Blog

Input Not Supported Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Çoğu zaman internet ve uygulama kaynaklı problemlerle karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu sorunlardan en sık karşılaşılanı ise ınput not supported hatasıdır. Peki, input not supported hatası nedir, bu hata nelere yol açmaktadır? Input not supported hatası nasıl çözülür? Ayrıca m3u8 dosyası nedir konusu da dikkatinizi çekebilir.

Input Not Supported

İngilizce kökenli bir terimdir. Türkçeye ise giriş desteklenmemekte olarak çevrilmektedir. Bu uyarı genellikle bilgisayarlarda erişilmek istenen program ve uygulamaya giriş yaparken karşılaşılmaktadır. Bu uyarıya birçok aksaklıklar ya da ihmaller de neden olabilmektedir.

Hataya Yol Açan Sebepler

Not supported hata uyarısı sıklıkla karşılaşılan uyarılardır. Genellikle bu yarıya neden olan faktörler kısa sürede tespit edilebilmektedir.

Başlıca sebeplerden bazıları kısaca şöyledir;

  • Çoğu zaman bilgisayar veya bilgisayar monitör bağlantılarındaki temassızlıktan kaynaklanabilmektedir.
  • Kabloların yanlış eksik veya sıkı bağlanmaması da bu uyarıya neden olmaktadır.
  • Bilgisayara yüklenmiş olan uygulamaların işlemciyi desteklemiyor oluşu da sebepler arasındadır.

Çözüm Yolları

Her hatanın bir çözümü mutlaka vardır. Input hatasının da giderilmesi için çözüm yolları bulunmaktadır.

Çözüm yolları kısaca şöyledir;

  • Sorun eğer görüntüden kaynaklı ise ve bilgisayar ekranında herhangi bir görsel görünmüyorsa öncelikle yapılacak olan monitör ile kasa arasındaki kablonun bağlantıyı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmelidir. Problem temassızlıktan kaynaklı değil ise kablo veya bilgisayar ekranının yenilenmesi gerekebilir.
  • Input not supported hata kodu ekranda veya uygulama açıldığı esnada beliriyorsa bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.
  • Yeniden başlatılmasına rağmen hata kodu devam ediyorsa ekran çözünürlüğü ayarlarından çözünürlük seçenekleri tek tek denenmelidir.
  • Mevcut bilgisayar her ekran çözünürlüğünü desteklemeyebilir. Bunun için de değişiklikleri koru seçeneği tıklanmalıdır. Desteklenmeyen her ekran çözünürlüğü sekmesinden sonra bilgisayar aynı hata kodunu verebilir.
  • Her ekran çözünürlüğü sekmesinden sonra değişiklikleri koru butonu tıklanarak ekran kartının desteklediği bir çözünürlük bulunana kadar aynı işlem tekrarlanmalıdır.

Input Not Supported Hatasını Önlemek

Kullanılan bilgisayar veya teknolojik cihazların ınput not supported hatası vermemesi için belli aralıklarla güncellemelerinin yapılması kullanıcının yararına olacaktır. Kimi zaman bu sorunlar güncellemelerle hallolabiliyorken kimi zaman da bir uzman görüşüne ihtiyaç duyulabilmektedir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu