BilgiBlog

Googledan Resim veya Fotoğraf Nasıl Kaldırılır?

Googledan resim veya fotoğraf nasıl kaldırılır sorusu genellikle istemediği görselleri zamanında belli sitelerde veya sosyal medya platformlarında paylaşan kişilerin araştırdığı bir sorudur. Google platformu internet ortamında bulunan neredeyse her görseli kaydeder ve arama sonuçlarına ekler. Durum böyle olunca istenmeyen görüntülerin buralarda bulunabilmesi de kaçınılmaz olur. Ancak birkaç yöntem ile size ait olan fotoğrafları kaldırma talebinde bulunabilmeniz mümkündür. Bizler de bu içeriğimizde Googledan resim veya fotoğraf nasıl kaldırılır sorusuna tüm detaylarıyla yanıt vereceğiz.

Googledan Resim veya Fotoğraf Nasıl Kaldırılır?

Googledan resim veya fotoğraf kaldırma işlemi, birçok kişiye göre imkansızdır ve oldukça zahmetlidir. Ancak bilinenin aksine yalnızca birkaç işlem yaparak, kısa süre içerisinde size ait olan görsellerin Google görsel arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Kaldırmış olduğunuz görsel daha sonrasında başka arama sonuçlarında da görüntülenemeyecektir. Fakat bunu yapabilmek için fotoğrafın veya resmin tamamen size ait olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Google üzerinden fotoğraf kaldırmanız için başvurabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta fotoğrafın hangi ortam üzerinden yüklendiğidir. Eğer erişimine sahip olduğunuz bir platform üzerinden fotoğrafı veya resmi kaldırabilirseniz, Google arama sonuçlarından da otomatik olarak kalkar. Ancak erişiminiz yoksa işiniz biraz daha zor olabilir.

Googledan Resim veya Fotoğraf Nasıl Kaldırılır?
Googledan Resim veya Fotoğraf Nasıl Kaldırılır?

Fotoğrafı Paylaşan Site ile İletişime Geçme

İlk olarak Google üzerinden kaldırmak istediğiniz fotoğrafı bularak hangi site üzerinden yüklendiğini öğrenebilirsiniz. Eğer bu web sitesi sizin erişiminizin olduğu bir web sitesi ise direkt olarak oradan kaldırabilirsiniz. Ancak erişim sağlayamıyorsanız sitenin yöneticisi veya destek ekibi ile iletişime geçerek fotoğrafın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Web sitesi üzerinden görselin kaldırılması halinde birkaç saat içerisinde tüm Google aramaları da bu görseli silecektir.

Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Fotoğrafı Silme

Eğer Google arama sonuçlarında görüntülenen fotoğrafınız herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden yüklendiyse ve bu sosyal medya hesabı size aitse direkt olarak giriş yapabilir ve fotoğrafı kaldırabilirsiniz. Fakat hesaba erişimininiz olmaması durumunda platformların destek ekiplerine başvurabilirsiniz. Burada kimlik bilgilerinizi paylaşarak fotoğrafın veya resmin size ait olduğunu belirtebilir ve kaldırılma talebinde bulunabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren sosyal medya platformları ise şöyledir:

  • Google
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest

Bu sosyal medya platformlarının kendilerine ait destek ekipleri bulunmaktadır ve bu ekiplerle iletişim kurarak fotoğraf kaldırılma talebinde bulunabilirsiniz. Kısa süre içerisinde sorununuz çözülür ve Google üzerindeki fotoğrafınız kaldırılır.

Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Fotoğrafı Silme
Sosyal Medya Hesabı Üzerinden Fotoğrafı Silme

Google Görsel Kaldırma Talebinde Bulunma

Sosyal medya platformları veya web sitesi ile fotoğraf kaldırma konusunda herhangi bir çözüme ulaşamadıysanız, direkt olarak Google destek ekibi ile iletişime geçerek belirli bir arama teriminde çıkan fotoğrafın kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Google Search Console “Eski İçerikleri Google Arama’dan Kaldırma” sayfasına girin.
  • Açılan sayfada yer alan “Yeni Talep” butonuna tıklayın.
  • Üst menüden “Görsel” seçeneğini seçin.
  • Resmin ve resmi içeren sayfanın URL’lerini girin başlığı altına, resmin adresini ve var olduğu web sitesini ekleyin.
  • Tüm bilgileri ekledikten sonra “Gönder” butonuna tıklayın.

Birkaç gün içerisinde göndermiş olduğunuz talep incelenecek ve sonuçlar e-posta olarak size iletilecektir. Aynı sayfa üzerinden talebinizin durumunu görüntüleyebilmeniz de mümkündür. Ayrıca sosyal medyadan veya web sitesinden kaldırılmış olmasına rağmen halen Google arama sonuçlarında bulunan fotoğraflarınızı ve resimlerinizi de bu yöntem ile kaldırtabilirsiniz.

Hukuki Yöntemler ile Fotoğraf Kaldırma Talebinde Bulunma

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile fotoğrafların veya resimlerin kaldırılmasını sağlayamadıysanız ve içerik hayati bir önem taşıyorsa, çözümü hukuki yöntemlerde arayabilirsiniz. BTK tarafından yayınlanan kanuna göre, size ait olduğundan emin olunan bir görsel üzerinde her türlü hakka sahip olduğunuz için dava açarak fotoğrafların kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için tamamen geçerli kanıtlarınızın olması gerekmektedir. Ayrıca masraflı bir süreç olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Hukuki Yöntemler ile Fotoğraf Kaldırma Talebinde Bulunma
Hukuki Yöntemler ile Fotoğraf Kaldırma Talebinde Bulunma

Umarız burada edindiğiniz bilgiler sayesinde Googledan resim veya fotoğraf nasıl kaldırılır sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir. Sizler de hemen yukarıda yöntemleri uygulayarak istemediğiniz fotoğraflarınızın arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Android Cihazlarda Google Hesabından Nasıl Çıkış Yapılır? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu