BloginstagramSosyal Medya

instagramda Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Story, 2016 yılının Ağustos ayında insanların Instagram kullanım şeklini değiştirdi. 2016’nın sonunda Story, kullanıcıların takipçileriyle gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmak için yararlanabilecekleri canlı bir video akışı özelliği içerecek şekilde genişletti. Bu yazımızda sizlere instagramda Canlı Yayın Nasıl Yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

instagramda Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Canlı Videonuzu Başlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Kendi canlı akışınızı başlatmak için Instagram uygulamasında çıkacak belirgin bir seçenek olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, hikâyeler özelliğinin kamera sekmesinde gizlenmiş olmasıdır. Instagramda Canlı yayın yapmak için, Instagram’ı bir hikâye yayınlayacakmış gibi kullanmanız gerekir. Hikâyeler uygulamanızın en üst ve en solundaki balondur. Buraya dokunun veya hikâyeler kamera sekmesini açmak için sağa kaydırın. Varsayılan olarak açılacak kamera sekmesi, yakalama düğmesinin altında Normal ayarındadır. Canlı video akışına geçmek için normal seçeneğinin solundaki canlı yazan yeri seçip üstünde beliren canlı video başlat’ı tıklamanız gerekir.

Videoları Ayarlayıp, Yapılandırma

Birinin Instagram’da, hikâyelerinizin doğrudan altlarında görüntülenen pembe bir “Canlı” rozeti bulunan küçük baloncuklara bakarak Instagram’ı kullandığını söyleyebilirsiniz. Anında izlemeye başlamak için balonlarına dokunabilirsiniz.

Instagram özelliğinin kameralar sekmesinden hikâyeler özelliğinde nasıl etkinleştirileceğini bulduğunuzda, size canlı videonuz için bazı kurulum seçenekleri sunan bir ekran görmelisiniz. Ön veya arka kamerayı kullanmak için canlı yayın başlat düğmesinin sağındaki iki oklu simgeye dokunun.

Canlı yayında takipçilerinize gönderilen bir bildirim dâhil edilebilecek kısa bir açıklama yazmak için ekranın üst solundaki ayar düğmesine basabilirsiniz.

Hikâyelerinizi, canlı videolarınızı belirli kişilerden gizleyebilir ve hikâyelerinize, canlı videolarınıza doğrudan mesajla cevap verebilecek kişileri seçebilirsiniz.

Hikâye Sürelerini Ayarlama

Canlı videonuzu bir saate kadar yayınlayabilirsiniz. Bir canlı video yayınlarken kullanılan veri miktarı, videonuzun ne kadar devam etmesine karar verdiğinize ve sinyalinizin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak değişecektir. Ancak verilerden tasarruf etmek için en iyi seçeneğiniz Wi-Fi’ye bağlandığınızdan emin olmaktır.

Videoyu bitirmeye hazır olduğunuzda, canlı videonuzu durdurmak için ekranın sağ üst köşesinde bitir düğmesine dokunun. Buradan videonuzu kaydetmek veya hikâyenizde paylaşmak için sağ üstteki kaydet seçeneğine dokunabilirsiniz.

Videonuzu sonlandırdığınızda, canlı videonuzda kaç kişi tarafından izlendiğini bilmeniz için size toplam bir izleyici sayısı verilir. Profiliniz herkese açık olarak ayarlanmışsa, herkesin canlı videonuzu izleyebileceğini unutmayın. Çünkü canlı videonuz keşfet sekmesinde herkesin izlemesi için önerilen canlı videolarda görünebilir. Instagramda Canlı Yayın Nasıl Yapılır sorusunun cevabını ve gerekli bilgileri sizlerle paylaşmış olduk.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu