Reklam Alanı
İnternet 81 views 0

Google Enerjisini Yüzde Yüz Olarak Yenilenebilir Kaynaklardan Alıyor

Google Enerjisini Yüzde Yüz Olarak Yenilenebilir Kaynaklardan Alıyor

Google’ın yeni yapmış olduğu yatırımlar ile birlikte yıllık yaklaşık olarak 3.0 GW üzerinde enerji üretecek olan Google, yenilenebilir kaynaklardan en büyük enerji temini yapan firma ismini aldı. Google bu enerji kullanımının tamamını güneş enerjisi yoluyla ya da rüzgar yoluyla üreterek sağlamakta. Son dönemlerde ise üç tane rüzgar enerjisi ünitesiyle anlaşma yoluna giden Google üretim kapasitesini iyice arttırarak 3GW’nin üzerine çıkarmayı planlamakta. Böylece hem diğer firmalara örnek olmakta hem de bu alanda dünyanın ileri gelen firması ünvanını almaktadır.

Google Enerji Yatırımları

Google’ın enerji konusundaki yapmış olduğu alt yapı yatırımları dünya çapında yaklaşık 3.5 milyar doların üzerinde bir rakama ulaşmış durumda. Bu yatırımların ise yarısından fazlasını Amerika kıtasında gerçekleştirdi. Twitter üzerinden de bir açıklama yapan Google’ın Enerji ve Altyapı başkanı Sam Arons ise:

Ek 535 MW’lik rüzgar enerjisi ile Google’ın şuanki enerji kapasitesini dünya üzerinde yaklaşık 3 GW’nın üzerine çıkarıyor. Bu ise 200 MW Lowa’da, 2*98 MW Güney Dakota’da ve 138.6 MW Oklahoma’da bulunuyor.

Bu tesislerin tamamı ile Google dünya üzerinde ki en büyük yenilenebilir enerji alan firması haline gelmekte. Bu alanda Google’ın daha fazla yatırım yapmasının nedenlerinden biri ise rüzgar ve güneş enerjisi ile sağladığı yenilebilir kaynakların yaklaşık yüzde 60 ile 80 arasında daha az masraflı olmasıdır. Google 2016 yılı itibariyle tam 20 tane yenilenebilir enerji kaynaklarına katılım sağlayarak Aralık ayı itibariyle ise yüzde yüz oranında yenilenebilir enerji sağladıklarını duyurmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.