instagramSosyal Medya

Instagram Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram platformunda gün içerisinde birçok içeriği arkadaşlarımızla, yakınlarımızla ve takipçilerimizle paylaşıyoruz. Fakat bazı durumlarda paylaşılan içerikleri süslemek gerekiyor. Bu süslemeler ile hem içeriğimizin bulunabilirliğini arttırabilir hem de etkileşimi en yüksek seviyeye çıkarabiliriz. Süslemelerden biri olarak bilinen ve oldukça kullanışlı bir özellik olan Instagram konum ekleme özelliği ise birçok kullanıcı tarafından halen bilinmiyor. Bizler de bu içeriğimizde Instagram konum ekleme işleminin ne olduğunu ve nasıl yapılacağını sizlere göstermeye çalışacağız.

Instagram Konum Ekleme

Paylaşmış olduğunuz her içeriğe konum ekleyerek fotoğrafın veya videonun nerede çekilmiş olduğunu ve anlık olarak nerede olduğunuzu belirtebilirsiniz. Böylece paylaşımınız daha etkili ve dikkat çekici olacaktır. Bunun yanında paylaşmış olduğunuz içeriğin erişim sayısı da artış gösterecektir. Böylece hem daha fazla etkileşim alabilir hem de daha dikkat çekici paylaşımlara sahip olabilirsiniz. Çünkü neredeyse herkes çekilen bir görüntünün nerede çekilmiş olduğunu merak edecektir.

Tüm bunların yanında Instagram keşfet algoritmalarında konum bazlı sorgulama da yapılabildiği için, içeriğinize konum eklemeniz halinde sizi takip etmeyen kişiler de keşfet sayfası üzerinden sizin paylaşımınızı görüntüleyebilirler. Böylece takipçinizi de arttırabilme ihtimaliniz artmış olacaktır. Kısacası içeriğinize tek bir tuşla konum ekleyerek Instagram özelliklerini tam anlamıyla kullanabilirsiniz. Instagram konum ekleme işlemini hem hikayeler hem de normal gönderiler için yapabilirsiniz.

Instagram Konum Ekleme
Instagram Konum Ekleme

Instagram Hikayelerine Konum Ekleme

Herhangi bir Instagram hikayesi paylaşacaksanız ve paylaşımınıza konum eklemek istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir. Yalnızca birkaç saniye içerisinde bulunduğunuz konum etiketini hikayenize ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Instagram uygulamasını açarak hesabınıza giriş yapın.
 • Hikâye ekleme sayfasına ilerleyerek mevcut bir fotoğrafı seçin veya yeni bir fotoğraf çekin.
 • Sağ üst köşede yer alan “Sticker” sembolüne tıklayın.
 • Açılacak olan ekranda en başta yer alan “Konum” etiketine dokunun.
 • Konum hizmetinizi açın veya direkt olarak bir konum yazın.
 • En uygun konumu bulun ve üstüne tıklayın.
 • Konumunuzu hikâye düzenleme ekranında istediğiniz noktaya yerleştirin.
 • Hikayenizi paylaşın.

Bu işlemler sonucunda hikayenizin içerisinde yer alan konuma tıklandığında haritadan direkt olarak görüntülenebilecektir. Ayrıca mevcut konuma ait keşfet sayfasının hikayeler bölümünde de herkes tarafından görüntülenebilirsiniz.

Instagram Gönderilerine Konum Ekleme

Paylaşmak istediğiniz Instagram gönderilerine de paylaşma ekranında konum ekleyebilmeniz mümkündür. Bunun için hikayelerdeki gibi herhangi bir etiket seçmenize de gerek duyulmamaktadır. Aşağıda belirtilen işlemleri uygulayarak sizler de gönderilerinize konum ekleyebilirsiniz.

 • Instagram uygulamasını açarak hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşeden “+” sembolüne tıklayarak yeni gönderi ekleme sayfasına ilerleyin.
 • Paylaşmak istediğiniz gönderiyi seçin ve gerekli düzenlemeleri yapın.
 • Son sayfada açıklamayı ve etiketlemeyi yaptıktan sonra “Konum Ekle” butonuna tıklayın.
 • Konum servislerini açın veya direkt olarak bir konum arayın.
 • En yakın konumu seçenekler arasından bularak tıklayın.
 • Gönderinizi paylaşın.

Bunun yanında daha önceden paylaşmış olduğunuz gönderilerin sayfasına ilerleyerek düzenle butonuna tıklayabilir ve aynı şekilde konum ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Kısacası tüm içeriklerinize sorunsuz bir şekilde konum ekleme fırsatınız bulunmaktadır.

Instagram Gönderilerine Konum Ekleme
Instagram Gönderilerine Konum Ekleme

Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri istediğiniz kadar hikayelerinizde ve gönderilerinizde kullanabilirsiniz. Böylece sizler de istediğiniz zaman Instagram konum ekleme işlemini yapabilir ve etkileşimlerinizi arttırarak, paylaşımlarınızı daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bunun yanında oldukça kullanışlı bir diğer özellik olan Instagram Link Paylaşma Nasıl Yapılır? konusunu inceleyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu