar tarafından ana dil kullanılmıştır. Göktürk ana alfabesi hakkındaki tüm ana detaylar 19. yüzyılda genel kapsamlı bir şekilde yapılan araştırmalar sonunda hemen ortaya çıkmıştır. Göktürkçe olarak yazılan Göktürkler dönemine ait kalıntılar olduğu anlaşılan Göktürk yazıları ana alfabe hakkında bilgi edinilmesini tamamen sağlamıştır. 1893 tarihinde Göktürk alfabesini ve yazıtlarını inceleyen Danimarkalı bilim adamı Wilhelm Thomsen, bu alfabelerin ve yazıtların ne anlama geldiğini çözmüş, Kültigin ve Bilge Kağan tarafından yazıtlar üzerindeki yazı ve alfabelerin Türklere özel bir ana alfabe, yazıtlardaki dilin ise eski tarzda Türkçe olduğunu inanılmış ve ifade edilmiştir.

Göktürk Alfabesinin Genel Özellikleri
Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır
Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır

Göktürk ana alfabesi Türklük ile büyük farklılıklara sahiptir. Göktürk alfabesinde ana yazım şekli sağdan sol tarafa doğru eğik olarak yazılır. 38 ana harften oluşan Göktürkçe alfabesi 4 sesli 34 sessiz harften oluşur. Orhun yazılarının birçok eserde de kullanılan Göktürk alfabesi, Bulgarlar, Hazarlar, Peçenekler ve Sekeller gibi büyük ülkeler tarafından kullanılarak Asya’dan Avrupa’ya tüm dünyada çokça duyulmuştur.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.