Blog

iCloud Whatsapp “Yedekleme Tamamlanamadı” Sorunu ve Çözümü

Sohbetlerin yedeklenmesi ve cihaz değişimi olması halinde bile yeniden yükleme işleminin gerçekleşmesi için yedekleme yapılması önemlidir. Whatsapp kullanıcılarının bazıları bu işlemi cihaz değiştirmesi gerekmeden yapmak istediğinde veya kullanıma devam ederken hatalarla karşı karşıya kalabilir.

Hataların genelde kategorisi yedeklemenin tamamlanamadığı veya yeterli alan olmadığı şeklindedir. Yeterli alan olmasına karşılık yedekleme konusunda başarısız olduğunu anlatan hatalarla karşılaşan kullanıcıların IOS veya Android kullanmalarının fark etmediği de görülür.

Hata karşısında en büyük sorun yedekleme olmadığında sohbetlerinizin geçmiş veriler arasında olmamasıdır. Yani yedeklemenin olmaması uçtan uca korumanın da olmadığı anlamına gelir.

Neden Bu Hata Alınır?

iCloud kullanıcılarının Whatsapp kullanırken karşı karşıya kaldıkları bu hata durumu ile alakalı olarak birçok şikayet başlığı okunabilir. Kullanıcıların şikayetlerine rağmen uzun zamandır çözümü konusunda sıkıntı yaşanan bir durumdur. Genel olarak kaynağı şu şekilde açıklanabilir:

  • Uygulamanın kendinden kaynaklıdır,
  • Gerçekten yeterli alan yoktur,
  • Sistemsel bir sorundan kaynaklı olduğu dönemler olabilir.

Bu durumların hangisinin yaşandığını anlamak zor olsa da çözümleri anlamak açısından önemlidir. Çünkü çözümün mümkün olması için hatanın kaynağını bilmek ve ilerlemek en doğrusu olacaktır. Kullanıcıların bunu anlaması ile alakalı olarak sorun yaşaması doğal olduğundan yeterli hafıza olmadığı noktasından hareket etmek en doğrusudur.

iCloud Whatsapp “Yedekleme Tamamlanamadı” Sorunu ve Çözümü
iCloud Whatsapp “Yedekleme Tamamlanamadı” Sorunu ve Çözümü

Hatanın Çözümü Var Mıdır?

Yedekleme yapmadan aktarılan yolu uygulamaya başlamak verilerin kaybolmasına neden olabilir. Bundan dolayı yedekleme yaparak çözüm yolunu uygulamak en doğrusu olacaktır. Riski en aza indirdikten sonra telefonunuzun ayarlar sekmesine gelmelisiniz.

Ayarlar sekmesinden sonra İcloud üzerinden ilerlenmesi ve saklama alanını yönetme kısmına girilmelidir. Bu sekmeden cihazda yedeklenen verileri silmelisiniz. Silinen verilerden sonra yeni bir yedekleme başlatılması gerekir.

Yeni Yedekleme Yapılması Nasıl Olur?

Sorunun geçici de olsa çaresini bulmak için geçici yedekleme yapılması yoluna gidilmelidir. Bunun için ayarlar üzerinden sohbetler ve sohbet yedeği şeklinde ilerlenmesi yeterli olacaktır. Bu sayede yedeklerinizi silmiş ve yeniden yedekleme yapmış olursunuz. Geçici şekilde yapılan bu yedekleme büyük oranda aynı hata ile karşı karşıya kalmanızı engelleyeceğinden kullanılabilir.

iPhone uyku modu kapatma başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.
Başa dön tuşu