Kapat
Sponsor Reklamlar
Güvenlik Sorunu Çözülecek
Gündem 97 views 0

Güvenlik Sorunu Çözülecek

İntel işlemcilerinde yaklaşık 10 senedir üretimlerde yapılan hata sebebiyle bulunan güvenlik açığı hususunda nihayet bir açıklama intel CEO’su tarafından yapıldı. Brian Krzanich CES’te basının karşısına çıktı ve konuşma yaptı. Yapılan açıklamada Brian Krzanich üretilen teknolojinin sadece bilgisayarlar için değil, mobil cihazlarda ev gereçlerinde, kuantum uyduları ve şirket verilerinin saklandığı bilgisayarlarda dahi kullanılıyor. Cihazların güvenlik açığı için ay sonuna kadar harekete geçeceğiz dedi. Öte yandan intel işlemcilerde ki güvenlik sorununun muhakkak bir çözüme kavuşturulacağını ve bunun için zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi. Krzanich açıklamasının devamında, işlemcilerdeki güvenlik sorununu çözebilmek için 5 seneye ihtiyacımız var, 5 sene içinde bu sorun tarihe karışacak dedi.

Zamana İhtiyacımız Var

Şirketin CEO’su Krzanich açıklamasının en önemli bölümünde, güvenlik sorununun hemen çözülemeyeceğini ancak işlemcilerin %90 ı için ay sonuna kadar harekete geçileceğini belirtti. Brian Krzanich, 5 sene içinde bütün işlemcilerimizdeki güvenlik sorunlarını çözmek istediklerini ve intel şirketinin bunun altından kalkabilecek derinliğe ve kaliteye sahip olduğuna inandığını ekledi. En büyük riskin ise, milyonlarca insanın verilerinin çalınması olasılığı olduğunu belirten Brian Krzanich, umuyorum insanların verileri çalınmadan bu işi çözebiliriz dedi.Güvenlik Sorunu Çözülecek

Sorunlar Donanım Tabanlı

Tasarım açıkları en çok intele zarar verecek gibi görünüyor. Zira Spectre ve Meltown adlarındaki tasarım açıklarına karşı Apple Ve Microsoft gibi devler hemen önlem alıp güncellemeler yayınladılar. Endişenin boyutunu artıran ana faktör ise sorunun sadece yazılım güncellemeleri ile çözülemeyecek boyutta olması ve aslında daha çok donanım tabanlı olması. Donanımlarda bulunan açığın giderilmesi için oldukça uzun bir zamana ihtiyacı olan intel bu sorunu gidermek için düğmeye basmış durumda. İntel bu durumun altından kalkabilecek mi sorusuna ise, zaman yanıt verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.