Reklam Alanı
Hayat Kurtaracak Bilgiler
Life 1.965 views 1

Hayat Kurtaracak Bilgiler

Hayat Kurtaracak Bilgiler

Bazı semptomları ve ilk yardım tekniklerini bilmek, kendimizi ve en yakın ve en sevdiğimiz insanları korumak için yapabileceğimiz en küçük şeylerdendir. Sizin için en etkili ilk yardım ve hayatta kalma teknikleriyle doğru şekilde nasıl hareket edeceğinizi bulmanıza yardımcı olabilecek durumları sizler için derledik. Umarız bu durumları hayatınız boyunca hiç bir zaman yaşamak zorunda kalmazsınız ama bu hayat kurtaracak bilgiler i sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bir çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Belkide bu durumlardan bir kaç tanesini daha önce bir yerlerde okumuşsunuzdur. Ama illaki karşınıza çıkmayanlarda vardır. Sizce en ilginç ve gerekli bilgi hangisi, hangi durumu daha önce yaşadınız ve kullanmak zorunda kaldınız? 

Boğuluyorsanız ne yapmalısınız

Burada boğulmaktan kasıt boğazınıza bir şeylerin tıkanması ve nefes alamamaya başlamanızdır. Boğuluyorsanız, öncelikle sakin olun.

 • Derin bir şekilde öksürmeye başlayın.
 • Eğer işe yaramazsa, kaburganızın hemen altındaki karın boşluğunuza, belinizi aşağı yukarı bükerek elinizi yumruk yapıp vurmaya başlayın.
 • Eğer bu da işe yaramazsa, bel hizanızda bir sandalye yada benzeri bir eşyaya, yeniden elinizi yumruk yapıp karın boşluğunuza koyarak basınç uygulayın. Bu tekniklerden herhangi birini boğazınızı tıkayan nesne çıkana kadar uygulayın. 

Eğer bunların hiç birini yapamıyorsanız, hemen ellerinizin ve dizlerinizin üzerine çökün ve kendinizi karın boşluğuna basınç uygulayacak şekilde yüz üstü yatar durumuna getirin, bu teknik canınızı acıtacaktır ama hayatınızı da kurtaracaktır. Lütfen resmi inceleyin.

Güneşi kullanarak saatin kaç olduğunu anlayabilirsiniz

 • Güneşin ve ufuk görünümünün iyi olduğu bir yer belirleyin.
 • Resimdeki gibi ellerinizi birleştirin.
 • Güneşin olduğu yerden ufuk çizgisine kadar parmaklarınızı sayın. Her bir parmağınız 15 dakikaya denk gelmektedir. Bu sayede saatin kaç olduğunu yaklaşık olarak anlayabilirsiniz.

Arabanızın frenleri çalışmıyorsa ne yapmalısınız

İlk başta panik olmayın. Yalnız değilseniz araçtaki kişilere emniyet kemerlerini takmalarını söyleyin. Aracınızın dörtlüsünü yakın ve sürekli olarak kornaya basmaya başlayın. Bu önlemleri aldıktan sonra ise;

 • Fren pedalına kuvvetli ve ani hareketlerle basın, aracın fren sisteminde bu şekilde basınç oluşturabilirsiniz.
 • Daha sonra yavaş yavaş vites düşürün.
 • Aracınız düz vites bir araba ise vites düşürürken ayağınızı debriyajdan ani çekmeden kaçının, vitesi düşürürken motor sesini dinleyip debriyajdan yavaş yavaş ayağınızı çekin.
 • Eğer otomatik vitesli bir araç kullanıyorsanız vites kolunu L durumuna getirin.
 • El frenini yavaş ve yumuşak bir şekilde kullanın, aksi halde aracınız sağa sola kayabilir.

Bilincini kaybetmiş bir kişiye ne yapılmalıdır

Etrafınızdaki bir kişi bilinçsiz bir haldeyse ve nefes alıyorsa, hemen ambulansı arayın, ancak daha önce kişinin güvenliğini sağlamak için aşağıdakileri yapın;

 • Kişinin kafasını hafifçe geriye doğru eğin, bu şekilde kişini ağzı biraz açılabilir.
 • Kişinin çeneyi kaldırın ve eğer kişi gerçekten nefes alıp almadığını 10 saniye kontrol edin. 
 • Nefes kontrolü yaptıktan sonra kişiyi resimdeki pozisyona getirip elini yanağının altına koyun.

Önemli: omurga yaralanmasından şüpheleniyorsanız, kişiyi hareket ettirmeyin. Boynunu hareket ettirmeden ağzını nazikçe açın.

“Hayat Kurtaracak Bilgiler” üzerine 1 yorum

 1. Anonim dedi ki:

  tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.