Reklam Alanı
Sosyal Medya 131 views 0

Instagram Fotoğraflarına Dikkat

İnstagram Sizi Ele Veriyor

2010 yılında ilk yayınlandığı tarihten bu güne sosyal medya alanında alışkanlıkları değiştiren Instagram, ücretsiz fotoğraf ve video paylaşımı yapan 500 milyon kullanıcıyı aşmış durumda. Şimdilerde üzerinde durulan konu Instagram fotoğraflarına dikkat dedirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma kapsamında, Instagram kullanıcıları tarafından kullanılan filtre ve fotoğraf paylaşımları psikologlarca incelendi. Araştırma sonuçlarına göre paylaşımlar doğrudan doğruya kullanıcıların ruhsal durumunu yansıtıyor.

Fotoğraflarınızı Düzenliyor musunuz? 

Örneğin Instagram’da sevgiliyle çekilmiş fotoğraflar tahmin edilenin aksine güven değil, güvensizlik içinde bir ruh haletinde bulunulduğu anlamına geliyor. Üstelik bu paylaşım “sevgilim, aşkım” ve benzeri kelimeler kullanılarak yapılıyorsa ilişkide bir sorun var demek. Diğer bir bulgu ise fotoğraflarında mavi, siyah ve gri renklerle birlikte “Inkwell filtresi” kullananların depresyona son derece açık olduğu şeklindedir.

Daha Başka Neler Var

Instagram’da GYM fotoğrafları çektirip, sürekli spor salonlarında body building fotoğrafları ile “sağlıklı yemek” üzerine yapılan paylaşımlar narsizm göstergesi olarak değerlendiriliyor. Zira narsist kişiler fiziksel özellikleriyle dikkat çekmeye çalışmaktadır. Yalnız bir şekilde saçlar ile düzgün bir giyimin ön plana çıktığı fotoğraflar Instagram’da bolca mevcut olup, bu tür fotoğraflarını paylaşanların olgun bir görünüm izlenimi vermeye çalıştığı değerlendirilmekte. Ayrıca Instagram Valencia filtresi kullananların yaşıtlarına göre daha popüler olduğu şeklinde değerlendirmeler de mevcut. Valencia adlı sıcak tonlardaki filtre, Instagram’da daha çok “like” alan filtre uygulaması ünvanına sahiptir. Bütün bu veriler, Instagram’da paylaşılan her fotoğrafın duygusal eğilimleri ifade edilmesi anlamına gelmektedir. Kullanıcılar aslında fotoğraf anının içinde bulunduğu ruh halini ortaya koymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.