BlogBilgi

Google Resim Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde paylaşılan görsellerin neredeyse hepsi eninde sonunda Google Görsel Aramalar sayfasında da görüntülenebilir hale gelmektedir. Bu durum işleri büyük anlamda kolaylaştırıyor olsa da bazı zamanlarda kişilerin istenmeyen görselleri de arama motoru üzerinde görüntülenebilir olmaktadır. Dolayısıyla bu kişiler bazı resimlerin kaldırılmasını talep edebilirler. Eğer sizler de bu kişilerden biriyseniz ve size ait olduğunu düşündüğünüz fotoğraf veya fotoğrafların kaldırılmasını istiyorsanız, içeriğimizi inceleyerek Google resim kaldırma nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Google Resim Kaldırma İşlemi

İstenmeyen herhangi bir bilginiz, fotoğrafınız veya verinizi içeren görseller Google görsel arama sonuçlarında görüntülenebiliyorsa, bu tür içerikleri belirli yöntemler ile kaldırabilmeniz mümkündür. Fakat bunun için tüm detaylara hâkim olmanız ve buna uygun şekilde adımları eksiksiz şekilde uygulamanız gerekmektedir. Böylece sizler de Google resim kaldırma işlemini yapabilir ve istemediğiniz görsellerin kaldırılmasının yanında Google arama motorunu daha temiz hale getirebilirsiniz.

Mevcut fotoğrafın paylaşıldığı adrese erişiminiz varsa hiçbir yer iletişim kurmanıza gerek kalmadan kendiniz kaldırmanız halinde kısa süre içerisinde arama sonuçlarından da görselleriniz kaldırılacaktır. Ancak görselin paylaşıldığı yere erişiminiz yoksa veya sizinle alakası olmayan bir adres üzerinden paylaşım sağlanmışsa, resim kaldırma işlemini yapabileceğiniz yöntemleri uygulamanız gerekir. Bu noktada önemli olan tek şey mevcut görselin sizinle direkt olarak ilgisinin bulunmasıdır.

Google Resim Kaldırma İşlemi
Google Resim Kaldırma İşlemi

Paylaşımın Yapıldığı Web Sitesinden Resmi Kaldırma

İstemediğiniz bir görüntüyü Google arama sonuçlarında görüntülüyorsanız ve bu görüntünün size ait olduğundan eminseniz, yapmanız gereken ilk şey görselin paylaşıldığı web sitesi ile iletişime geçmek olmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer web sitesine ve görsel ayarlarına erişiminiz varsa kendiniz kaldırabilirsiniz. Eğer erişiminiz yoksa ilgili web sitesinin destek ekibi ile iletişime geçebilir ve gerekçeleri ile görselin kaldırılmasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

Eğer talebiniz tutarlıysa genellikle web site yöneticileri istediğiniz görselin kaldırılmasını sağlayacaklardır. Fakat web sitesi aktif değilse ve herhangi biriyle iletişim kuramıyorsanız maalesef bu yöntem hiçbir işe yaramayacaktır. Bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz başka yöntemler bulunmakla birlikte, ilgili web sitesi sahibi sizin izniniz dışında size ait bir görselin paylaşımını yaptıysa her türlü hukuki hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın.

Google Kaldırma İsteğinde Bulun Sayfasını Kullanın

Google resim kaldırma işlemi için en çok kullanılan yöntem direkt olarak Google ile iletişime geçmek ve talepte bulunmaktır. Bu yöntem ile birlikte arama sonuçlarından kaldırılmasını istediğiniz fotoğraf veya fotoğrafları destek ekibine iletebilir ve kanıtlarınız ile incelenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Google Eski İçerikleri Kaldırma sayfasına girin.
  • Hesabınızla giriş yaptıktan sonra “Yeni Talep” butonuna tıklayın.
  • Yukarıdaki seçeneklerden “Görsel” sekmesine ilerleyin.
  • Mevcut resmin adresini ve resmin bulunduğu sayfanın adresini girin.
  • “Gönder” butonuna tıklayın.
  • Mevcut taleplerinizi aynı sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İlgili görsellerin sizinle ilgili olduğunu kanıtladığınızdan eminseniz, talebinizi göndermenizden sonraki 7 iş günü içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Her şeyin yerinde olması ve talebin tutarlı olması halinde istediğiniz görüntüler arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırılacaktır.

Google Kaldırma İsteğinde Bulun Sayfasını Kullanın
Google Kaldırma İsteğinde Bulun Sayfasını Kullanın

Hukuki Yöntemler ile Google Resim Kaldırma

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemler bir işe yaramıyorsa ve talep etmenize rağmen görseller kaldırılmıyorsa, ayrıca mevcut görseller direkt olarak sizi ilgilendiren özel bilgiler veya görüntüler içeriyorsa, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Mahkeme talebinizi aldıktan sonra soruşturma başlatacak ve bilgilerin doğruluğunu teyit edecektir. Daha sonrasında direkt olarak fotoğrafınızın kaldırılması sağlanacak veya ilgili adres Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde engellenecektir.

Sizler de içeriğimizde belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak Google resim kaldırma işlemini yapabilir ve istemediğiniz görüntülerin sonuçlarda çıkartılmasını engelleyebilirsiniz. İstenmeyen durumlarda mutlaka hukuki yöntemlere başvurmanız gerektiğini unutmayın. Size ait olan görsellerin her zaman sizin sorumluluğunuzda bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu