Bilgi

İnternet Bağlantısı Hızlandırma Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantısı hızlandırma işlemi, yavaş internet problemi ile karşı karşıya kalan kullanıcıların mutlaka öğrenmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu işlemi ve yöntemleri öğrenerek sizler de internetinizi daha hızlı bir hale getirebilir ve mevcut problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Bu noktada internetinizin maksimum vereceği hızın değişmeyeceğini ancak yavaşlayan internetinizin nispeten hızlanacağını unutmamanız gerekiyor. Böyle bir niyetiniz de varsa, içeriğimizi incelemeye başlayarak internet bağlantısı hızlandırma nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

İnternet Bağlantısı Hızlandırma

İnternet bağlantınız, bağlantı tipine, mevcut bağlı kişi sayısına ve dış etmenlere bağlı olarak dalgalanmalar yaşayabilmektedir. Bu durum da internet hızınızın yavaşlamasına ve istediğiniz etkinlikleri gerçekleştirememenize yol açar. Bu gibi durumlarda olması gereken internet hızınız ile mevcut internet hızınızı karşılaştırmanız ve elde edeceğiniz sonuca göre nasıl çözüm yöntemlerini uygulayabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

İnternet bağlantısı hızlandırmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Böylece hem internetinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir hem de mevcut performansını arttırabilirsiniz. Fakat sınırlı bir internet hızınızın bulunması halinde, hangi yöntemleri uygularsanız uygulayın herhangi bir sonuca ulaşmanız imkânsız olacaktır. Dolayısıyla yalnızca internetinizde problemler olduğunu sezdiğiniz zamanlarda iyileştirme yöntemlerini uygulamanız gerekecektir.

İnternet Bağlantısı Hızlandırma
İnternet Bağlantısı Hızlandırma

İnternet Bağlantısı Hızlandırma Yolları

İnternet hızını arttırmaya yönelik yöntemlerin büyük çoğunluğu mevcut modeminiz ve bağlı cihazlar üzerinedir. Zaten bu etkenler olmadan internetinizin yavaşlaması için genel bir problem olması gerekmektedir. Dolayısıyla bu durumların farkında olarak çözüm yöntemlerini uygulamanız, kesin çözüme ulaşmanızı sağlayacak ve internetinizi hızlandırmanızı mümkün kılacaktır.

Kablolu Bağlantı Tercih Edin

Eğer Wi-Fi ile bağlantı kuruyorsanız, internetinizin mevcut tüm performansını alabilmek için kablolu bağlantıya geçiş yapmanız tavsiye edilmektedir. Böylece sinyal kaymaları ve bozulmaları gibi problemler ortadan kaybolacak ve dışarıdan gelen internet direkt olarak cihazınıza kayıpsız bir şekilde ulaşacaktır. Bunun yanında akıllı telefon gibi cihazlarınızın internet hızını arttırmak için mevcut modemi daha yakın konuma getirebilir veya Wi-Fi güçlendirici gibi cihazları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kablolu Bağlantı Tercih Edin
Kablolu Bağlantı Tercih Edin – İnternet Bağlantısı Hızlandırma

İnternetinize Bağlı Cihazları Kontrol Edin

Normalden fazla cihaz ağa bağlıysa ve hepsi aktif olarak interneti kullanıyorsa, tahmin edebileceğiniz üzere internet hızınız ciddi oranda azalış gösterecektir. Bu yüzden internete bağlı olan cihazları modem arayüzü üzerinden kontrol edebilir ve engelleme yapabilirsiniz. Eğer bu kadar detaya girmek istemezseniz, modem arayüzü üzerinden internet şifrenizi değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece bağlı cihazların hiçbiri internete bağlanamayacaktır.

Modem arayüzü bağlantı adresi ve kullanıcı adı ile şifre bilgileri modem kutunuzda veya sözleşmenizin üstünde yer almaktadır. Bu bilgilerden yola çıkarak modem arayüz ayarlarına girebilir ve kısa süre içerisinde kablosuz ağ şifresini değiştirebilirsiniz. Fakat burada istenmeyen bir işlem yapmanız, bağlantıların tamamen kaybedilmesine yol açabilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Bu noktada İnternete Bağlı Cihazları Görme ve Engelleme başlıklı içeriğimizi inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Düzenli Aralıklarla Modeminizi Yeniden Başlatın

İnterneti sizlere sağlayan modem cihazınızın uzun zamandır çalışıyorsa ve hiçbir zaman manuel olarak yeniden başlatılmıyorsa, çok fazla veri birikmesinden ötürü sağlıklı çalışamıyor olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına modeminizi yeniden başlatmanız gerekecektir. Modeminizi düzenli aralıklarla yeniden başlatmanız önbelleğini temizleyeceği için, yavaşlayan internetinizin tekrar eski hale gelmesini sağlayabilir. İnternet bağlantısını hızlandırma dendiğinde de akla gelecek ilk yöntem bu olmalıdır.

