Bilgi

Güneş Sistemindeki Gezegen İsimleri Nelerdir?

Gezegen bir yıldızın etrafında yer alan gök cisimlerine verilen isimdir. Güneş sistemi içinde gezegenler, güneş, küçük gök cisimleri ve uydulardan oluşan bir sistemdir. Bu sistem üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Güneş Sistemi’nde sekiz gezegenin olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca bakınız: Dünyanın katmanları

Güneş Sistemindeki Gezegen İsimleri

Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin isimleri şunlardır; Venüs, Merkür, Uranüs, Mars, Neptün, Satürn, Dünya ve Jüpiter’dir. Plüton 2006 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından cüce gezegenlerden kabul edilmiştir. Bu tarihe kadar sistemdeki gezegen sayısı 9 olarak kabul edilmiştir.

Güneş Sistemindeki Gezegen İsimleri 2

Merkür Ve Özellikleri

Merkür isimli gezegen Güneş Sistemi’nde bulunan en küçük gezegendir. Aynı zamanda Güneş’e en yakın konumda yer alan gezegendir. Uydusu olmayan bu gezegen sistemin en hızlı gezegeni olma özelliğine sahiptir.

Venüs Ve Özellikleri

Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenler arasında yer alan Venüs sisteme Merkür’den sonra en yakın gezegendir.

Venüs gezegeninin özellikleri şunlardır;

  • Venüs gezegeni sistemde bulunan gezegenlerin aksine yönde dönen bir gezegendir.
  • Venüs’ün boyu ise yaklaşık olarak Dünya’yla aynıdır.
  • Sistemin en sıcak gezegenidir. Çünkü güneş ışınlarını bırakmaz.
  • Gezegen güneş etrafındaki dönüşünü tam olarak 224,7 günde bitirir.

Bu özelliklere sahip olan gezegen ismini Roma Tanrıçası olan Venüs’ten almıştır.

Mars Ve Özellikleri

Mars üzerinde demir oksit bulunması nedeniyle kızıl renktedir. Bu sebeple de Kızıl Gezegen olarak anılır. Deimos ve Phobos isimli iki uydusu bulunur. Dünya’yla benzer özelliklere sahiptir. Dünya gibi güneşe zaman içinde yakınlaşıp uzaklaşır.

Uranüs Ve Özellikleri

Güneş Sistemi’nde yer alan Uranüs ise güneşe yakınlık bakımından yedinci sıradır. Bu gezegenin 27 tane uydusu vardır. Uranüs Güneş’in etrafında olan turuna tam 84 yılda tamamlar.

Jüpiter Ve Özellikleri

Jüpiter Güneş ışığını yansıtmasıyla tanınan gezegendir. Sisteme yakınlığı ise beşinci gezegendir. Sistemde bulunan gezegenler arasında kütlesi ve çapı en büyük olan gezegendir. En kısa güne sahip olan Jüpiter’de 79 uydu vardır.

Neptün Ve Özellikleri

Neptün Güneş Sistemi üzerinde yer alan en soğuk yerdir. Bu gezegenin uydu sayısı ise 14’tür. Gezegenin sıcaklığı -218 dereceye kadar düşebilmektedir.

Satürn Ve Özellikleri

Satürn gezegeninin güneşe yakınlık sırası altıdır. Gezegenin 30 tane uydusu vardır. Ayrıca gezegen taşlar ve buzlardan meydana gelen bir halkaya sahiptir. Güneş etrafından dönüşünü ise 30 yılda tamamladığı bilinmektedir.

Dünya Ve Özellikleri

Uzaydan bakıldığında mavi renkte olan Dünya tek bir uyduya sahiptir. Uydusunun ismi ise aydır. Güneşe yakınlık bakımından üçüncü sırada yer alan Dünya içinde insan yaşadığı kanıtlanmış olan tek gezegendir. Dünya azot, gaz ve oksijenden oluşur.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu