Blog

Hangi Mobil Tarayıcı En İyisi

Bir performans testinde hangi mobil tarayıcı sorusu yanıt buldu. Test kapsamında mobil cihazlarda Chrome, Edge, Firefox ve Samsung tarayıcıları yarıştırıldı. Bilindiği gibi mobil tarayıcılar konusunda Samsung, kendi tarayıcısıyla; Google Chrome’uyla; Microsoft Edge’iyle; Mozilla da Firefox’u ile rekabet içerisinde. Test platformu ise Speedometer, MotionMark, JetStream ve Basemark Web 3.0 adlı 4 sentetik test ortamı. Bunlardan Speedometer, bu tarayıcıların web uygulamalarındaki tepkiyi hesaplıyor. MotionMark, HTML5 canvas, CSS ve SVGiçin grafik karşılaştırmaktadır. JetStream de Java Script’teki şifreleme veya çıktı web uygulamalarının performansını ölçmektedir. Basemark web 3.0 ise Java Script framework’leri ve hesaplamaları, WebGL 2.0 ile diğer çapraz karşılaştırma test ortamıdır.

Tahlil Sonuçları

Genel test sonuçlarına baktığımızda hangi mobil tarayıcı sorusunun yanıtı Google Chrome. Ancak Microsoft Edge’in soluğu Chrome’un ensesinde. Sonuçlar Samsung Browser 6.2’yi Firefox’un önünde gösteriyor. Özellikle Speedometer, Firefox’u adeta sınıfta bırakıyor. Jet Stream ise ölçümleri sonucunda Samsung’un tarayıcısını rakiplerinin bir adım önünde gösteriyor. Jet Stream’a göre Chrome, Samsung’un bir adım gerisinde, Edge ve Firefox son sırada yer almış. Motionmark’a gelince, Microsoft Edge yarışı burada birinci tamamlamış. Chrome ikinci durumda olsa da Firefox ve Samsung ile arasındaki uçurum dağlar kadar. Basemark 3.0 Edge’e en fazla puanı veren platform olmuştur. Edge’i Chrome, Firefox ve Samsung sırası takip ediyor. Sonuçlar bu şekilde.

Genel Değerlendirme

Chrome’un bu alandaki kullanım oranı ve memnuniyet düzeyine bakılacak olursa, Microsoft’un Edge’i hangi mobil tarayıcı sorusu karşısında başarılı sayılabilir. Ayrıca test sonuçlarına göre Chrome’un her alanda en iyi olduğu söylenemez. Samsung’un Browser 6.2 ile iddialı bir söylemde bulunması, sonuçlara bakıldığında onu haklı çıkarmıyor. Ancak şu bilinen bir gerçek ki mobil web tarayıcısı konusunda Mozilla, Firefox’un üzerinde bir hayli çalışmalı. Zira test sonuçlarına göre her 4 sentetik test platformunda Firefox “masaüstündeki başarısına rağmen” mobil tarayıcılarda en son sırada yer alıyor. Teknoloji takipçilerinin bildiği gibi Mozilla iOS ve Android için yeni tarayıcısı Firefox Quantum’u kısa bir süre önce piyasaya sürmüştü. Şunu da unutmayalım, telefonunuzun gücü, her uygulamayı etkilediği gibi mobil tarayıcınızdan alacağınız verimi de etkileyecektir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.