BloginstagramSosyal Medya

instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram hesabınızın kilitli olduğunu keşfetmek kadar paniğe neden olan çok az şey vardır. Bu yılın başlarında, yakın arkadaşımın Instagram hesabı saldırıya uğradı ve çalındı. Dolandırıcılar hesabı kilitledi, şifresini sıfırladı ve takipçilerine para kazanma vaadiyle mesajlar atmaya başladı

Ne yazık ki, Instagram hesap çalınmaları 2016’dan beri her yıl arttı. Yalnızca geçen yıl, dünya genelinde bir milyondan fazla sosyal medya hesabı ele geçirme vakası yaşandı – bu, bir önceki yıla göre miktarın neredeyse iki katı

Saldırıya uğramış bir Instagram hesabı bir sıkıntıdan daha fazlasıdır. Dolandırıcılar hesabınıza erişim kazanırsa, kimlik hırsızlığı, kimliğinize bürünmek ve çevrimiçi itibarınızı yok etmek veya arkadaşlarınızı ve ailenizi dolandırmak için kullanmak üzere kişisel bilgilerinizi toplayabilirler.

Hesabınıza giriş yapamıyorsanız veya saldırıya uğradığına dair işaretler görüyorsanız, hızlı hareket edin ve aşağıdaki adımları izleyin. 

İşte Instagram Hesabınızın Hacklendiğini Nasıl Anlayacağınız

Instagram hesabınızın saldırıya uğradığının en belirgin işareti, kullanıcı adınızın ve şifrenizin artık çalışmamasıdır. Bu size oluyorsa, bir bilgisayar korsanı hesabınıza erişim kazanmış ve sizi kilitlemiş olabilir. Instagram hesabınızı geri almak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir. 

Bazen dolandırıcılar hesabınızı ele geçirdiklerini bilmenizi istemezler. Bu durumlarda, başka birinin Instagram hesabınıza erişimi olduğunu gösteren bazı açıklayıcı işaretler vardır:

İstemediğiniz bir şifre sıfırlama e-postası aldınız

İstemediğiniz bir parola sıfırlama e-postası alırsanız, bu, başka birinin hesabınıza girmeye çalıştığı anlamına gelir. Daha da kötüsü, e-posta hesabınızı hackledikleri ve diğer hesaplarınıza erişmek için kullandıkları  anlamına gelebilir.

Bu e-postaları görmezden gelmeyin. Bunun yerine, tüm hesap şifrelerinizin güncel ve güvenli olduğundan emin olun ve mümkün olan her yerde Google Authenticator gibi bir kimlik doğrulama uygulamasıyla iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin.

Hesap e-postanız değişti

Instagram’dan e-postanızın değiştirildiğini söyleyen bir e-posta alırsanız, hesabınız saldırıya uğramıştır. Bu noktada, bir dolandırıcı zaten hesabınıza erişim kazandı ve tekrar giriş yapmak için Instagram şifrenizi değiştirmenizi engellemeye çalışıyor.

Instagram hesabınızla ilişkili orijinal e-posta hesabındaki değişikliği reddetmeniz gerekir.

Profesyonel ipucu: E-posta değişikliği mesajının bir kimlik avı dolandırıcılığı olmadığından emin olun. Tüm resmi Instagram e-postaları security@mail.instagram.com adresinden gelmelidir. Farklı bir hesaptan gelen herhangi bir e-posta bir aldatmacadır. 

“Şüpheli giriş denemesi” uyarısı alıyorsunuz 

Dolandırıcılar hesabınıza farklı bir yerden giriş yapmaya çalışırsa, Instagram bunu şüpheli giriş denemesi olarak işaretler. Instagram hesabınızı başka birinin kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için Instagram uygulamasına giriş yapın, ardından Profil > Ayarlar > Güvenlik > Giriş Etkinliği’ne gidin.

Giriş Etkinliğiniz, hesabınıza erişilen son birkaç konumu size gösterecektir. Tanıdık olmayan bir şey görürseniz, “Bu Ben Değildim”e basın, Instagram hesabınızdan o cihazdan çıkış yapacak.  

Instagram’ı masaüstü bilgisayarınızda kullanıyorsanız, Profil > Ayarlar > Giriş Etkinliği altında Giriş Etkinliğinizi kontrol edebilirsiniz .

Arkadaşlarınız ve takipçileriniz sizden garip mesajlar alıyor

Dolandırıcıların Instagram hesabınızı ele geçirdiklerini bilmenizi istememelerinin nedenlerinden biri de arkadaşlarınızı dolandırmak istemeleridir. Instagram bilgisayar korsanları, giriş bilgilerini çalmak veya sahte kripto planlarına yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla sık sık arkadaşlarınıza mesaj gönderir. 

Arkadaşlarınız size ulaşır ve sizden garip mesajlar aldıklarını söylerse, hemen hesap hareketlerinizi kontrol edin.

Hesabınız kendi başına yayınlıyor ve yorum yapıyor

Yazdığınızı hatırlamadığınız gönderiler veya yorumlar hakkında garip bildirimler görürseniz, hesabınızın güvenliği ihlal edilmiştir. Bir dolandırıcı, büyük olasılıkla daha fazla arkadaşınızı ve takipçinizi dolandırma umuduyla, sizmişsiniz gibi yayınlar ve yorumlar yapıyor.

Instagram Hesabım Hacklendi! Ne yapmalıyım?

Yukarıdaki uyarı işaretlerinden herhangi birini tanırsanız panik yapmayın. Hesabınızı kurtarmak, bilgisayar korsanlarından korumak ve verilen hasarı azaltmak için atabileceğiniz belirli adımlar vardır. 

Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa, dolandırıcılar e-postanız ve internet bankacılığınız da dahil olmak üzere diğer hizmetlere giriş yapmak için kişisel bilgilerinizi kullanabilir. Kendinizi korumak için:

Diğer hizmetler için şifrelerinizi değiştirin . Dolandırıcılar, Instagram şifrenizi diğer hizmetlerde kullanmaya çalışacak ve banka hesabınıza erişebilecektir. Kullandığınız her hizmetin parolalarının farklı olduğundan emin olun.

Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa – hala erişiminiz varsa veya bir bilgisayar korsanı sizi kilitlediyse – yapmanız gerekenler burada. Dolandırıcılığın İşaretlerini Bildiğinizi mi Düşünüyorsunuz?

Hâlâ erişiminiz olan saldırıya uğramış bir instagram hesabı nasıl güvence altına alınır?

Hâlâ Instagram hesabınıza erişiminiz varsa, hızlı hareket ederseniz genellikle saldırganınızı temizleyebilirsiniz.

İşte atılması gereken temel adımlar:

 • Hesap ayarlarınızda listelenen telefon numarasını ve e-posta adresini kontrol edin. Bunlar, parolanızı sıfırlamanıza ve hesabınızı kurtarmanıza olanak sağlayacak önemli giriş noktalarıdır. Parolalarınızı değiştirmeye çalışmadan önce Ayarlar > Hesap > Kişisel bilgiler’e gidin ve bir dolandırıcının e-posta adresinizi veya telefon numaranızı değiştirmediğinden emin olun.
 • Tüm aktif Instagram oturumlarından çıkış yapın. Instagram Oturum Açma Etkinliğinize gidin ve her oturumun yanındaki üç noktayı seçip “Çıkış”ı seçerek tüm etkin oturumları kapatın. Listelenen her oturum açma oturumu için tekrarlayın. Bu, telefonunuzda, iPad’inizde/tabletinizde ve bilgisayarınızda Instagram’a tekrar giriş yapmanız gerekeceği anlamına gelir – ancak bu, bilgisayar korsanlarını hesabınızdan başlatmak için ödemeniz gereken küçük bir bedeldir. 
 • Instagram şifrenizi değiştirin. Ardından, Profil > Ayarlar > Güvenlik > Şifre altında Instagram şifrenizi sıfırlamak isteyeceksiniz . En az sekiz karakter uzunluğunda ve harf, sayı ve sembollerin birleşimini içeren benzersiz ve güçlü bir parola seçin. 
 • İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın. 2FA, hesabınıza giriş yapmak için şifrenizle birlikte tek kullanımlık özel bir kod gerektiren ek bir güvenlik önlemidir. Bu, bilgisayar korsanları şifrenizi ele geçirse bile hesabınıza giremeyecekleri anlamına gelir. Ek güvenlik için SMS yerine 2FA için bir kimlik doğrulama uygulaması kullanın – çünkü dolandırıcılar telefonunuzu hackleyebilir veya çalabilir ve bu ekstra güvenlik önlemini atlayabilir. 
 • Hesap Merkezinizi kontrol edin . Bu, Facebook, Instagram ve WhatsApp ile ilişkili tüm hesaplarınızı görmenizi sağlayan bir Facebook ayarıdır. Bağlı bir hesap veya tanımadığınız başka bir şüpheli etkinlik görürseniz, kaldırın. 
 • Tüm üçüncü taraf uygulamalarını kaldırın . Bilgisayar korsanları, üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla hesabınıza erişmiş olabilir. Ayarlar > Güvenlik > Uygulamalar ve web siteleri altındaki bağlantılı üçüncü taraf uygulamalarına bakın ve tanımadığınız veya kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.

Ayrıca bakınız: instagram mail adresi nasıl değiştirilir?

Saldırıya uğramış bir instagram hesabına erişim nasıl yeniden kazanılır

Bir bilgisayar korsanı sizi Instagram hesabınızdan kilitlediyse, çözülmesi çok daha zor bir sorundur. Ancak yine de erişimi yeniden kazanmanın yolları var. 

Instagram hesabınız kilitlendiyse yapmanız gerekenler:

Instagram’dan bir mesaj için e-postanızı kontrol edin

Bir dolandırıcı (veya herhangi biri) şifrenizi veya e-postanızı değiştirirse Instagram size e-posta gönderir. Bu değişiklikleri siz istemediyseniz, e-postadaki “bu değişikliği geri al” seçeneğine tıklayarak eski şifrenize geri dönebilirsiniz. 

security@mail.instagram.com adresinden gönderilen herhangi bir e-postayı arayın . Önemsiz ve spam klasörlerinizi kontrol ettiğinizden emin olun. 

Giriş bağlantısı isteyin

Giriş bağlantısı, hesap sahibi olduğunuzu doğrulamanıza yardımcı olur. E-postanıza veya telefon numaranıza gönderilen özel bir bağlantıdır. Instagram’dan nasıl giriş bağlantısı talep edileceği aşağıda açıklanmıştır:

 • Android’de: Instagram’ı açın ve “Giriş yaparken yardım alın”ı seçin ve ardından istemleri izleyin. 
 • iOS’ta: Instagram’ı açın ve “Şifrenizi mi unuttunuz?” u seçin. ve ardından istemleri izleyin. 

Hesabınızla ilişkili e-posta değiştiyse, giriş bağlantısını telefonunuza göndermek isteyeceksiniz. Hem e-posta adresiniz hem de telefon numaranız değiştiyse, bunun yerine sonraki adımlardan birini izlemeniz gerekir. 

Daha fazla destek veya güvenlik bağlantısı isteyin

Hesabınıza erişiminiz yoksa Meta’ya (Instagram ve Facebook’un ana şirketi) özel bir destek talebinde bulunmanız gerekir.

Instagram’ın giriş sayfasından nasıl destek talep edileceği aşağıda açıklanmıştır:

Android’de: 

 • “Giriş yapmak için yardım alın”a dokunun.
 • Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin. 
 • “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” seçeneğine dokunun . ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. 
 • Tercih ettiğiniz iletişim yöntemini seçin ve ardından “Güvenlik kodu gönder”e dokunun.
 • Kodu almazsanız, “Bu e-postaya veya telefon numarasına erişemiyorum” seçeneğine dokunmanız gerekir.

iOS’ta:

 • “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” seçeneğine dokunun .
 • Tercih ettiğiniz iletişim yöntemini seçin ve ardından “Güvenlik kodu gönder”e dokunun.
 • Kodu almazsanız, “Bu e-postaya veya telefon numarasına erişemiyorum” seçeneğine dokunmanız gerekir.

İsteğinizi gönderdikten sonra, Instagram’dan atmanız gereken sonraki adımların ayrıntılarını içeren bir e-posta almalısınız. 

Profesyonel ipucu: Giriş bilgilerini almak için güvenli bir e-posta hesabı kullandığınızdan emin olun. E-posta hesabınız saldırıya uğradıysa, dolandırıcılar tüm bu önlemleri atlayabilir ve hesabınıza erişimi koruyabilir. 

Instagram ile kimliğinizi doğrulayın

Sonunda, söylediğiniz kişi olduğunuzu doğrulamanız gerekecek. Saldırıya uğramış Instagram hesabınızı geri almak için kimliğinizi doğrulamanın iki yolu vardır. 

 1. Hesabınızda size ait fotoğraflar yoksa : Instagram, hesabınıza kaydolurken kullandığınız e-posta adresi, telefon numarası ve cihaz türü (iPhone, iPad, Android vb.) gibi ayrıntıları soracaktır. 
 2. Hesabınızda sizin fotoğraflarınız varsa: Instagram, gerçek bir insan olduğunuzu doğrulamak için (başınızı farklı açılardan çevirdiğiniz) bir video selfie göndermenizi isteyecektir.  , videonun yalnızca doğrulama amaçlı olduğunu ve 30 gün içinde sunucularından silineceğini iddia ediyor. 

Ne yazık ki, tüm bu süreç günler, haftalar ve hatta bazen aylar alabilir. Çoğu otomatiktir, yani bir engelle karşılaşırsanız doğrudan Instagram ile iletişime geçemezsiniz. Ancak, saldırıya uğramış Instagram hesabınızı kurtarmak için hala en iyi süreç. 

Bu nedenle, zaman alsa bile, bu adımları takip etmek, bir bilgisayar korsanının hesabınız üzerinde tam kontrol sahibi olmasına izin vermekten çok daha iyidir. 

Hackerlar Instagram Hesabınızı Nasıl Hackler (Ve Onları Nasıl Durdurursunuz)

Saldırıya uğramış Instagram hesabınıza tekrar erişim sağladıktan sonra, dolandırıcıların tekrar giremeyeceğinden emin olmak istersiniz. 

Peki, ilk etapta sizi nasıl hacklediler? Dolandırıcıların Instagram hesabınıza erişmesinin en yaygın yolları şunlardır:

Giriş bilgilerinizi çalan kimlik avı saldırıları

Kimlik avı, dolandırıcıların bilinen veya güvenilen bir kuruluşu (veya kişiyi) taklit ettiği ve kurbanları tehlikeli bağlantılara tıklamaya veya kötü amaçlı yazılımlarla dolu kötü niyetli ekleri indirmeye ikna ettiği bir saldırı türüdür. 

Dolandırıcılar Instagram gibi davranabilir ve şifrenizi değiştirmenizi veya doğrulanmak için giriş yapmanızı isteyen bir e-posta gönderebilir (bu popüler bir dolandırıcılıktır). Bununla birlikte, web siteleri tamamen sahtedir ve bir hesap ele geçirme için giriş bilgilerinizi çalmak üzere kurulmuştur.

Aşağıdakiler gibi yaygın Instagram kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun:

 • Bitcoin yatırım “tavsiyesi” ve özel kripto borsaları. 
 • Sahte Instagram “destek” hesapları.
 • Hesabınızın “doğrulanmasına” yardımcı olabileceklerini iddia eden hesaplar. 

Veri ihlallerinden sızan şifreleri kullanma 

Veri ihlalleri milyarlarca kullanıcı adı ve şifreyi sızdırdı. Özellikle Instagram, kullanıcılarının şifrelerini sızdırdı . 

Instagram gibi bir site saldırıya uğradığında, bu e-postalar ve şifreler, saldırıya uğramış bir Instagram hesabının ortalama fiyatının yalnızca 45 $ olduğu Dark Web’de satışa çıkar

Hackerlar, hesabınıza girmek için Instagram şifrenize bile ihtiyaç duymaz. İnsanların %65’i şifreleri yeniden kullandığından, bilgisayar korsanları sızdırılmış kullanıcı adı/şifre kombinasyonlarını alacak ve bunları Instagram hesabınız da dahil olmak üzere farklı hesaplarda deneyecektir.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi çalan kötü amaçlı yazılım

İstenmeyen e-posta veya dolandırıcılık metin mesajındaki bir bağlantıya tıklarsanız, cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı yüksektir. 

Bu kötü amaçlı yazılımın, kişisel verilerinizi çalmaktan, cihazınızı şifreler için taramaya ve hatta yazdığınız her kelimeyi gözetlemeye kadar çeşitli yetenekleri vardır. Telefonunuz saldırıya uğradıysa, dolandırıcılar Instagram hesabınıza girebilir.

Üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla

Yıllar içinde, Instagram profiliniz veya Facebook hesabınızla birden fazla üçüncü taraf uygulamasını bağlamış ve sonra bunları unutmuş olabilirsiniz. Ne yazık ki, her üçüncü taraf uygulaması potansiyel bir risk oluşturur. Bilgisayar korsanları, güvenliği zayıf olan bir üçüncü taraf uygulamasına saldırırsa, Instagram hesabınıza girebilirler.

Bir Wi-Fi saldırısı yoluyla veya herkese açık cihazlarda

Bilgisayar korsanları, bağlı cihazınızdan ayrıntılara ve bilgilere erişmelerini sağlayan bir “Orta Saldırıdaki Adam” (MitM) aracılığıyla Wi- Fi’nize müdahale edebilir. Ayrıca, Instagram hesabınızı tehlikeye atarak şifrenizi keşfedebilir veya hesabınıza doğrudan erişebilirler. Bir kafede veya havaalanında halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız bu özellikle risklidir.

Ayrıca tanımadığınız cihazlarda Instagram’a giriş yaparken dikkatli olmalısınız. Herkese açık bir bilgisayar veya bir arkadaşınızın telefonunu kullanıyorsanız ve oturumu kapatmayı unutursanız, başka biri hesap ayarlarınızı değiştirebilir ve sizi kilitleyebilir. 

İşte Instagram Hesabınız Hacklenirse Yapmanız Gerekenler

 • Parolalarınızı güncelleyin ve yükseltin. Eski veya yeniden kullanılan şifreleri değiştirin. Benzersiz ve karmaşık şifreler oluşturmanıza ve saklamanıza yardımcı olan bir şifre yöneticisi kullanmayı düşünün, böylece onları hatırlamak zorunda kalmazsınız.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın. Bu, şifrenizi bilseler bile bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Herhangi bir oturum açma girişimi, telefonunuz veya e-postanız gibi ikinci bir kimlik doğrulama biçimine ihtiyaç duyacaktır. 
 • Giriş bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi asla vermeyin. Bir yatırım fırsatı, doğrulanmanın bir yolu veya teknik destek hakkında doğrudan bir mesaj alırsanız dikkatli olun. Instagram sizden giriş bilgilerinizi asla istemez.
 • “Doğrulama dolandırıcılığına” karşı dikkatli olun. Bilgisayar korsanları, hesaplarına erişemeyen arkadaşlarınızdan biri gibi davranacak ve telefonunuza bir 2FA kodu göndermesini isteyecektir. Ama gerçekte, hesabına girmeye çalışıyorlar. Koşullar ne olursa olsun asla 2FA kodu vermeyin.
 • Şüpheli bağlantılara tıklamayın. Birçok Instagram dolandırıcılığı ve hack’i, özel veya doğrudan mesajlaşma yoluyla başlar. Güvenli olduğundan emin olmadığınız bir DM bağlantısına asla tıklamamak iyi bir kuraldır.
 • Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için virüsten koruma yazılımı kullanın . Bilgisayar korsanları sizi kötü amaçlı yazılım indirmeniz için kandırırsa, Instagram şifreniz de dahil yazdığınız her şeyi gözetleyebilirler.
 • Üçüncü taraf uygulamaları ve diğer hesapları tarayın ve kaldırın. Hesabınıza bağlı üçüncü taraf uygulamaları ve hesapları kaldırmak, hesabınıza erişim noktalarının sayısını sınırlar. 
 • Giriş bilgilerinizi girerken dikkatli olun. Dolandırıcılar, e-posta veya DM yoluyla Instagram yetkililerini taklit ederek veya sahte oturum açma sitelerine bağlantı vererek sizi kimlik avına çıkarmaya çalışacak. Yanıt vermeden önce, her zaman herhangi bir e-postanın resmi bir “Instagram.com” e-posta adresinden geldiğinden emin olun.
 • DM yoluyla sizinle iletişim kuran birini arayın veya görüntülü sohbet edin. Birinin size saldırıya uğramış bir hesaptan ulaştığından şüpheleniyorsanız, gerçekten o kişi olup olmadığını görmek için bir video görüşmesi başlatın. Ayrıca onlara doğrudan metin, WhatsApp veya Telegram gibi diğer iletişim kanalları aracılığıyla da ulaşabilirsiniz .
 • Hesap kurtarma hizmetlerine güvenmeyin. Instagram hesabınızın saldırıya uğradığını herkese açık olarak yayınladıysanız, botlar bunu size karşı kullanabilir. Hesabınızı “geri almanıza” yardımcı olacak bir kurtarma hizmeti hakkında size ulaşacaklar.
 • Kimlik hırsızlığı koruması için kaydolun. Instagram hesabınız kimlik hırsızlığına ve hatta finansal dolandırıcılığa açılan kapı olabilir

Sonuç: Instagram Dolandırıcılarını Hesabınızdan Uzak Tutun

Instagram hesapları yüksek talep görüyor ve dolandırıcılar artan oranda sosyal medya hizmetini hedefliyor. 

Kendinizi korumanız için önerdiğimiz siber güvenlik adımlarının çoğu, Instagram hesabınızın korunmasından daha fazlasını korumaya yardımcı olabilir. Çevrimiçi hijyen ve temel güvenlik adımlarını uygulamak, verilerinizin güvenliğini sağlamaya ve tehlikeli ve zarar verici saldırıları önlemeye yardımcı olabilir. Risk altında olabileceğinizi düşünüyorsanız,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu