Kapat
IGTV Video Yükleyemiyorum
ÇözümNet 298 views 0

Instagram IGTV Video Yükleyemiyorum

Instagramın IGTV ‘yi kullanıcıların hizmetine sunduktan sonra bir çok kullanıcı IGTV Video Yükleyemiyorum sorunu yaşamaya başladı. Instagram IGTV’ye video yüklenmesi için bir kaç şart koymuştur. Instagram kullanıcılarının IGTV’ye video yükleyememelerinin nedeni büyük bir ihtimal bu şartlara uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Instagram IGTV’ye video yüklemek için şimdi bu şartlardan biraz bahsedelim.

IGTV Video Yükleyemiyorum

Instagram IGTV Video Yükleyemiyorum

  1. IGTV de video yüklemek için öncelikle bir kanal açmanız gerekmektedir. Kanal açtıysanız Instagram uygulamasında IGTV simgesine dokunun, veya IGTV uygulamasını direk olarak açın. Daha sonra açtığınız kanal profiline dokunun. Açılan sayfada + (ARTI) simgesine dokunun. Yüklemek istediğiniz videoyu cep telefonunuzun galerisinden seçin. Ardında ileri tuşuna dokunun. Videonuz için bir başlık belirleyin, açıklama kısmına bir şeyler yazmak size kalmış. Son olarak Paylaş ‘a dokunun ve videonuzun yüklenmesini bekleyin.
  2. Instagram takipçi sayısı 10.000 ‘in altında olan kullanıcılar 15 saniye ve 20 saniye arası video yükleyebilirler. 20 saniyeden fazla video yükleyemezler.
  3. 10.000 ve yukarı takipçisi olan Instagram kullanıcıları 60 dakikaya kadar video yükleyebilirler. 60 dakikadan daha uzun videolar yükleyemezler.
  4. IGTV’ye yüklenecek olan videolar MP4 dosya formatında olmalıdır. Bu format dışında videolar IGTV’ye yüklenemez.
  5. IGTV’ye yüklenecek videolar 9:16 en boy oranında olmalıdır, yani cep telefonlarında yaptıkları kayıtları dikey olarak yapmalıdırlar. Yatay olarak yapılan video kayıtları yüklenemez.
  6. 10 dakikalık ve daha kısa videoların maksimum dosya boyutu 650 MB olmalıdır. 1 saate kadar olan videoların dosya boyutu en fazla 3,6 GB olmalıdır. Bu değerler dışında kalan videolar IGTV’ye yüklenemez.

Instagramın belirlediği yukarıda ki şartlar dışında IGTV’ye video yükleme sorunu yaşayanlar şu durumlarla karşı karşıya olabilir.


  1. Mobil internetiniz yeterince çekmiyor yada mevcut internetiniz bittiği için internetinizin hızında bir yavaşlama olmuş olabilir. Bu durum IGTV’ye video yüklemenizi zorlaştıracaktır.
  2. Cep telefonunuza ev internetinden bağlanıyor iseniz ev internetiniz ile ilgili bir problem olabilir.
  3. IGTV en son sürümü cep telefonunuza indirmemiş olabilirsiniz.

Bu yazımızda IGTV’ye video yüklemede sıkıntı yaşayan Instagram kullanıcıları için oları nedenleri derledik. Instagram IGTV Video Yükleyemiyorum sorununu yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayarak aşabilirsiniz. Hala IGTV’ye video yüklemede sorun yaşıyorsanız, yoruma yazarak yardım talep edebilirsiniz.

admin