Düzenli Aralıklarla Modeminizi Yeniden Başlatın
Düzenli Aralıklarla Modeminizi Yeniden Başlatın – İnternet Bağlantısı Hızlandırma

Arkaplan Kullanımlarını Kontrol Edin

Bazı durumlarda modem veya çevre kaynaklı bir problem yerine, kullandığınız cihaz aşırı internet tükettiği için yavaşlamalar meydana gelebilir. Arka planda çalışan uygulamalar çeşitli dosyaları indirebiliyor olabilir ve bu durum internetinizin yavaşlamasına yol açabilir. Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız bulunuyorsa, aşağıdaki adımları uygulayarak cihazınızdaki internet kullanımını görüntüleyebilirsiniz.

  • Windows çubuğuna sağ tıklayın ve açılan menüde “Görev Yöneticisi” butonuna tıklayın.
  • Üst menüden “Performans” seçeneğine ilerleyin.
  • Sayfanın alt köşesinde yer alan “Kaynak İzleyicisi” yazısına tıklayın.
  • Açılacak olan sayfada üst menüde yer alan “Ağ” seçeneğine tıklayın.
  • Burada hangi uygulamaların ne kadar ağ kullanımı sağladığını görüntüleyebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun veya başka bir cihazınızın internet kullanımını da görüntülemek istiyorsanız ek bir yazılım indirmenize gerek duyulmayacaktır. “Ayarlar” uygulaması üzerinden telefonunuzdaki anlık kullanımı görüntüleyebilir ve buna uygun önlemler alabilirsiniz. İstenmeyen uygulamaları kapatarak internet kullanımınızı azaltabilir ve hızında ciddi bir artış gözlemleyebilirsiniz.

Servis Sağlayıcınız ile İletişime Geçin

Eğer hiçbir çözüm yöntemi işinize yaramıyorsa, sorun internet sağlayıcınız kaynaklı olabilir. Bu yüzden en kısa süre içerisinde bağlı bulunduğunuz kurumu aramalı ve yavaş internet konusunda bilgi almalısınız. Bu noktada bölgesel çalışmalar, sağlayıcıdan kaynaklı problemler veya kablo arızaları yüzünden yavaşlama meydana geliyor olabilir ve bu sorunların üstesinden yalnızca sağlayıcı gelebilmektedir. Eğer alabileceğiniz maksimum hız buysa, yükseltebilme şansınız olup olmadığını da sorabilirsiniz.

Servis Sağlayıcınız ile İletişime Geçin
Servis Sağlayıcınız ile İletişime Geçin – İnternet Bağlantısı Hızlandırma

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır?

İnternet bağlantısı hızlandırma sorusundan sonra, kullanıcıların en çok araştırdığı konulardan biri de ideal internet hızının ne kadar olduğudur. Bugün internet üzerindeki film, dizi hizmetlerini kullanabilmek, sosyal medyaya erişebilmek ve çeşitli çevrimiçi oyunları oynayabilmek için sahip olmanız gereken minimum internet hızı 24Mpbs’dir. Fakat yüksek çözünürlükte videolar izlemek ve çoğu şeye hemen ulaşabilmek istiyorsanız 50Mpbs üstü internete sahip olmanız yavaşlama gibi problemler ile karşılaşmanızı tamamen engelleyecektir. Bu değerler indirme hızına (Download) ait olmakla birlikte yükleme hızınızın (Upload) 8Mpbs olması yeterlidir.

İçeriğimizde tüm detaylarıyla internet bağlantısı hızlandırma nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırmaya ve internet bağlantılarının mantığını göstermeye çalıştık. Buradan edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak kendi internetinizi daha hızlı bir hale getirebilir ve mevcut problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Bu noktada uzmanlardan yardım talep etmek de internetinizi hızlandırmanız açısından büyük önem taşımaktadır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu