Kapat
Google Sizi İzliyor
İnternet 237 views 0

Google Sizi İzliyor

Hücresel Veri

Akıllı telefonlar ortaya çıktığından beri konum kapalı olsa dahi izlenebilir olunması bir şehir efsanesi değil. Kişisel gizliliğin ihlali yine gündemde.Bu sefer George Orwell’in Big Brother’ı değil Google is Watching You-Google sizi izliyor denebilir. 2017 başından itibaren Android mobil cihazları takip ettiği ortaya çıkan Google, bu takibi hücresel veri sağlamakta olan operatör uydularından gerçekleştirdi.

Google Sizi İzliyor

GSM için veri transferi sağlanan uydu ile navigasyon için söz konusu olan uydu aynı değildir. Her ne kadar cihaz ayarlarından konum kapatılsa da hücresel veri bilgileri kullanılarak bundan sıyrılmak mümkün değil. Akıllı telefonların konum istemesinin nedeni daha iyi hizmet sunmak aslında.


Konum Bilgisi

Google Sizi İzliyor

Buna göre yaşanılan alandaki hizmetler ayağınıza getirilir. Konum bilgisi, izin gerektiren bir konudur. Denetim kullanıcıya aittir. Bu yılın başından beri akıllı telefonlar, güncelleme desteğiyle hücresel veri ile konumu Google’a aktarmakta. SIM kart bulundurmayan bazı akıllı cihazlarda da konum almak için Google’ın konum bilgisine erişebildiği de konuşuluyor. Soru kısa ve öz: Neden gizli? Bu yıl Kasım ayında bu durumu kaldıracağını söylemesi de masum görünme hamlesi olarak değerlendiriliyor.

Google Sizi İzliyor

Konu hakkında konuşan bir Google yetkilisi hücresel kimlik kodları konusunda performans ve hızı artırmak amacıyla ilave bir sisteme başlandığını, bununla birlikte hücresel kimliklerin Google ağ senkronizasyonuna eklenmediğini, elde edilen konum bilgilerinin kalıcı olmadığını, bundan böyle konum bilgileri anlık bile toplamayacaklarını dile getirdi.Bu açıklamalar kimi kullanıcıları ikna ederken, kimileri de doğrulanan bu şehir efsanesi karşısında güvenlerini kaybettiler.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.