instagram

Instagram, Ekran Görüntülerinin Alındığını Kullanıcıya Bildirir Mi?

Instagram, dünyayla fotoğraf paylaşmak için bir uygulama olarak başladı ve o zamandan beri her türlü başka içeriğe izin verecek şekilde büyüdü. İster özel ister herkese açık bir hesabınız olsun, ana akışınızda veya hikayelerinizde fotoğraf ve video paylaşabilirsiniz. Hatta doğrudan mesaj yoluyla içeriği özel olarak paylaşabilirsiniz.

Dünya çapında en popüler uygulamalardan biri olarak, tekrar ziyaret etmek istediğiniz içeriğin izini kaybedebilirsiniz. Birçok kişi daha sonra paylaşmak veya referans vermek için içeriğin ekran görüntüsünü alır. Ancak, bunu yaptığınıza dair bildirim alırlarsa, muhtemelen birinin içeriğinin ekran görüntüsünü almak istemezsiniz; onları gözetlediğinizi düşünebilirler, aslında içeriklerini saklamaya veya paylaşmaya değer buluyorsunuz.

Instagram’ın kullanıcıyı ekran görüntüleri hakkında bilgilendirip bilgilendirmediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

insgtagram
Instagram, Ekran Görüntülerinin Alındığını Kullanıcıya Bildirir Mi

Instagram Ekran Görüntülerini Nasıl İşler?

Instagram, alınan ekran görüntülerini kullanıcıya bildirir mi? Cevap, hangi içeriğin ekran görüntüsünü aldığınıza ve bu içeriğin uygulamada nerede bulunduğuna bağlıdır.

Bildirim Vermeyen Instagram Ekran Görüntüleri

Instagram uygulamasındaki çoğu içerik için, bunu yaptığınız konusunda kullanıcı bilgilendirilmeden güvenli bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Genel bir kural, Instagram bir içeriğin paylaşılabilir olduğunu düşünürse, bunun ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Bu tür içerik örnekleri aşağıdaki gibidir.

 • Bir kullanıcının özet akışındaki herhangi bir gönderi
 • Bir kullanıcının Makarasına gönderilen herhangi bir gönderi
 • Bir kullanıcının Hikayelerine gönderilen herhangi bir gönderi
 • Metin, fotoğraf ve videolar dahil olmak üzere doğrudan mesajdaki herhangi bir kalıcı içerik

Bu alanlara gönderilen içerik, ekran görüntüsü alınırsa bir bildirim oluşturmaz. Bu hem özel hem de herkese açık Instagram hesapları için geçerlidir. Bu, hem kişisel hem de ticari hesaplar için de geçerlidir.

Bildiren Instagram Ekran Görüntüleri

Instagram‘daki çok seçkin içerik, ekran görüntüsünü alırsanız bir bildirim oluşturur. Bir doğrudan mesaj dizisi içinde kaybolan bir fotoğrafın veya videonun ekran görüntüsünü alırsanız, kullanıcı bunu yaptığınıza dair bir bildirim alır.

Bu, gizlilik endişeleri nedeniyle yapılır. Instagram, doğrudan mesajda kaybolan içeriği gizli kalması gereken içerik olarak kabul eder. İçeriğin ekran görüntüsünü alarak, tutulması gerekmeyen bir şeyi kaydetmiş olursunuz. Yanıt olarak Instagram, içeriği gönderen kullanıcıyı bilgilendirir.

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Nasıl Görülür

Birisi DM’de gönderdiğiniz bir şeyin ekran görüntüsünü alırsa, Instagram telefonunuza anında iletme bildirimi göndermez veya size e-posta göndermez. Kaybolmak istediğiniz bir şeyin ekran görüntüsünü alıp almadıklarını kontrol etmeniz gerekecek.

Ekran görüntüsü alınıp alınmadığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Instagram uygulamanızı açın ve Direkt Mesajlarınıza gidin.
 2. Kontrol etmek istediğiniz doğrudan mesaj dizisine ilerleyin.
 3. Mesaj önizlemesinin altında, bir bildirim “Ekran görüntüsü” ve alınan son ekran görüntüsünün zaman damgasını söyleyecektir.

Konuya birden fazla içerik gönderdiyseniz, ekran görüntüsünün ne olduğunu da görebilirsiniz. Hangi içeriğin ekran görüntüsünün alındığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Instagram uygulamanızı açın ve Direkt Mesajlarınıza gidin.
 2. Doğrudan mesaj dizisine ilerleyin ve üzerine dokunun.
 3. Gönderdiğiniz kaybolan içeriği arayın. Yanında küçük, taralı bir daire varsa, ekran görüntüsü alındı anlamına gelmektedir.

Instagram uygulaması aracılığıyla bir ekran görüntüsünün silinmesini zorlamanın bir yolu yoktur. DM’deki bir içeriğin ekran görüntüsü alınmışsa, o kişiden onu silmesini istemeniz gerekir.

Ekran Görüntüsü Alındı Bildirimlerinden Nasıl Kaçınılır?

Bir kullanıcının bir ekran görüntüsünden haberdar edilmesini önlemenin yolları vardır. Algılamayı önlemenin üç yolu aşağıda gösterilmiştir.

 1. Uçak modundayken ekran görüntüsü alın.
 2. Uygulama yerine bir web tarayıcısında gönderinin ekran görüntüsünü alın.
 3. Ekranınızın fotoğrafını çekin.

Bu yöntemler, ekran görüntüsü bildirimi oluşturmadan size kaybolan içeriğin kalıcı bir kaydını verecektir.

Ekran Görüntüleri Çağında Instagram

Instagram’ın ekran görüntüsü politikası, son birkaç yılda birçok versiyondan geçti. Örneğin, Hikayeler ilk kez bir özellik haline geldiğinde, kullanıcılar kimin ekran görüntüsü aldığına dair bildirimler alabiliyordu. Bu özellik hızla kayboldu ve bazı kullanıcılar onu geri istiyor.

Instagram, ekran görüntüsü politikasını uyarı yapmadan değiştirme eğiliminde olduğundan, ekran görüntüsü almadan önce her zaman mevcut politikayı iki kez kontrol edin. Bu, hangi ekran görüntülerinin bildirim oluşturduğu ve hangi ekran görüntülerinin oluşturmadığı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Instagram’da sık sık ekran görüntüsü alıyor musunuz? Hiç bir DM’de kaybolan bir mesajın ekran görüntüsünü aldınız mı? Aşağıdaki yorumlarda deneyiminizi bize bildirin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu