Sosyal MedyainstagramWhatsApp

Instagram’da İki Adımlı Doğrulama İçin Whatsapp Nasıl Kullanılır?

Instagram’da İki Adımlı doğrulama için Whatsapp kullanma işlemi, hesabını güvenli bir şekilde kontrol etmek isteyen kişilerin mutlaka incelemesi gereken konular arasında yer almaktadır. İki adımlı doğrulama sistemi genelde yalnızca SMS ile gerçekleştirilebiliyor olsa da Instagram’a geçtiğimiz aylarda gelen bir özellik sayesinde artık direkt olarak Whatsapp üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Durum böyle olunca hesabınızın daha güvenli olacağını ve yalnızca size tanımlı Whatsapp hesabı üzerinden Instagram hesabınıza ulaşabileceğinizi belirtelim. İçeriğimizde tüm detaylarıyla Instagram’da İki adımlı doğrulama için Whatsapp nasıl kullanılır sorusunu yanıtlandıracak ve bu konuya ait diğer bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Instagram’da İki Adımlı Doğrulama için Whatsapp Nasıl Kullanılır?

Instagram, Facebook ve Whatsapp gibi sosyal medya platformları tamamıyla Meta isimli firmaya ait olduğu için bu platformlar arasında bağlantılı işlemler yapabilmek de mümkün olmaktadır. Böylece yalnızca tek bir isimle üç farklı platformda eşzamanlı kontroller ve değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi işlemler genellikle işletmelerin ve kuruluşların işine yarıyor olsa da bireysel hesaplarda da birçok avantajı bulunabilmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Instagram tarafından duyurulan bir güncelleme ile birlikte iki adımlı doğrulama hizmetinin Whatsapp üzerinden yapılabileceği belirtildi. Daha sonrasında bir güncelleme ile birlikte Whatsapp iki adımlı doğrulama özelliği eklendi. Fakat birçok kullanıcı bu güncelleme hakkında fikir sahibi değil. Bizler de burada sistemin nasıl işlediğini sizlere anlatacak ve Instagram’da İki Adımlı doğrulama için Whatsapp nasıl kullanılır sorusunu yanıtlandıracağız.

Instagram’da İki Adımlı Doğrulama için Whatsapp Nasıl Kullanılır?
Instagram’da İki Adımlı Doğrulama için Whatsapp Nasıl Kullanılır?

Instagram İki Adımlı Doğrulama

Eğer daha önce iki adımlı doğrulama kavramının ne anlama geldiğini öğrenmediyseniz güvenlik konusunda büyük problemler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden en kısa süre içerisinde tüm platformlardaki hesaplarınıza iki adımlı doğrulama hizmetini eklemenizi tavsiye ederiz. Temel olarak bu sistem, tanınmayan cihazlardan hesabınıza giriş yaptığınızda, değişken ve geçici süreli ikinci bir şifre girmenizi sağlar. Böylece hesabınızın asıl şifresi güvenilmez kişilerin eline geçmiş olsa bile iki faktörlü doğrulama sayesinde erişim sağlayamazlar.

Whatsapp Numarasını Instagram İki Adımlı Doğrulama Sistemine Kaydetme

İki faktörlü doğrulama işleminde, yeni şifre genellikle telefon numaranıza SMS olarak iletilmektedir. Fakat Instagram uygulamasında şifreyi direkt olarak Whatsapp mesajı olarak da talep edebilirsiniz. Böylece daha güvenli ve hızlı bir doğrulama sistemi oluşturmuş olursunuz. Sizler de Instagram’da iki adımlı doğrulama için Whatsapp uygulamasını kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Akıllı telefonunuzdan Instagram uygulamasını açarak hesabınıza giriş yapın.
  • Sağ alttan profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinize ilerleyin.
  • Sağ üst köşede yer alan üç çizgi sembolüne tıklayın.
  • Açılacak olan menüde en başta yer alan “Ayarlar” sekmesine dokunun.
  • Ayarlar içerisinde ortalarda yer alan “Güvenlik” sekmesini bularak tıklayın.
  • Burada “Giriş Güvenliği” başlığı altında “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” seçeneğine tıklayın.
  • “Güvenlik Yöntemini Seç” ekranında Whatsapp yazısını bulun ve sağındaki barı aktif hale getirin.
  • Önceden eklenmiş bir telefon numaranız var ise direkt olarak size mesaj gönderilecektir. Eğer yoksa numaranızı ekleyerek kodu alın.
  • Aldığınız kodu ekrana girin. Buradaki telefon numaranız ile Whatsapp numaranızın aynı olmasına dikkat edin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Instagram’da iki adımlı doğrulama için aktif olarak Whatsapp uygulaması tanımlanmış olacaktır. Yeni cihazlardan giriş yapmaya çalıştığınızda Whatsapp numaranıza mesaj gönderilecek ve şifreyi girmeniz istenecektir. Eğer Whatsapp hesabınıza erişemediğiniz durumlar olmasından korkuyorsanız, iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlarında en altta yer alan “Ek Yöntemler” sekmesi üzerinden yedek ve değişmez kodları alabilirsiniz. Böylece erişim sağlayamasanız bile sıfırlama yöntemine sahip olursunuz.

Whatsapp Numarasını Instagram İki Adımlı Doğrulama Sistemine Kaydetme
Whatsapp Numarasını Instagram İki Adımlı Doğrulama Sistemine Kaydetme

Umarız içeriğimiz sayesinde Instagram’da iki adımlı doğrulama için Whatsapp nasıl kullanılır sorusuna yanıt bulabilmiş ve iki faktörlü doğrulama kavramını detaylı bir şekilde öğrenebilmişsinizdir. Ayrıca iPhone Şifremi Unuttum başlıklı içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu