Blog

Google Play Store Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?

Ülkenizi değiştirmek zorunda kaldıysanız veya ülkenizde aktif olmayan bir uygulamayı indirmek istiyorsanız telefonunuzda da bazı ayarları değiştirmeniz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi de Google Play ülke ayarlarınızı değiştirmektir.

Google Play ülke ayarlarınızı değiştirerek mevcut ülkenizde bulunmayan veya yasak olan uygulamaları kullanabilir veya yeni bir ülkeye taşındıysanız ödeme yöntemlerinizi ve diğer ayarlarınızı daha kolay ayarlayabilirsiniz.

Biz de bu içeriğimizde Google Play Store ülke değiştirme nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz.

Google Play Store

Google Play Store telefonunuzda kullanmak istediğiniz tüm uygulamaları indirebileceğiniz ve yönetebileceğiniz, telefonun en önemli aplikasyonlarından biridir. Bunun yanında Google Play sadece uygulama indirmekten daha fazla iş yapar.

Ödeme yöntemlerinizden, uygulamalarınızın verilerine kadar birçok bilgi Google Play Store hesabınızda barındırılmaktadır. Bu yüzden ülkenizi değiştirmeden önce tüm uygulamalarınızın gerekli yedeklerini almayı, ödeme yöntemlerinizi düzenlemeyi veya kaldırmayı unutmayın.

play store ulke degistirme 2
play store ülke değiştirme

Google Play Store Ülke Değiştirme

Google Play ülke değiştirme işlemi oldukça basit ve kısa süren bir işlemdir. Ülkenizi kesin olarak değiştirmeye karar verdiyseniz aşağıdaki adımları uygulayarak hemen değişim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu işlem sonucunda bazı şeyleri kabul ettiğinizi unutmayın.

  • Telefonunuzdan “Play Store” uygulamasına girin.
  • Sol menüden “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
  • Daha sonra sayfa içerisinden “Hesap” sekmesine tıklayın.
  • Sayfayı aşağı kaydırdığınızda ülkenizi göreceksiniz. Üzerine tıklayın. (VPN gereklidir)
  • Gelen seçenekler arasından yeni ülkenizi seçin.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için IP numaranızın o ülkeye veya çevresindeki ülkelere ait olması gerekmektedir. Türkiye IP adresinizle giriş yaparsanız, uygulama ülkenizi değiştirmenize izin vermeyecektir. Bu yüzden VPN kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Google Play Ülke Değiştirdikten Sonra Bilinmesi Gerekenler

Ülkenizi değiştirmeniz halinde en geç 24 saat içerisinde tüm ayarlarınız yeni ülkenize göre ayarlanacaktır. Fakat bu işlemi bir kez yapmanız halinde 1 yıl boyunca tekrar ülke değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Bunu göze almanız halinde ülke değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Fakat VPN gibi sistemlerle uygulamayı kandırarak ülke değiştirme işlemi yapıyorsanız belli sorunlarla karşılaşabilir ve bunları düzeltemeyebilirsiniz. Sistemi tam kavramadan ve neden değiştirmeniz gerektiğini sorgulamadan yapılan ülke değiştirme işleminden daha sonra pişman olabilirsiniz.

Umarız siz de ülke değiştirme işleminin nasıl yapıldığını anlamış ve uygulamışsınızdır. Bulunduğunuz konumun avantajlarını kullanmak için ülke değiştirme işlemini yapmayı unutmayın ve bu süreçte hesap bakiyeleriniz ve ödeme yöntemleriniz gibi özel bilgilerinizi mutlaka kontrol edin.

Ayrıca Google Play Store güncelleme sorunu ve çözüm yolları yazımız da dikkatinizi çekebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu