Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
Google Güvenlik Sertifikası Nedir?
İnternet 192 views 0

Google Güvenlik Sertifikası Nedir?

Google tarayıcısında gezinti yapmak istediğiniz bazı sayfalar açılmayabilir. Bu gibi durumlarda Google sertifika güvenlik bildirisi devreye girer. Peki, Google güvenlik sertifikası nedir? İnternet sayfa erişimleri için bu tarayıcı üzerinden yapılan aramalarda, her zaman istediğimiz sayfaya cihazınızdan giriş yapamayabiliriz. Bunun için yapılması gereken kısa ve kolay yol ayarları mevcuttur. Bu sayede gezinti güvenliği ve izinleri sayesinde istenilen sayfa erişimi sağlanabilir.

Güvenlik Sertifikasında Hata Çözümleri

Google tarayıcısını kullanacağınız zamanlarda hızlı ve aktif aramalar sonucunda bazı sayfa hataları ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatalar genel olarak; sayfaya erişimin engellenmesi, kısıtlı olması ve bazı içeriklere ulaşılamıyor olmasıdır. Bu gibi hata çözümlerine neden olan sebep ise cihaz saat ve tarihi ile sayfanın bu ayarları benzerlik göstermemesinden kaynaklıdır. Bu gibi hatalar için tarayıcı ayarlarından ya da cihaz ayarlarından sayfa ve tarih ayarlarını otomatik olarak güncellemeniz gerekecektir. Bu işlemler yapıldığında erişim kısıtlaması yaşadığınız sayfanın yenilenmesi durumunda güncel girişler aktif hale gelecektir. Bu sayede yurt içi ve yurt dışına sınırlı olan sayfaların güvenlik sertifika girişleri açık hale gelecektir.Google Güvenlik Sertifikası Nedir?

Farklı Google Tarayıcılarında Sertifika İşlemleri

Google ve Chrome gibi tarayıcılarda yapılan aramalar sonucunda bazı kullanıcıların istedikleri sayfaya erişimlerinin kısıtlı olduğu görülmüştür. Bu hata sorunlarına sebep olan kullanıcı Google hesabı, cihazı, sunucu bağlantısı, ID ve ülke adreslerinde yaşanan saat farklılıklarından olabilir. Google tarayıcısına bağlı olan bağlı sunucu girişlerinde bu ayarlamaların sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ayarlar seçeneklerinden yapmaları tavsiye edilir. Aynı zamanda cihaz saat ve tarih ayarlarının da yapılması güvenlik sertifika girişlerini kontrol altına alacaktır. Bu sayede bazı sitelerde güvenli olarak gezinti yapabilir ve sınırlı erişim ağını ortadan kaldırabilirsiniz. Sertifika işlemleri için Google güvenlik ve gizlilik ayarlarından tarayıcı ayar seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.

Sertifika Ekleme ve Kaldırma İşlemleri

Tarayıcı üzerinde kullanmak istediğiniz bir uygulama veya gezinti yapmak istediğiniz bir sayfa olabilir. Fakat bu uygulama ve sayfaların erişimi için sertifika isteyebilir. Güvenlik için sertifika isteyen sayfalar için söz konusu olan sertifikayı Google hesap güvenliği ayarlarından aktif hale getirebilirsiniz. Digital sertifika olarak bilinen ve güvenlik amacı nedeniyle bilgisayar, telefon, tablet ve diğer cihazların uygulama tanımlarını yapan sertifikadır. Bu sertifikayı cihazınıza yüklemek için yapmanız gereken işlemler sırasıyla;

1) Cihazınızdan “ayarlar” sekmesini açınız.

2) “Güvenlik ve Konum” > “Şifreleme ve kimlik bilgileri” > “Depolama biriminden yükle”

3) Sol üstte yer alan “Menü” işaretine tıklayın.

4) “Şuradan aç” kısmında yer alan ve sertifikaları kaydetmiş olduğunuz alana dokunun.

5) Ekrana gelen dosyaya tıklayın. Açılan ekran belgesi için “Tamam” a basın.

6) “VPN ve Uygulamaları” ya da “Kablosuz” tercihlerinden birini yapın.

7) Son olarak “Tamam” tıklayarak işlemi sonlandırın.

Sertifikayı kaldırmak için ise;

1) “Ayarlar”

2) “Güvenlik ve Konum” > “Şifreleme ve Kimlik Bilgileri”

3) “Kimlik Bilgilerini Temizle” > “Tamam”

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.