instagramSosyal Medya

Instagram Hakkımda Ne Biliyor?

Instagram, aylık yaklaşık bir milyar aktif kullanıcıya sahiptir ve dünyanın en popüler ve en hızlı büyüyen sosyal ağ sitelerinden biridir. Facebook’un bir parçası olarak Instagram, sizinle ilgili birçok veri toplar. Peki Instagram sizin hakkınızda tam olarak ne biliyor? Ve gizliliğinizi nasıl koruyorsunuz?

Instagram’ın gizlilik ve güvenlik ayarlarını yakından inceleyen herkes, Instagram’ın, takipçilerinizin ve takip ettiğiniz hesapların sizin hakkınızda çok şey bildiğini kısa sürede öğrenecektir. Belki bu ayarları daha önce hiç kontrol etmemişsinizdir. 

Bu yazıda size Instagram’ın sizin hakkınızda neler bildiğini anlatacağız ve Instagram’da gizliliğinizi nasıl iyileştireceğinize dair ipuçları vereceğiz. Instagram’ın sizinle ilgili sahip olduğu veri miktarı sizi şaşırtabilir.

Instagram Sizi İzliyor

Kalabalıkta birinin sizi izlediği hissine kapıldınız mı hiç? Ne zaman etrafa baksan, gözlerini başka yöne çeviren birini yakalarsın. Elbette bu bir tesadüf olabilir. Ve sizi izleyip izlemediklerini görmek için ne sıklıkta baktığınıza bağlı olarak onları izlediğinizi düşünebilirler. Ancak tesadüfler çok sık olduğunda şüphelenmekte haklı olabilirsiniz.

Bu, Instagram gibi uygulamalarda o kadar düzenli oluyor ki artık fark etmeyebilirsiniz. Yeni bir çift kulaklık aramak için çevrimiçi oluyorsunuz. Daha sonra Instagram’ı açtığınızda, daha önce baktığınız kulaklıkların reklamı çıkıyor. Veya Instagram’da bir reklama tıklarsınız, daha sonra Facebook’ta aynı şirketten veya benzer bir üründen reklam almak için. Sanki biri seni izliyor ama sen onları göremiyorsun.

Instagram, hedefli reklamlar satarak para kazanıyor. İlgili meblağlar çok büyük ve Instagram’ın yıllık reklam geliri istikrarlı bir şekilde artıyor. Sosyal medya platformunun 2021’de yıllık reklam satışlarında 18 milyar dolardan fazla gelir elde etmesi bekleniyor.

Instagram Sizinle İlgili Notları Karşılaştırıyor

Facebook, Instagram ve Messenger, sizinle ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşır. Instagram’daki her hashtag, Facebook’taki beğenilerle karşılaştırılır. Bunlar, Messenger aracılığıyla gönderdiğiniz mesajlarla karşılaştırılır. Birlikte kim olduğunuza dair ayrıntılı bir profil oluştururlar.

Instagram ayrıca reklam ortaklarından ve diğer uygulama geliştiricilerinden bilgi toplar. Facebook, uygulamaları aracılığıyla diğer sitelere giriş yapma seçeneği sunar. Bu, hatırlanacak yeni bir parola bulmaktan kaçınmanın uygun bir yoludur. Ayrıca o site aracılığıyla Facebook ve Instagram’ın sizinle ilgili bilgilere erişmesini sağlar. Yani o siteyi ziyaret ettiğinizde Instagram sizi izliyor. Bir bağlantıya tıklayın ve Instagram bilir. Bunu uygulamalar için kullanın ve Instagram, uygulamayı ne sıklıkta kullandığınızı ve ne kadar süre açık kaldığınızı fark eder.

Instagram Konumunuzu Nasıl Biliyor?

Her zaman nerede olduğunuzu biliyor gibi görünen takipçi gibi, Instagram da konumunuzu biliyor. Konum verilerinizi sınırlandırmak için gizlilik seçeneklerinizi ayarlasanız bile  Instagram nerede olduğunuza dikkat ediyor. Instagram, yakındaki Bluetooth yayıcılar, Wi-Fi erişim noktaları veya GPS konumu aracılığıyla konumunuzu tam olarak belirleyebilir. Uygulama, kameranızda görünenleri veya fotoğrafların arka planını bile kullanabilir. 

Instagram mobil operatörünüzü, telefon numaranızı ve IP adresinizi bilir. Bu bilgiler, konumunuzu makul bir doğrulukla bilmek için kullanılabilir. Instagram bu bilgileri takip eder ve bir harita programıyla karşılaştırır. Bunu yaparak Instagram nerede yaşadığınızı, nerede çalıştığınızı, alışveriş yapmak için en sevdiğiniz yerleri, çocuklarınızın nereye okula gittiğini ve daha fazlasını öğrenebilir.

Instagram, Konum Geçmişinizi Pazarlama İçin Kullanıyor

Bir dış mekan ekipman mağazasını ziyaret edin ve Instagram, yakında bir kamp gezisine çıkmak isteyebileceğinizi anlar. Yakında alakalı bir reklam bekleyebilirsiniz.

Yeni bir tıp uzmanını ziyaret edin ve reklamverenler tıbbi durumunuz konusunda uyarılır.

Köpeğinizi veterinere götürün, Instagram evcil hayvan sahiplerinin ilgisini çeken ürünler için reklamlar gösterebilir.

Bunlar, konum geçmişinizin Instagram tarafından pazarlama amacıyla kullanıldığını gösteren birkaç örnektir.

Hedefli Pazarlama İçin Gizlice Dinleme?

Adil olmak gerekirse, Facebook konuşmalarınızı dinlemek için cihazınızın mikrofonunu kullanmayı şiddetle reddediyor. Ancak , aksini öne süren insanlardan pek çok güvenilir rapor , iyi belgelenmiş raporlar var. Birçoğu, bir ürün hakkında bir konuşma yaptığını ve ardından kısa bir süre sonra ürün için bir reklamın göründüğünü bildirdi.

Evet, bu haberler tesadüf olabilir. Belki de ürünü daha önce internette aramışlar ve unutmuşlardır.

Bu raporlar doğru değilse, sonuç daha da rahatsız edici olabilir. Bu, Instagram’ın bir ürünle tam olarak ne zaman ilgileneceğinizi yalnızca profilinizden bildiği anlamına gelir.

Instagram Verilerinizden Neleri Bir Araya Getirebilir?

Bir mağazayı çevrimiçi veya şahsen ziyaret etmek, Instagram’a değerli bilgiler sağlayabilir. Satın almak isteyebileceğiniz ürün türleri ve ne zaman reklamları daha iyi hedeflemenize yardımcı olur. Instagram, sizinle ilgili tüm önemli bilgilerini bir araya getirir ve kim olduğunuzun eksiksiz bir resmini oluşturur. Instagram’ın milyarlarca reklam doları kazanmasını sağlayan bu eksiksiz resimdir.

Instagram, ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip ederek profilinizi geliştirir. Bu bilgiyi Instagram’daki bir bağlantıya tıklayarak veya Facebook ve Instagram ile ortak olan bir web sitesini ziyaret ederek alırlar. Meditasyonla ilgili bir siteyi ziyaret edin ve Instagram, dini inançlarınıza yapbozun başka bir parçasını ekler. Bir takım için spor skorlarını arayın ve ilgi alanlarınız güncellenir.

Instagram, profilinizi, hizmetlerini kullanırken kendilerine sunulan bilgilere dayandırır. Giyim tercihlerinizi, cinsiyetinizi, yaşınızı, yemek zevkinizi ve muhtemelen cinsel tercihlerinizi bilirler. Instagram muhtemelen sizin hakkınızda en yakın arkadaşlarınızın öğrendiğinde şaşıracağı şeyler biliyor.

Instagram Hesap Verilerinizi Nasıl İndirirsiniz?

Instagram’da yaptığınız her şeyi indirmek ister misiniz? Instagram’dan kendi verilerinizi almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. instagram.com/download/request/ adresine gidin.
 2. Bu sayfa aracılığıyla verileri alabilirsiniz. 
 3. İndirme bağlantınızı almak istediğiniz e-posta adresinizi girin ve “İleri”ye tıklayın.
 4. Instagram şifrenizi girin ve “İndirme iste” seçeneğine tıklayın.

Bir kopyasını talep ederseniz, 48 saat içinde e-posta adresinize bir zip dosyası gönderilecektir. Yüklediğiniz fotoğraflar ve videolar, yorumlar, beğeniler, takipçiler, takip ettiğiniz kişiler vb. dahil tüm Instagram verilerinizi içerir.

Instagram Verilerimle Ne Yapar?

Bu makalenin başlarında tartışıldığı gibi, Instagram size kişiselleştirilmiş reklamlar (hedefli pazarlama) gösterebilmek için verilerinizi toplar.

Instagram tüm bu bilgileri kendine saklamaz. Bilgilerinizi milyonlarca başka kullanıcıyla bir araya getirir ve üçüncü taraflara satar. Bu, reklamverenler, araştırmacılar, satıcılar, ve daha fazlası olabilir. Bu bilgiler, varsayılan olarak sizi kişisel olarak tanımlamaz. Ancak kullanıcılar, kişisel bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşmak için Instagram’a izin verebilir.

Çok iyi okumadığınız bir şeyi “kabul et”e tıkladıysanız, Instagram’ın kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşmasına izin veriyor olabilirsiniz. Bu izni daha sonra iptal etseniz bile, verileriniz zaten oradadır.

Instagram’dan paylaşılan bilgileri alanların birçoğunun makul gizlilik politikaları olsa da, birçoğunun yoktur. Sırayla bilgilerinizi başkalarıyla paylaşabilirler. Bilgilerinizi elinde tutan üçüncü taraflar da her zaman en yüksek güvenliğe sahip olmayabilir.

Instagram sıkı veri güvenliğini sağlamalı veya kamuoyunun tepkisini riske atmalı, ancak daha önce adını hiç duymadığınız bir şirket, güvenlikleri bilgilerinizi ifşa ederse çok daha az riskle karşı karşıya kalır.

Gizliliğiniz Korunmaya Değer

Gördüğünüz reklamların satın almak istediğiniz ürünler için olduğundan emin olmak için sizin hakkınızda topladıkları bilgileri kullanmasında kötü bir şey yok. Aslında, birçok insan hedefli reklamların rahatlığını takdir ediyor. Ancak çoğu insan, Instagram gibi uygulamaların kullanıcılar hakkında ne kadar bilgi toplayabildiğini öğrenmekten oldukça rahatsız oluyor.

Instagram’da gizliliğinizi nasıl daha iyi koruyabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? İşte birkaç ipucu.

 • Gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı yapın .
 • Bir VPN kullanın .
 • Instagram hesabınızı silin.

Instagram’da çocuklarınız varsa , uygulamanın gizlilik ve güvenlik ayarlarını takip etmek önemlidir. Bunu aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışıyoruz.

Instagram’da Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını Yönetin

Instagram’ın kendi kendinize kolayca ayarlayabileceğiniz birkaç gizlilik ayarı vardır. Bu ayarları eleştirel bir şekilde gözden geçirmeniz ve istenirse ayarlamanız önerilir.

Özel hesap

Ayarlarınızı değiştirmediyseniz, fotoğraflarınızı ve videolarınızı herkes görebilir. Bu fikri beğenmedin mi? Bunu nasıl değiştirebileceğinizi aşağıda açıklıyoruz.

 1. Cep telefonunuzda Instagram’ı açın ve profilinize gitmek için sağ alttaki profil resminize dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki simgesine ve ardından “Ayarlar”a dokunun.
 3. Ardından “Gizlilik” üzerine tıklayın.
 4. En üstte Özel Hesabınızı göreceksiniz.
 5. Hesabınızı gizli yapmak için “Özel Hesap”ın yanındaki simgesine dokunun. Gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar yalnızca görüntüleme izni verdiğiniz kişiler tarafından görülebilir. Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyler de özel hale gelecektir. Hesabınızı gizli yaptığınızda, insanların gönderilerinizi, takip listenizin takipçi listenizi görmek için size bir takip isteği göndermesi gerekecek.

Etkinlik durumu

Sizi takip eden kişilerin Instagram uygulamasını en son ne zaman kullandığınızı görebildiğini biliyor muydunuz? Bunu istemiyorsanız, Gizlilik ve Etkinlik Durumu’na tıklamanız ve ardından “Etkinlik Durumunu Göster”in yanındaki kutunun işaretini kaldırmak için tıklamanız gerekir.

Etkinlik Durumunu kapattığınızda, lütfen diğer kişilerin etkinlik durumunu göremeyeceğinizi unutmayın.

Instagram Hikayesi

Instagram, günün fotoğraf ve videolarını Instagram Story olarak slayt gösterisi şeklinde paylaşmanızı mümkün kılar. 24 saat sonra günün hikayen tekrar kaybolur. Hikayeler altında “Paylaşmaya izin ver”i işaretlediyseniz, insanlar Instagram Hikayenizi sohbet mesajı olarak paylaşabilir.

İnsanların Instagram Hikayelerinizi başkalarıyla paylaşmasını engellemek istiyor musunuz? Ayarlar’ı seçin ve Gizlilik bölümüne ilerleyin. “Hikaye”ye dokunun ve ardından “Paylaşım” a gidin. Paylaşıma İzin Ver kutusunun işaretini kaldırın.

Anahtar Kelime Filtresi

Fotoğraf ve videolarınızın altındaki yorumlar için anahtar kelime filtresi oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar’a ve ardından Gizlilik ve Yorumlar’a dokunun. Açmak için “Manuel filtre”ye dokunun ve yorumları filtrelemek için belirli sözcükleri girin.

Kendi anahtar kelimeleriniz yerine, varsayılan anahtar kelimeler de belirleyebilirsiniz. Bunlar, genellikle diğer kullanıcılar tarafından bildirilen anahtar kelimelerdir. Kapatmak için “Rahatsız edici Yorumları gizle”nin yanındaki simgesine dokunun.

Otomatik veya Manuel Yükleme

Gizlilik sekmesinin altında “Etiketler” başlığını bulacaksınız. Burada sizi fotoğraflarında veya videolarında kimlerin etiketleyebileceğini seçebilirsiniz. “Etiketli gönderiler” başlığı altında, fotoğraflarınızı ve videolarınızı profilinize otomatik mi yoksa manuel olarak mı eklemek istediğinize karar verebilirsiniz. Etiketleri Manuel Olarak Onayla’ya tıklayarak hangi fotoğraf ve videolarda etiketlendiğinizi ve bu etiketlerin nasıl kaldırılacağını öğrenebilirsiniz.

Instagram Hesap Bilgileriniz

Şimdi belki de en ilginç kısma geliyoruz, Hesap Verileri. Ayarlar’a, ardından Güvenlik’e gidin ve ardından Verilere Eriş’e tıklayın. Burada hesabınız, profiliniz, bağlantılarınız, etkinliğiniz ve ilgi alanlarınız hakkında tüm bilgileri bulacaksınız.

Burada sadece güncel bilgilerinizi değil aynı zamanda geçmiş verilerinizi de bulacaksınız, böylece şifrenizi ne sıklıkta ve ne zaman değiştirdiğinizi görebilirsiniz. Ve biotext’inizi daha sık değiştirdiniz mi? O zaman eski sürümlerinizi burada bulacaksınız. Hesap Etkinliği altında, uygulamada oturum açtığınız veya kapattığınız tarihleri ​​ve tam saatleri bulacaksınız. Bu oturum açma/oturum kapatma geçmişini silemezsiniz. Neyse ki silebileceğiniz şey arama geçmişinizdir.

Reklam tercihlerini ayarlama

Instagram, daha önce tartışıldığı gibi, reklamverenler için ilginç bir ortamdır. Reklamverenlerin Instagram’da bir Facebook sayfasına ve şirket profiline ihtiyacı vardır. Bir kullanıcı olarak gördüğünüz reklamlar, Instagram’ın Instagram’daki etkinliğinizden elde ettiği ilgi alanlarınıza dayanır.

Hesap Ayrıntıları sekmesinin en altında “Reklamlar” başlığını bulacaksınız. “Reklam ilgi alanları” altında, burada da özelleştirebileceğiniz ilgi alanlarınızı bulacaksınız. Instagram ayrıca Facebook verilerini kullanır. Yani oradaki reklam ayarlarınız Instagram’da gördüğünüz reklamları etkiler.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Yalnızca kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmayı yeterince güvenli bulmazsanız, girişinizi onaylamak için bir güvenlik kodu almak üzere 2 faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayabilirsiniz. Kapıda ekstra bir kilit. Bu, hesabınızı hacklemek isteyen biri için çok daha zor hale getirir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Güvenlik altında bulabilirsiniz.

Uygulamalar ve Web Siteleri

Neredeyse geldik, ama henüz tam olarak değil. Güvenlik altında, Uygulamalar ve web siteleri seçeneğini bulacaksınız. Burada, Instagram hesabınıza erişim izni verdiğiniz uygulamalara ilişkin bir genel bakış bulacaksınız. Burada ayrıca uygulamaların yetkilendirmesini iptal edebilirsiniz.

Yukarıdaki ipuçlarını kullanarak gizlilik ayarlarınızı değiştirebilir ve Instagram’ın sizin hakkınızda topladığı bilgileri sınırlayabilirsiniz. Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek, Instagram’ın sizin hakkınızda topladığı verileri kısıtlayabilir , ancak yine de kapsamlı bir profil oluşturmak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

VPN kullanın

Instagram ve diğer uygulamalarla çevrimiçi deneyiminizi daha anonim hale getirmenin kolay bir yolu, Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmaktır. Bir VPN, sizinle kullandığınız web siteleri ve uygulamalar arasına mesafe koyar, böylece şirketler çok fazla kişisel veri toplayamaz. Bu, gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur ve çevrimiçi olarak kısıtlanmış içeriğin engellemesini kaldırmak gibi başka yararlı faydalar sağlayabilir.

Bir VPN, iş yerinde internet erişimi kısıtlamasını önlemenize de yardımcı olabilir. 

Instagram Hesabınızı Silin

Instagram’ın sizinle ilgili her şeyi ‘unutmasını’ istiyorsanız, tek yapmanız gereken ciddi önlemler almak ve Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek.

Instagram hesabınızı silmek mi istiyorsunuz? Ardından aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Instagram hesap silme sayfasına gidin .
 2. Silmek istediğiniz Instagram hesabıyla giriş yapın.
 3. Instagram hesabınızı neden silmek istediğinizi belirtin.
 4. Şifrenizi girin ve “Hesabımı kalıcı olarak sil”i seçin.
 5. Instagram hesabınız artık kalıcı olarak silinmiştir.

Fotoğraflarınız, yorumlarınız, beğenileriniz, arkadaşlıklarınız ve diğer tüm verileriniz artık kalıcı olarak silinmiştir ve artık geri yüklenemez. Gelecekte başka bir Instagram hesabı oluşturmaya karar verirseniz, aynı kullanıcı adıyla tekrar oturum açmanız mümkün değildir. Instagram hesabınızı kalıcı olarak nasıl sileceğiniz ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Çözüm

Tıpkı Google ve Facebook gibi Instagram da kullanıcılar hakkında birçok kişisel bilgi toplar. Bu bilgiler, kullanıcıların doğru profillerini oluşturmak için kullanılır. Instagram, kişiselleştirilmiş reklamlar satmak için bu profilleri kullanır.

Sonunda ne yaparsanız yapın, Instagram’ın sizin hakkınızda topladığı bilgilerin farkında olmanız önemlidir. Bu şekilde kişiselleştirilmiş reklamlar alırsanız şaşırmazsınız.

Instagram’ın sizin hakkınızda topladığı verileri sınırlamak için birkaç seçeneğiniz var. Örneğin, hesabınızı daha iyi korumak ve güvenliğini sağlamak için gizlilik ayarlarınıza eleştirel bir bakış atmak önemlidir. Ayrıca, bir VPN kullanmak güvenliği ve gizliliği de artırır.

Instagram’ın veri toplama işlemini bitirdiniz mi? O zaman her zaman Instagram hesabınızın tamamını silmeyi seçebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu