Bilim

Hava Kirliliği: Hava Kirliliğinin Zararlı Etkilerini Azaltmanın Yolları

Hava kirliliği çevre için büyük bir tehdittir ve insanlar, hayvanlar, şehirler, mahsuller, ormanlar ve su ekosistemleri dahil hemen hemen herkesi ve her şeyi etkiler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hava kirliliği nedeniyle 7 milyon insanın öldüğünü bildirdi. Bu rakam, hava kirliliğinin en ciddi çevre sağlığı tehlikelerinden biri olduğunu doğrulamaktadır. Bunu önemli ölçüde azaltmak milyonlarca can alabilir.

Hava Kirliliğinin Temelleri

Hava kirliliği, zararlı maddelerin havaya salınmasıdır. Bu maddeler insan sağlığını, hayvanları, bitkileri ve tüm gezegeni olumsuz etkiler.

Hava kirliliğinin birkaç nedeni vardır, ancak enerji kullanımı ve üretim önde gelen suçlulardır. Yanan fosil yakıtlar, havaya karbondioksit ve metan gibi kimyasallar ve gazlar üretir. Bu gazların, dünyanın sıcaklığını arttırdığı bilinmektedir, bu da sisin oluşması için uygun bir koşul yaratır ve bu da iklim değişikliğine neden olur. Sonuç olarak, iklim değişikliği küf ve polen gibi alerjenlerin üretimini artırır.

hava kirliligi
hava kirliliği

Hava Kirliliğinin Etkileri

Duman ve Kurum

Duman, yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonlar güneş ışığı ile reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar. Kurum, küçük kimyasal parçacıklar, alerjenler, toz, duman veya topraktan oluşur. Başlıca duman kaynakları araçlar, fabrikalar, yakma fırınları, enerji santralleri ve fosil yakıtlarla çalışan diğer motorlardır.

Kurum parçacıkları tehlikelidir çünkü bronşiti kötüleştirebilecekleri, kalp krizlerine ve hatta erken ölümlere neden olabilecekleri kan dolaşımına ve akciğerlere nüfuz edebilirler.

Öte yandan duman, özellikle nadiren egzersiz yapan kişilerde, yaşlılarda ve çocuklarda göz ve boğaz tahrişine neden olabilir. Ekstra kirleticiler semptomları yoğunlaştırabileceği ve hatta astım ataklarını tetikleyebileceği için astımı veya alerjisi olan kişiler için daha şiddetli olabilir.

Tehlikeli Hava Kirleticileri

Tehlikeli kirleticiler ya öldürücüdür ya da küçük miktarlarda ciddi sağlık riskleri oluşturur. En yaygın tehlikeli kirleticilerden bazıları benzin, dioksinler, kurşun ve cıvadır. Genellikle kömür veya gaz yanması, yakma sırasında atlanırlar veya benzinde bulunurlar.

Benzen kanserojendir ve göz, akciğer ve cilt tahrişine neden olabilir. Dioksinler karaciğer, bağışıklık, endokrin, sinir ve üreme işlevlerine zarar verebilir. Kurşun çocukların IQ’sunu, beyinlerini ve böbreklerini olumsuz etkilerken, cıva merkezi sinir sistemine zarar verir.

Sera gazları

Sera gazları, atmosferde ısıyı tutan gazlardır. Bu gazlardan bazıları karbondioksit, metan, azot oksit ve florlu gazları içerir.

Sera gazları, dünyanın ısısını koruyarak, sıcaklıklarda artışa ve deniz seviyelerinin yükselmesi, bulaşıcı hastalıkların bulaşmasının artması, aşırı hava koşulları ve ısıyla ilgili hastalıklar gibi iklim değişikliğinin etkilerine neden olur.

Polen ve Küf

Bu hava kirleticileri otlardan ve ağaçlardan gelir ve iklim değişikliği ile şiddetlenir. Küfler nemli yerlerde büyür ve alerjik hava kaynaklı kirleticilere neden olabilir. Küfe maruz kalmak ayrıca alerjik reaksiyonları veya astım ataklarını hızlandırabilir. Bazı küfler, solunduğunda yıkıcı sağlık sorunlarına neden olabilecek tehlikeli toksinler bile üretebilir.

Polen alerjileri, polen üretim sezonunu uzatan iklim değişikliği nedeniyle daha da kötüleşiyor. Bu, daha fazla insanın kaşıntılı gözlerden, burun akıntısından, ateşlerden ve diğer semptomlardan muzdarip olacağı anlamına gelir.

Hava Kirliliğinin Etkileri Nasıl En Aza İndirilir

Hem önleyici stratejilerin alınması hem de temiz enerji kaynaklarının benimsenmesi, hava kirliliğinin zararlı etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. 

Hava temizleyicileri

Hava temizleyicileri, hava kirleticilerinin giderilmesine yardımcı olan elektronik cihazlardır. Alerjisi veya astımı olan kişiler için özenle tasarlanmıştır ve aynı zamanda pasif içiciliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hava temizleyiciler hem konut hem de ticari ortamlarda kullanılabilir.

Temiz enerji

Fosil yakıtlar hava kirliliğine en çok katkıda bulunanlardır. Bu nedenle temiz enerji kaynaklarını tercih etmek pratik bir çözüm sunar. Temiz enerji kaynaklarından bazıları rüzgar, güneş, hidroelektrik ve jeotermaldir.

Enerji tasarrufu

Temiz enerjiye geçmeyi planlarken, mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu yapın. Elektrik üretmek için büyük miktarlarda fosil yakıtlar yakılır. Bu nedenle fanları kapatarak ve enerji tasarruflu cihazlar kullanarak tüketilen fosil sayısını azaltarak çevreyi hava kirliliğinden kurtarabilirsiniz.

Elektrostatik Duman Çöktürücüler

Enerji santralleri ve fabrikalar, hava kirliliğinin önde gelen kaynaklarından bazılarıdır. Bu tesisler sürekli olarak atmosfere gazlı atıklar ve dumanlar yayar. Bu gaz halindeki atıklardan kurum ve tozu hapsetmek için elektrostatik duman çökelticileri kullanmak, hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Toplu Taşıma veya Araba Paylaşımı Kullanın

Hava kirliliğini azaltmak için insanları araba paylaşımı veya toplu taşıma araçlarını daha sık kullanmaya teşvik edin. Siz ve iş arkadaşlarınız aynı yerden geliyorsanız ve aynı zamanlamalara sahipseniz, zamandan, paradan ve enerjiden tasarruf etmek için bu seçeneği deneyin.

Hava kirliliğini küresel olarak azaltmak için kişisel, hükümet ve endüstriyel düzeyde çeşitli önlemler alınmaktadır. İnsanlar farkında bile olmadan çeşitli şekillerde kirliliğe katkıda bulunduğundan, farkındalığı artırmak aynı zamanda artan bu zorluğun üstesinden gelebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu