Blog

Huawei P40 ve Huawei P40 Lite Ekran Görüntüsü Alma

Gün içerisinde telefonlarla çok fazla vakit geçirilmektedir. Bu kadar çok vakit geçirildiği zamanlarda ise bazı belge ya da fotoğraflar paylaşılmak istenebilmektedir. Bunun için en sık kullanılan yöntemlerden birisi ekran görüntüsü almaktır. Bu screen shot olarak da anılabilmektedir. Bu yöntem sayesinde kaydedemediğiniz ya da indiremediğiniz görüntü ya da belgeleri kullanabilirsiniz.

Özellikle çok acil işlerle uğraşmak zorunda olanlar için bu özellik çok büyük avantaj sağlamaktadır. Huawei P40 ya da Pro modellerde ekran görüntüsü almak son derece kolaydır. Bunun için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlardan herhangi biri kullanılabilmektedir. (Ayrıca bakınız: Samsung ekran görüntüsü alma)

Hızlı Menüyle Ekran Görüntüsü Alma

Genellikle fiziksel tuşlar kullanılarak ekran görüntüsü alınsa da telefon üreticileri farklı yöntemlerde geliştirmektedir. Ses kısma ve güç tuşu kullanılarak ekran görüntüsü almak çok pratiktir. Huawei telefonlarda bulunan bir diğer özellik ise hızlı menüdür.

Bu yöntem sırasıyla şu şekilde kullanılmaktadır;

  • İlk olarak ekran görüntüsü alınması istenen kısma gelinir.
  • Ekran kısmı aşağıya indirilir.
  • Üst kısımda bulunan hızlı menü kısmından ekran görüntüsü ikonu bulunur.
  • Buna tıkladıktan sonra o kısım işaretlenir.

Böylece ekran görüntüsü alma işlemi sonlandırılabilmektedir. Bu yöntemleri kullanmak istemeyenler ise telefona özel parmak eklemi özelliğini kullanabilmektedir.

Parmak Eklemiyle Ekran Görüntüsü Alma

Parmak eklemi ile ekran görüntüsü alma Huawei tarafından geliştirilmiştir. Telefonu kullanan kişiler için bu yöntemde çok pratiktir. Sırasıyla yapılması gereken işlemler şu şekildedir;

– Telefon menüsünden ayarlar kısmına girilir.

  • Buradan “erişebilirlik özellikleri” kısmına giriş yapılır.
  • Erişebilirlik özellikleri açıldıktan sonra ise “kısa yollar ve hareketler” seçilir.
  • Buradan da ekran görüntüsü alma kısmına girilir.
  • Son olarak ise eklemle ekran görüntüsü alma özelliği açık konuma getirilir.

Bunun sonunda özellik kullanılmaya başlanabilmektedir. İşlem sonunda ekran görüntü almak istenilen yere gelerek parmak eklemiyle tıklamak yeterlidir.

Ekran Görüntüsü Alma Özelliği Ne İşe Yaramaktadır?

Ekran görüntüsü alma özelliği çok sık bu özelliği kullananlar için çok işlevseldir. İndirilemeyen belge ya da görseller bu yöntem sayesinde başkalarına aktarılabilmektedir.

Ekran Görüntüsü Alma Amacı Nedir?

Bazı dosya ya da görüntüleri galerilerinde tutmak isteyenler bu özelliği sıklıkla kullanmaktadır. Böylece beğenilen resimler galeride bulundurulabilir ya da başkalarıyla paylaşılabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu