Windows

Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Kaldırma – Windows 10

Windows 10, aldığı yeni güncelleme ile birlikte işletim sistemi içerisine birçok yenilik getirdi. Windows 11 için yeni teknolojileri ve hizmetleri deneyen Microsoft, bu güncelleme ile birlikte görev çubuğundaki hava durumu gibi yeni özellikleri de işletim sistemimize kazandırdı. Oldukça kullanışlı olan bu sistem bazıları tarafından oldukça sevilmesine rağmen bir kısım tarafından beğenilmedi. Durum böyle olunca Görev çubuğundaki hava durumu simgesi kaldırma işlemi şıkça araştırılmaya başlandı. Bizler de bu yazımızda hava durumu simgesinin nasıl kaldırılacağını göstermeye çalışacağız.

Windows 10 Yeni Güncellemesi

Microsoft firması, yeni nesil işletim sistemi Windows 11 için çalışmalara başladı. 2021 yılının sonuna kadar çıkması beklenen bu işletim sisteminin neler getireceğini yavaş yavaş Windows 10 içerisinde görmeye başladık. Dönem dönem güncellemeler alan Windows 10 işletim sistemi geçtiğimiz haftalarda yeni bir güncelleme alarak bazı değişikliklere uğradı. Bu güncellemede en çok dikkat çeken şey ise görev çubuğunda yer alan hava durumu ve akış özelliğiydi.

Bu özellik oldukça kullanışlı olmasının yanı sıra, haberlere, hava durumuna, döviz değerlerine ve trafik istatistiklerine kolayca ulaşmamızı sağlıyor. Bilgisayarın performansına da büyük bir etkisi bulunmayan bu özelliği beğenmeyen bir kısım insan bulunuyor. Durum böyle olunca bu eklentinin nasıl kaldırılacağı araştırılıyor.

Windows 10 Yeni Güncellemesi
Windows 10 Yeni Güncellemesi

Windows 10 Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Kaldırma

Eğer siz de Görev çubuğundaki hava durumu simgesini kaldırmak isteyen kişilerdenseniz, bunu birkaç dakika içerisinde yapabilirsiniz. Hatta bazı özelleştirme seçenekleri sayesinde bir kısmını kaldırarak bir kısmının var olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz biri oldukça basit olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Kendinize en uygun gördüğünüz yöntemi seçerek direkt uygulamaya geçebilirsiniz.

Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Hızlıca Kaldırma

Görev çubuğundaki hava durumu simgesini hızlı ve kolay bir şekilde kaldırmak istiyorsanız doğru noktada bulunuyorsunuz. Bu yöntem ile görev çubuğunda bulunan bu simgeyi ve hava durumunu birkaç saniye içerisinde kaldırabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Farenizi görev çubuğunun herhangi bir bölümüne getirin ve sağ tıklayın.
 • Açılan menüde en üst sıralarda bulunan “Haberler ve İlgi Alanları” yazısının üstüne gelin.
 • Açılan ikinci menüde bulunan “Kapat” yazısına tıklayın.

Bu işlemleri yaptığınız zaman hava durumu ve simgesi direkt olarak görev çubuğundan kaldırılacaktır. Daha sonra aynı işlemleri yaparak tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca aynı menü üzerinden yalnızca simgenin veya hava durumunun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Hızlıca Kaldırma
Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Hızlıca Kaldırma

Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Tamamen Kaldırma

Yeni güncellemeler alındığında veya sistem geri yükleme gibi işlemler yapıldığında yukarıdaki yöntem fayda etmeyebilir. Siz simgeyi ve metni kaldırmış olsanız bile bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra yine hava durumu simgesi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer hiç görüntülenmesini istemiyorsanız ve kalıcı olarak bu özelliği bilgisayarınızdan kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz:

 • Win + R tuşlarına aynı anda basarak “Çalıştır” ekranını açın.
 • Açılan ekrana “regedit” yazın ve enter tuşuna basın.
 • Sol menüden “HKEY_CURRENT_USER” sekmesini genişletin.
 • Genişleyen sekme içerisinde “Software” sekmesini genişletin.
 • Açılan dosyalardan “Microsoft” sekmesini genişletin.
 • Daha sonra Microsoft içerisinde “Windows” sekmesini genişletin.
 • En başta bulunan “CurrentVersion” sekmesini genişletin.
 • Burada bulunan “Feeds” klasörüne tıklayın.
 • Sağ tarafta en aşağıda bulunan “ShellFeedsTaskbarViewMode” dosyasına çift tıklayın.
 • Buradaki “0” değerini “2” yapın ve “Tamam” tuşuna basın.

Daha sonra eski haline gelmesini isterseniz tekrar bu dosyaya girip değeri 0 yapmanız yeterli olacaktır. Fakat 2 olarak kaldığı taktirde kalıcı olarak kullanılamaz bir konumda olacaktır.

Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Tamamen Kaldırma
Görev Çubuğundaki Hava Durumu Simgesini Tamamen Kaldırma

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de görev çubuğundaki hava durumu simgesini kaldırma işlemini anlamış ve uygulamışsınızdır. Windows işletim sistemleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için sitemizi takip etmeyi unutmayın. Windows Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu